Kratos, persekiojimas, apklausos ir grasinimai. Tokias Baltarusijos saugumo atakas atlaikė su šios šalies specialiosiomis tarnybomis bendradarbiauti atsisakęs Lietuvoje studijuojantis vaikinas.
Prieglobsčio neprašys
„Politinio prieglobsčio prašyti nenoriu, lauksiu kol bus išspręsta mano byla. Jeigu valdžia toliau terorizuos, būsiu priverstas kreiptis į Lietuvos valdžią ir prašyti laikino politinio prieglobsčio", - tvirtino Europos humanitariniame universitete (EHU) Lietuvoje beveik metus istoriją ir kultūrologiją studijuojantis baltarusis Olegas Grubičius.
Olego istorija prasidėjo gegužės pirmomis dienomis, kai jam buvo pranešta, kad yra įtrauktas į asmenų, kuriems draudžiama išvykti iš šalies, sąrašą. Minske Olegas kreipėsi į Migracijos tarnybą, ten paaiškėjo, kad išvykti iš šalies uždraudė Gynybos ministerija, nes jis esą vengia atlikti karo tarnybą.
„Pateikęs pažymą, kad studijuoju universitete dieniniame skyriuje, gavau dokumentą, kad man jokių pretenzijų iki birželio vidurio nėra. Po dviejų savaičių turėsiu atvykti praeiti medicininę apžiūrą, bet tarnauti nesiruošiu, juk aš mokausi", - piktinosi O.Grubičius.
Neseniai pasitaikius progai Olegas sugebėjo pabėgti iš gimtinės į Lietuvą. Kadangi buvo įtrauktas į negalinčių išvykti iš Baltarusijos asmenų sąrašą, kirsti Baltarusijos ir Lietuvos sienos jam nepavyko.
Tuomet studentas iš Baltarusijos išvyko į Rusiją, nes šių dviejų šalių neskiria pasienio punktai, iš ten į Ukrainą, o iš Kijevo lėktuvu į Vilnių.
Bandė užverbuoti
Siekdamas įbauginti Baltarusijos saugumas prieš jaunuolį ėmėsi įvairių priemonių. Iš pradžių prasidėjo skambučiai ir trumposios žinutės: „Lauk iš tėvynės, išdavike." Namie buvo atlikta krata, motyvuojant kaimynų skundais, esą triukšmaujama.
„Galiausiai viskas paaiškėjo, kai buvau pakviestas į Valstybės saugumo komitetą ir man pasiūlė bendradarbiauti, neišsidirbinėti ir nutraukti savo veiklą. Žinoma, atsisakiau, jei sutikčiau, saugumas greitai pradėtų kontroliuoti mus visus", - kalbėjo į Lietuvą iš Baltarusijos pabėgęs studentas.
Bijo, kad susidoros
Šiuo metu vaikinas gyvena Vilniuje ir laukia, kaip reaguos oficialios valdžios organizacijos, - ar panaikins sprendimą, kad jam reikia tarnauti kariuomenėje. Iki tol jis neketina grįžti į Baltarusiją, nors prasitarė jau spėjęs pasiilgti namų.
„Jau žinau visą scenarijų: privers tarnauti specialios paskirties būryje, o jeigu išeisiu iš ten sveikas, atsidursiu kalėjime. Nesiruošiu rizikuoti savo sveikata ir gyvybe", - niūriomis spalvomis savo ateitį Baltarusijoje piešė O.Grubičius.
EHU dėstytoja Tatjana Čulickaja paaiškino, kad Baltarusijoje studentas, vieną kartą pašalintas iš universiteto, privalo atitarnauti kariuomenėje, net jei įstojo į kitą mokslo įstaigą.
„Olegas būtent toks studentas, nes jis buvo pašalintas iš Baltarusijos menų akademijos. Tačiau tai neteisinga, anksčiau panašūs konfliktai baigdavosi sėkmingai, ir šį kartą taip turėtų būti", - vylėsi T.Čulickaja.
Persekioja vis dažniau
EHU atstovė spaudai Jekaterina Radko pasakojo, kad šio studento atvejis neišskirtinis. Pastaruoju metu vis dažniau užsienyje studijuojančiais studentais domisi Baltarusijos saugumas.
„Atrodo, kad žengtas didelis žingsnis atgal. Per pastaruosius keletą mėnesių oficialios valdžios atstovai labiau ėmė domėtis. Pasienyje nuodugniai tikrinami dokumentai, prašoma pildyti muitinės deklaracijas. Prieš mokslo metų pradžią nemažai studentų kviečiami į saugumo komitetą pasikalbėti.
Daugiausia dėmesio skiriama Lenkijoje studijuojantiems baltarusiams, dėl Lietuvos iki šiol rūpesčių nebuvo. Man pačiai skambino ir prašė atvykti pasiaiškinti, kodėl taip dažnai važinėju į užsienį, bet kai atsisakiau, jokio oficialaus šaukimo nebuvo. Taip atsitinka ir kai kuriems studentams - vieni šaukimus gauna, kiti ne. Tai ne tyrimas, o draugiškas pokalbis."
Naujausi komentarai