Australijos lietuvis: politikams vertėtų pagyventi svetur

29 metų Darius Bačiulis iš Videniškių miestelio Molėtų rajone kardinaliai pakeitė savo gyvenimą. Jis jau trejus metus gyvena didžiausiame Australijos mieste Sidnėjuje, kuriame gyventojų daugiau nei visoje Lietuvoje (4,3 mln.). JAV leidžiamas lietuviškas laikraštis „Vakarai" paklausė Dariaus, kaip jis atsidūrė tolimame krašte ir ką ten veikia.

Kada atsidūrei „kengūrų krašte"? Kodėl pasirinkai būtent Australiją?

Į Australiją atvažiavau prieš trejetą metų. Pabėgau iš gražaus šilto rudens į vasarą Australijoje. Kaip bebūtų gaila, oro uoste kengūros nepasitiko.

Išvažiavau gavęs darbo pasiūlymą. Pasiūlė darbą Sidnėjuje -  beveik tokį pat, kokį tuo metu dirbau Lietuvoje. Taigi ne tiek aš pasirinkau šalį, kiek šalis pasirinko mane.

Pagalvojau, kad būtų visai smagu „pasimalti" po kitą šalį, nes prieš tai užsienyje nebuvau niekur gyvenęs ir dirbęs. Man patinka nauji iššūkiai ir patirtys, todėl toks pasiūlymas pasirodė gera galimybė įgyti patirties, pakeliauti.

Australijoje gana seniai įsikūrusi lietuvių bendruomenė. Ar tenka su ja pabendrauti?

Taip, Australijoje yra pakankamai nemaža lietuvių bendruomenė. Manau, kad joje - kokie 10-15 tūkstančių žmonių, tikslių duomenų, deja, nežinau.

Didžiausia banga, atgynusi lietuvius į Australiją, buvo per Antrąjį pasaulinį karą ir po jo. Dėl to yra jau pakankamai daug antros ir trečios kartos Australijos lietuvių. Kiekvienos valstijos sostinėje yra bendruomenė, kuri turi lietuvių klubą, palaikomos tautinių šokių, dainų ir, žinoma, krepšinio tradicijos.

Yra skautų judėjimas. Kaip tik šiais metais bus kas dvejus metus rengiama Lietuvių kultūros ir sporto šventė. Kas kartą ji vyksta vis kitame mieste, šiemet - Sidnėjuje. Ji vyks netrukus - tarp Kalėdų ir Naujųjų metų. Nesu aktyviai įsijungęs į bendruomenės veiklą, tačiau bendrauju ir su Sidnėjaus, ir su kitų miestų lietuviais, užsuku į klubą.

Papasakok apie save. Ką studijavai, dirbi?

Vidurinį išsilavinimą įgijau Molėtų gimnazijoje. Po to mokiausi verslo vadybos Vilniaus universiteto Ekonomikos fakultete. Turiu vadinamąjį nebaigtą aukštąjį išsilavinimą, nes nebaigiau magistro studijų. Gal tai padarysiu Australijoje. Darbas verčia toliau mokytis, kelti kvalifikaciją, lankyti seminarus. Dirbu IT ir verslo konsultantu vienoje bendrovėje.

Mano laisvalaikis labai įvairus - tai futbolas, kopimas uolomis, aikido, krepšinis, banglenčių sportas, taip pat lankausi koncertuose, spektakliuose, keliauju po Australiją ir ne tik ją.  

Kaip vertini savo buvimą Australijoje?

Kol kas esu patenkintas tais pasikeitimais, kurie įvyko po išvažiavimo iš Lietuvos. Mano asmeninė ir profesinė patirtis išties puiki. Sutikau labai daug idomių ir protingų žmonių. Atradau naujų pomėgių. Meluočiau, jei skųsčiausi atlyginimu.

Tačiau darbas su kitų tautybių žmonėmis, kelionės, pažintys, naujas požiūris yra daug vertingesni. Kartais sukasi mintys apie grįžimą į Lietuvą, tačiau yra įdomių projektų, kuriuos norėčiau įgyvendinti Australijoje. 

Kaip australai leidžia laisvalaikį?

Australija - smagi ir saugi šalis. Žmonės - malonūs, draugiški ir tolerantiški, linkę bendrauti. Dirba, aišku, kaip ir visur - daug ir sunkiai. Tačiau džiugu, jog visi stengiasi mėgautis laisvalaikiu. Nudirbę darbus, australai rūpinasi šeimomis, susitinka su draugais. Jei tik oras gražus, pilni parkai ir paplūdimiai žmonių. Netgi vakarais jie eina į baseinus, sporto sales, tiesiog pabėgioti po parką.

Ar jie žino ką nors apie Lietuvą?

Apie Lietuvą Australijoje žino nedaug kas. Smagu sutikti žmonių, kurie yra keliavę po Europą ir žino, kur yra Lietuva, kai kas būna net joje apsilankę. Taip pat pasitaiko atvejų, kai sutikti žmonės yra turėję kolegų lietuvių ar pažįsta vieną kitą šeimą, tačiau tai pasitaiko ne taip ir dažnai.

Ar finansų krizė pasiekė ir Australiją? Ar ši šalis brangi, lyginant su Lietuva?

Krizė palietė ir Australiją. Krito akcijų kainos bei valiutos kursas, tačiau žmones ramina tai, kad šalis neturėjo skolų, ir vyriausybė ėmėsi priemonių kuo greičiau pagyvinti ekonomiką. Visgi žiniasklaida praneša apie atleidimus iš darbo, gamybos apimčių mažinimą.

Kiek pinigų užtektų pragyventi Australijoje, man sunku pasakyti, nes uždirbu daugiau nei vidutinis australas. Bet kuriuo atveju, didžioji dalis atlyginimo atitenka pragyvenimo išlaidoms, ypač gyvenamojo ploto nuomai. Maistas kainuoja panašiai, kaip ir Lietuvoje, benzinas pigus - litras tekainuoja vos 1 Australijos dolerį (1 Australijos doleris - 1,71 Lt). Tačiau čia ir atstumai šiek tiek didesni.

Kaip vertini nesibaigiančias diskusijas dėl dvigubos pilietybės?

Politikams ir visiems kitiems, kurie griežtai pasisako prieš dvigubą pilietybę, vertėtų išvažiuoti ir pagyventi kitoje šalyje. Tada prasiplečia akiratis ir pasikeičia supratimas.

Nėra labai protinga riboti ir taip mažos tautos žmonių galimybę išvažiuoti ar sugrįžti, investuoti, turėti verslą kitur. Tai tikrai nesustabdys proto ir darbo jėgos nutekėjimo.


Šiame straipsnyje: Australijaemigracija

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių