Tulpės nekvepia politika Pereiti į pagrindinį turinį

Tulpės nekvepia politika

2004-03-08 09:00

DĖMESYS

Tulpės nekvepia politika

Tarptautine moters diena kalendoriuje vadinama kovo 8-oji mūsų šalyje neretai minima ir politikų ginčais. Įvairių pakraipų partijos nepraleidžia progos pasipešti ir pasiaiškinti, ar nepriklausomos Lietuvos moterims verta švęsti „komunistinę“ dieną. Laimė, vis dar yra vyrų, kurie nekreipia dėmesio į ginčus ir pavasarišką kovo 8-ąją pagerbia žaviąsias damas.

Istoriją išmano

Klaipėdietė Agnė Martinkienė šiandien namuose laukia sūnaus. Kasmet su Kovo 8-ąja pasveikinantis ponas Romualdas mamai dovanoja gėlių, atneša ir pyragėlio.

„Ir darbe mus Moters dienos proga sveikindavo, tulpės žiedų dovanodavo“, - prisimena 39-erius metus Dailės kombinate dirbusi A.Martinkienė. Tiesa, nuo darbo tądien neatleisdavo. „Darbas buvo šventas dalykas“, - šypteli moteris.

Audėja ir tautodailininkė ponia Agnė sakė per gyvenimą išaudusi daug kilimų, staltiesių, lovatiesių, šalikų ir skarelių. 73-iuosius metus pasitinkanti moteris ir namie kartais prisėda prie audimo staklių, kurias įsigijo iš buvusių bendradarbių.

„Ar vaikams, ar kitiems nuaudžiu ką nors. Kad neužmirščiau“, - taria A.Martinkienė, per siūlų tankumyną perkiša šaudyklę ir stukteli audimo staklėmis.

Audėja sako žinanti, kad už kovo 8-ąją reikėtų dėkoti jos kolegėms tekstilininkėms. „Esu šios dienos istoriją girdėjusi. Tik datos tiksliai neprisimenu, rodos, tūkstantis aštuoni šimtai kažkelintais metais buvo“, - kovo 8-osios atsiradimo istoriją prisimena A.Martinkienė.

Darbininkių idėja

Anot istorinių šaltinių, Moters diena buvo minima dar senovės Romoje. Tą dieną laisvosios moterys iš vyrų gaudavo dovanų, būdavo apsuptos dėmesiu ir meile. Dovanų gaudavo ir vergės. Be to, kas itin svarbu - tądien joms buvo leidžiama ilsėtis.

Ir po tūkstančio metų darbas tapo veiksniu, suvienijusiu moteris. 1857 metų kovo 8-ąją Niujorko tekstilininkės išėjo į gatves. Daugiatūkstantinės minios demonstracija protestavo prieš sunkias darbo sąlygas ir menką atlygį.

Pasiūlė K.Cetkin

1908 metais moterys vėl surengė protesto akcijas, kuriose reikalavo uždrausti vaikų darbą, pagerinti darbo sąlygas ir suteikti moterims balso teisę. Po metų Amerikos socialistų partija paskutinį vasario sekmadienį paskelbė Moterų diena.

1910 metais Kopenhagoje vykusioje tarptautinėje moterų konferencijoje Klara Cetkin pasiūlė kasmet rengti ne šventę, o kovos už moterų teises dieną. Kai kurie šaltiniai teigia, jog tąkart konkreti diena aptarta nebuvo. Todėl 1911 metais moterys savo dieną pažymėjo kovo 19-ąją, 1912 metais – gegužės 12-ąją. Ir tik nuo 1914 metų Tarptautinė moters diena pažymima kovo 8-ąją.

90-ąjį kartą šiemet ši diena bus minima ir Lietuvoje.

Per šventę dirba

Pasaulyje kovo 8-oji minima iki šiol. Tačiau pagrindinę mintį - atleidimą nuo darbo - Moterų diena praranda.

1966 metais Sovietų Sąjungos komunistų partijos generalinis sekretorius Leonidas Brežnevas paskelbė kovo 8-ąją nedarbo diena. Atkūrus nepriklausomybę Lietuvos moterys savo dieną mini darbe.

Kovo 8-ąją nedirba Rusijos, kai kurių buvusios SSRS šalių moterys. Nedarbo diena paskelbta ir Kinijoje, Angoloje, Mongolijoje, Nepale bei keliose kitose šalyse.

Neseniai Rusijoje apsilankiusi žymi prancūzė aktorė Katrin Deniov sakė, jog jos tėvynėje kovo 8-oji minima kaip dirbančių moterų diena.

Kai kur Moters diena minima kaip Motinos diena, švenčiama įvairiu metų laiku. Daugelyje šalių moterys sulaukia daugiau dėmesio, gėlių, dovanų. Tačiau lengvatos ar visiškas atleidimas tą dieną nuo darbo lieka kiekvieno darbdavio reikalas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų