Pereiti į pagrindinį turinį

Virtualios žiurkės padės mokslininkams tirti ligas

2011-09-08 18:12
Virtualios žiurkės padės mokslininkams tirti ligas
Virtualios žiurkės padės mokslininkams tirti ligas / Mindaugo Ažušilio nuotr.

Dauguma labaratorinių žiurkių turi būti apgyvendintos, maitinamos ir dauginamos. Tačiau tokių užduočių nebebus mokslininko Danielio Beardo planuojamame sistemų biologijos centre. Tyrimams naudojamos žiurkės šiame centre bus virtualios, rašo livescience.com.

Viskonsino medicinos koledžo kompiuterių biologas naudoja kompiuterinius žiurkių fiziologinius modelius, kad išstudijuotų jų genų ir aplinkos sąveiką, kuri sukelia ligas. Savo projektą mokslininkas pavadino „Virtuali fiziologinė žiurkė“.

Projekto produktas neatrodys kaip graužikas – tai bus kompiuteryje integruoti duomenų rinkiniai, tačiau jie elgsis kaip žiurkės.

Sistemų biologai kuria modelius, kurie atkartoja gyvose ląstelėse vykstančius procesus ir tuomet atlieka eksperimentus, kad ištirtų, kaip tiksliai modeliai atkartoja realybę.

Realios žiurkės jau daugelį metų naudojamos širdies lygų tyrimuose. Tačiau tyrimai su gyvomis žiurkėmis neleidžia išsiaiškinti, kaip genai ir aplinkos sąlygos sąveikauja ir sukelia ligas.

Su nauju projektu D.Beardas tikisi atskleisti kol kas nežinomas paslaptis apie žmonijos ligas (aukštą kraujo spaudimą, širdies darbo sutrikimus). Virtualios žiurkės gali padėti išsiaiškinti ligų priežastis, kurios nėra priklausomos tik nuo vieno geno ar gyvenimo būdo savybės.

Prieš sukurdami kompiuterinį žiurkių modelį, mokslininkai turi išstudijuoti, kaip veikia graužikų kūnai. Naudodami žiurkių audinius ir gyvus padarėlius mokslininkai matuoja, kaip funkcionuoja sveikų graužikų organizmai. Tomet viską perkelia į kompiuterius ir modeliuoja skirtingas operacijas virtualiose žiurkėse.

Projekto vadovas teigia, kad šiuo eksperimentu nebus bandoma atsikratyti realių laboratorinių žiurkių moksliniuose tyrimuose. Projekto tikslas – sujungus eksperimentinius duomenis kompiuteryje, padidinti galimybę ligų rizikos nuspėjimui.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų