B.Obama nupiešė kitokią Ameriką Pereiti į pagrindinį turinį

B.Obama nupiešė kitokią Ameriką

2013-02-14 23:59

JAV prezidento Baracko Obamos metinis pranešimas "Apie padėtį Sąjungoje" parodė, kad situacija anaiptol nėra džiuginanti.

Atrodė ryžtingesnis

Jau penktasis B.Obamos metinis pranešimas, kurį jis antradienio vakarą perskaitė Kongresui, nežadėjo jokių sensacijų. Bet šįkart šalies vadovas į tribūną įžengė nesijaudindamas dėl perrinkimo. Tikriausiai todėl, palyginti su ankstesniais pranešimais, B.Obama atrodė ryžtingesnis, o jo kalba – atviresnė, griežtesnė ir ambicingesnė.

Jeigu prezidentui pavyktų įgyvendinti visus metiniame pranešime pateiktus pasiūlymus, Jungtinės Valstijos taptų visiškai kitokia šalimi. Jau po keleto metų kiekvienas keturmetis amerikietis vaikščiotų į vaikų darželį. Minimalus atlyginimas jau 2015 m. būtų didžiausias nuo 1981-ųjų – 9 doleriai (23 litai) per valandą. Senstantys keliai, tiltai ir kita infrastruktūra būtų modernizuota, nelegalūs imigrantai taptų JAV piliečiais, nusipirkti šautuvą būtų sudėtingiau.

Šioms reformoms įgyvendinti pagal demokrato B.Obamos planą reikia didesnių mokesčių. Būtent dėl to prezidento kalbą atkakliai ėmė kritikuoti oponentai respublikonai.

Gina kaimynus

Respublikonų partijos vardu į prezidento pranešimą replikavęs Marco Rubio pareikalavo atsisakyti idėjos apie didesnius mokesčius, kurie kartu su mažinamomis biudžeto išlaidomis esą smogtų vidurinei klasei.

Iš Kubos kilęs M.Rubio, jau vadinamas galimu Respublikonų partijos kandidatu 2016 m. prezidento rinkimuose, savo kalbą pasakė angliškai ir ispaniškai. Jis kalbėjo ir apie skausmą, kurį patiria žmonės darbininkų rajonuose, kuriuose ir pats užaugo.

"Aš jūsų planams prieštarauju ne todėl, kad noriu apginti turtinguosius. Prieštarauju jūsų planams todėl, kad noriu apginti savo kaimynus, – kalbėjo respublikonas. – Pone prezidente, aš tebegyvenu tame pačiame darbininkų klasės rajone, kuriame užaugau. Mano kaimynai nėra milijonieriai. Jie yra pensininkai, priklausomi nuo socialinio draudimo ir (senyvo amžiaus žmonių sveikatos priežiūros programos) "Medicare". Jie yra darbininkai, turintys keltis anksti ryte ir eiti į darbą, kad apmokėtų savo sąskaitas. Jie yra imigrantai, atvykę čia, nes buvo paskendę skurde šalyse, kurių vyriausybės dominuoja ekonomikoje."

Kiti respublikonai replikavo, kad neišgirdo nieko nauja.

"Neįspūdinga, – šnirpštelėjo respublikonas Timas Scottas, vienas iš dviejų juodaodžių dabartiniame Senate. – Atrodo, tarsi turėtume nesibaigiantį iš kažkur plūstančių pinigų srautą. Nuostabu, kad manoma, jog šis norų sąrašas gali būti įgyvendintas, išties nesulaukus didesnių (biudžeto) pajamų."

Konservatyvių pažiūrų Kongreso narys Raúlis Labradoras replikavo lakoniškai: "Ko gera, viena blogiausių šio prezidento kalbų, kurias esu girdėjęs."

Laiko liko nedaug

M.Rubio žodžiai nuskambėjo kaip dar vienas įstatymų leidybos aklavietės, iš kurios jau keletą metų neišbrenda respublikonai ir demokratai, patvirtinimas.

Tą patį bylojo ir griežtas bei pamokslaujantis B.Obamos tonas respublikonų atžvilgiu.

"Jeigu Kongresas greitai nesiims veiksmų ateities kartoms apsaugoti, jų imsiuosi aš", – kalbėjo B.Obama ir ragino imtis skubių veiksmų dėl klimato kaitos.

Analitikai teigia, kad B.Obama užsibrėžė labai daug tikslų, bet laiko turi visai nedaug. Po dvejų metų vyks nauji Kongreso rinkimai, po jų demokratai gali prarasti pozicijas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų