Galaktikų augimo paslaptis – dujos

Europos astrofizikai teigia galintys paaiškinti, kodėl galaktikos plečiasi ir kaip iš pirminių struktūrų jos pavirto milijardus žvaigždžių turinčiomis milžinėmis.

Analizuodami šviesos raudonąjį poslinkį mokslininkai nustatė, kad pirmosios galaktikos susiformavo maždaug prieš 13 mlrd. metų, praėjus maždaug milijardui metų po Didžiojo sprogimo, davusio pradžią Visatai.

Tuomet jos ėmė didėti ir galiausiai tapo tokiomis milžiniškomis sistemomis, kurios matomos dabar. Tačiau vis dar neaišku, kodėl taip nutiko, praneša naujienų agentūra AFP.

Iki šiol dauguma ekspertų manė, kad galaktikos didėjo joms susiduriant vienai su kita – tokiu pačiu būdu, kaip auga kompanija, susiliedama su konkurente.

Tačiau kita teorija tvirtina, kad tai – ne vienintelis būdas. Anot jos, jaunos galaktikos įtraukia vėsias tarpžvaigždines dujas, kurios naudojamos kaip medžiaga naujoms žvaigždėms susiformuoti.

Grupė astronomų šią teoriją bandė patvirtinti naudodami Čilės Atakamos dykumoje esančio Europos labai didelio teleskopo šviesą analizuojantį spektrografą.

Mokslininkai pasirinko tris labai tolimas galaktikas – sklandžiai besisukančius diskus, panašius į Paukščių taką, taip siekiant užtikrinti, kad bet kokios ten esančios sankaupos nėra susidūrimo su kitomis galaktikomis rezultatas.

Astronomai ieškojo taip vadinamųjų sunkiųjų elementų, kurie susiformuoja iš pirmapradžių helio ir vandenilio dujų, pėdsakų. Visais trimis atvejais tyrėjai netoli galaktikos centro aptiko vietą, kurioje yra žvaigždžių gimimo vieta, ir kurioje žymiai mažiau sunkiųjų elementų.

Tyrimų rezultatai „yra pirmieji tiesioginiai įrodymai, kad pirmykščių dujų kaupimasis iš tikrųjų vyko ir to pakako paskatinti energingą žvaigždžių ir didžiulių galaktikų kūrimąsi jaunoje Visatoje“, sakė mokslininkų grupei vadovavęs Giovanni Cresci iš Arcetri astrofizikos observatorijos Italijoje.

„Šis atradimas turės didžiulę įtaką nuo Didžiojo sprogimo iki mūsų dienų vykusios Visatos evoliucijos supratimui. Gali tekti perrašyti galaktikų formavimąsi ir evoliuciją aiškinančias teorijas“, – teigiama Europos Pietų observatorijos pranešime.


Šiame straipsnyje: galaktika

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių