Pereiti į pagrindinį turinį

Vilniaus pilių direkcija: įvairios nuomonės gali klaidinti visuomenę

Vilniaus pilių direkcija: įvairios nuomonės gali klaidinti visuomenę
Vilniaus pilių direkcija: įvairios nuomonės gali klaidinti visuomenę / Gedimino Bartuškos nuotr.

Reaguodama į viešojoje erdvėje pasirodžiusią informaciją dėl Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų projektavimo neišbaigtumo bei kylančių klausimų dėl šio objekto paskirties, VĮ Vilniaus pilių direkcija informuoja, kad įvairios nuomonės gali klaidinti visuomenę, ir todėl tikslina neatsakingus, niekuo nepagrįstus ir tikrovės neatitinkančius teiginius.

Vilniaus pilių direkcija pabrėžia, kad Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų atkūrimo projektas yra parengtas – atkūrimo darbai vykdomi, remiantis 2004 m. patvirtintu Valdovų rūmų komplekso atkūrimo Techniniu projektu. 

Atsižvelgiant į naujus tyrimų duomenis ir taikytinus funkcinius-technologinius pasiekimus, privalomajame Darbo projekte detalizuojami ir patikslinami tik atskiri sprendiniai.

Šiuo metu siūloma kuo greičiau užbaigti ir naudojimui atiduoti didesnę Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų dalį, t.y. reprezentacinį pietų korpusą ir lankytojų aptarnavimo vestibiulį po kiemu (7700 kv. m). 

Šio etapo apimties darbų projektinė dokumentacija yra visiškai baigta, galutiniam jų realizavimui dar reikia 32 mln. litų. Esant reikiamam finansavimui, yra realu šį etapą įgyvendinti 2011 m. antrojoje pusėje.

Atsižvelgiant į prieš mėnesį baigtų archeologinių tyrimų Valdovų rūmų komplekso šiaurės vakarų zonoje rezultatus, šiuo metu baigiami ruošti antrosios Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų dalies (6860 kv. m) interjerų įrengimo sprendiniai bei tikslinamos statybinių darbų ir inžinerinių sprendinių neesminės detalės.

Jei būtų gautas 32 mln. litų finansavimas, VĮ Vilniaus pilių direkcija pasiryžusi imtis visų priemonių, kad pati išbaigčiausia Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų komplekso dalis būtų įrengta ir kuo greičiau pripažinta tinkama naudoti, t. y. kad joje pradėtų funkcionuoti pastato eksploatavimą bei autentiško paveldo tinkamą apsaugą užtikrinančios sistemos (ventiliavimo, drenažo, šildymo, apsaugos ir kt.). 

Taip pat siekiama,  kad Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai galėtų kuo greičiau priimti lankytojus, rengti pagrindinę dalį nuolatinių, jau sukomplektuotų ekspozicijų, organizuoti kultūrinius, edukacinius ir valstybės reprezentacijos renginius.

Pabrėžtina, kad Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų atkūrimas yra vienintelis atvejis Lietuvoje, kai kultūros paveldo objekto atkūrimas ir jo paskirtis buvo įtvirtinti politine valia. 

Rūmų atkūrimo programa per jos realizavimo dešimtmetį buvo nuolat tikslinama. Tačiau objekto paskirtis yra nekvestionuojama ir aiškiai apibrėžta 2000 m. spalio 17 d. priimtame Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų atkūrimo ir paskirties įstatyme bei 2001 m. spalio 17 d. Vyriausybės nutarime „Dėl Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų atkūrimo ir paskirties koncepcijos“. 

Prasidėjus rūmų atkūrimo procesui, 2003 m. buvo patvirtinti Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų interjerų atkūrimo ir pritaikymo reprezentacinėms, edukacinėms ir muziejinėms funkcijoms programos metmenys, o 2006–2007 m. – ir detalūs ekspoziciniai bei erdvių funkciniai planai, kuriuose detaliai išdėstytos ekspozicijos, nurodyti eksponatai, apibrėžiami vyksiantys renginiai, edukaciniai užsiėmimai ir pan. Tad teiginiai, esą niekas nežino, kokia šių rūmų paskirtis ir kas juose bus rodoma, yra ne tik neatsakingi ir nepagrįsti, tačiau ir akivaizdžiai klaidinantys bei neatitinkantys tikrovės.

Ne kartą yra akcentuota ir skelbta, kad, norint, jog daugiau negu pusė Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų būtų atverta nuolatiniam lankymui, dar reikia investuoti 32 mln. litų. Tuo tarpu pagal 2008 m. ekspertų patikrintą ir patvirtintą sąmatą viso Valdovų rūmų komplekso atkūrimo pagal numatytą išbaigtumo lygį kaina – 367 mln. litų (iš jų 232 mln. jau skirti (iki pastarojo meto iš jų investuoti – 229 mln.); 32 mln. litų reikalingi, kad būtų atidaryta pagal pirmąjį etapą numatyta daugiau kaip pusė rūmų bei 103 mln. litų – kad likusi rūmų dalis būtų užbaigta).

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų