Buvęs politinis kalinys siūlo A.Lukašenką spausti dėl ledo ritulio čempionato Pereiti į pagrindinį turinį

Buvęs politinis kalinys siūlo A.Lukašenką spausti dėl ledo ritulio čempionato

2013-11-27 15:38
BNS inf.
Pavelas Severinecas ir Sergejus Marcelevas
Pavelas Severinecas ir Sergejus Marcelevas / Reuters nuotr.

Europos politikai turėtų pasinaudoti Baltarusijoje vyksiančiu ledo ritulio čempionatu ir spausti šios šalies prezidentą Aleksandrą Lukašenką, kad jis paleistų politinius kalinius, sako pats neseniai iš kalėjimo paleistas vienas iš opozicijos lyderių Pavelas Severinecas.

"Yra galimybė spausti režimą. A.Lukašenkai daug svarbesnis ir reikšmingesnis nei Rytų partnerystės viršūnių susitikimas - ledo ritulio čempionatas, kuris vyks kitų metų gegužę. Jis nori parodyti, kad šiandieninė Baltarusija - europinė šalis, nori retušuoti savo kaip paskutinio Europos diktatoriaus įvaizdį. Manau, kad per laiką, kuris liko iki čempionato, Europos politikai gali imtis visų įmanomų priemonių ir tiesiai pasakyti Lukašenkai: jeigu nori, kad čempionatas įvyktų sklandžiai, nori savo žaisliuko, paleisk politinius kalinius", - sakė P.Severinecas.

Jis trečiadienį dalyvauja Lietuvos Seime surengtuose Europos reikalų, Užsienio reikalų ir Žmogaus teisių komitetų klausymuose apie žmogaus teisių padėtį Baltarusijoje.

36-erių P.Severenicas į laisvę išėjo spalį, jis trejus metus išbuvo darbo stovykloje už protestus prieš prezidento A.Lukašenkos režimą.

Buvęs politinis kalinys tvirtino, kad žmogaus teisių padėtis Baltarusijoje negerėja. Anot jo, politinių kalinių skaičius praktiškai nekinta. Jeigu vieni paleidžiami, suimami ir nuteisiami kiti.

"Per pastaruosius tris mėnesius buvo paleisti trys politiniai kaliniai, per tuos tris mėnesius atsirado trijų naujų režimo aukų pavardės", - teigė svečias.

"Politiniai kaliniai Baltarusijoje yra įkaitai", - pabrėžė P.Severinecas.

Jam pritarė ir kitų politinių kalinių artimieji.

Buvusio kandidato į Baltarusijos prezidentus Nikolajaus Statkevičiaus žmona Marina Adamovič priminė savo sutuoktinio žodžius, pasakytus teismo salėje. Jis prašė, kad Europos Sąjunga nemokėtų jokių pinigų Baltarusijos valdžiai už politinių kalinių išlaisvinimą, nes kitaip tokių įkaitų tik daugėtų.

Moteris pasakojo, kad vyro kalinimo sąlygos yra siaubingos. Anot jos, kaliniai neturi galimybės pamatyti saulės, su artimaisiais leidžiama susitikti porą kartų per metus po dvi valandas. M.Adamovič taip pat atkreipė dėmesį, kad stengiamasi žaisti "sveikatos korta" - mėginama paaštrinti kalinių turimas ligas arba susargdinti. Ji pasakojo, kad jos vyras dukart buvo iškviestas pamatuoti kraujospūdžio, abu kartus jis nustatytas per didelis ir abukart suleista vaistų.

"Po šių injekcijų vyras pasijuto blogai, vieną kartą jis prarado sąmonę", - pasakojo politinio kalinio žmona.

Moteris ironizavo, kad jos sutuoktinis kalėjime pasiekė istorinę pergalę - išsireikalavo, jog kaliniams būtų išduodamas tualetinis popierius. To, jos teigimu, iki tol nebuvo nė vienoje laisvės atėmimo įstaigoje Baltarusijoje.

M.Adamovič perdavė vyro žodžius, kad, jo manymu, ciniška rengti ledo ritulio čempionatą, esant tokiai žmogaus teisių padėčiai šalyje.

Nuteisto žmogaus teisių gynėjo Alesio Beliackio žmona Natalija Pinčiuk pasakojo, kad šiuo metu kolonijoje laikomas jos vyras negavo nė vieno ilgalaikio pasimatymo, nors per metus priklauso du tokie pasimatymai, vietoj trijų maisto produktų siuntinių leista perduoti vieną.

"Žmogų siekiama sužlugdyti ir moraliai, ir fiziškai. Tai matyti, kai po ilgo įkalinimo žmonės išeina į laisvę", - teigė ji.

N.Pinčiuk pabrėžė, kad jokie pragmatiniai interesai negali priversti Vakarų pasaulio užmerkti akis prieš tai, kas vyksta šioje šalyje.

Baltarusijos žmogaus teisių centro "Vesna" ataskaitoje nurodoma, kad politinių kalinių šalyje yra nuo 1996 metų.

Klausymų dalyvius sveikinęs Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Benediktas Juodka sakė, jog Lietuva turi stengtis rodyti pavyzdį baltarusiams, kad jie norėtų gyventi demokratinėje valstybėje. Dėl to reikia atverti sienas Baltarusijos piliečiams.

Parlamentaras Mantas Adomėnas tvirtino matąs tendenciją lyg ir nurašyti Baltarusiją.

"Pavojingiausia yra užmarštis, yra tendencijos savotiškai Baltarusiją nurašyti, nes ten niekas nesikeis", - sakė jis.

Žmogaus teisių padėties Baltarusijoje klausymai Seime surengti Rytų partnerystės viršūnių susitikimo Vilniuje išvakarėse.

Nuo 1994 metų Baltarusiją valdantis prezidentas Aleksandras Lukašenka itin griežtų priemonių prieš opoziciją ėmėsi reaguodamas į protestus, kurie kilo po 2010 metų prezidento rinkimų. Gyventojų demonstracijos numalšintos jėga, įkalinti režimo priešininkai ir žmogaus teisių gynėjai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų