Kovos su klimato kaita priemonių paketas patvirtintas. ES lyderiai atsižvelgė ir į tai, kaip pasikeis Lietuvos padėtis uždarius Ignalinos atominę elektrinę (IAE).
Suteiks papildomas kvotas
Vakar iš Briuselio grįžęs premjeras Andrius Kubilius sakė, kad ES sutarė, jog Lietuvai 2009 m. uždarius Ignalinos atominę elektrinę ir išaugus taršai, šaliai galės būti suteiktos papildomos taršos leidimų kvotos.
"Klimato kaitos pakete išskirta ir išspręsta Ignalinos problema", – kalbėjo A.Kubilius. "Mūsų energetikos šaltinių užtikrinimas, rūpestis dėl ateities buvo išgirstas. Dėl taršos kvotų paskirstymo galutinį sprendimą priims Europos Komisija", – sakė Lietuvos Prezidentas Valdas Adamkus.
Taršos kvotos Lietuvai bus suteiktos atsižvelgus į jos pramonės ir gyventojų poreikius. A.Kubilius anksčiau sakė, kad Lietuvai reikėtų 4–6 mln. t papildomų taršos leidimų, dabar jos metinė kvota yra daugiau nei 8 mln. t.
Sutarė vienbalsiai
Pergalinga šypsena buvo ir ES pirmininkaujančios Prancūzijos vadovo Nicolas Sarkozy veide. "Tai, kas čia nutiko, yra labai istoriška, – spaudos konferencijoje triumfavo jis. – Joks kontinentas nepriėmė tokių suvaržančių taisyklių, dėl kurių mes susitarėme vienbalsiai."
ES rengiamame klimato ir energetikos teisės aktų pakete, kuris vadinamas "20-20-20" sutartimi, numatoma iki 2020 m. 20 proc. sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį, 20 proc. sumažinti energijos eikvojimą ir užtikrinti, kad 20 proc. eikvojamos energijos būtų gaunama iš atsinaujinančių šaltinių.
Diplomatai anksčiau minėjo, kad N.Sarkozy sutiko su keletu kompromisų, siekdamas išvengti kai kurių šalių pasipriešinimo.
Terorizmo pavojus
ES viršūnių susitikimas Briuselyje prasidėjo kaip tik po to, kai Belgijos policija surengė kelis reidus ir sulaikė 14 terorizmu įtariamų asmenų. Tiesa aštuonis jų paleido, bet šešiems jau vakar buvo pateikti kaltinimai. "Penkiems vyrams ir vienai moteriai pateikti kaltinimai dėl priklausymo teroristinei organizacijai; jiems skirtas kardomasis areštas", – teigė prokuratūros atstovė Lieve Pellens.
Apie areštus buvo pranešta likus kelioms valandoms iki ES šalių lyderių susitikimo pradžios. Tačiau L.Pellens pabrėžė, kad nėra jokių įrodymų, jog sulaikytieji galėjo planuoti kokius nors išpuolius prieš Bendrijos viršūnių susitikimą. "Nežinome, ar taikinys buvo Belgijoje ar kur nors kitur", – sakė ji.
Tačiau šis incidentas produktyvaus ES lyderių darbo nesutrukdė.
Naujausi komentarai