Sprendimas atidėti R.Pakso registravimą neteisėtas

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) trečiadienį nusprendė, jog Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) rugsėjo 3 dieną neteisėtai ir nepagrįstai atidėjo sprendimą dėl partijos „Tvarka ir teisingumas“ lyderio, europarlamentaro Rolando Pakso registravimo kandidatu Seimo rinkimuose.

Tačiau, anot teismo, įsigaliojus vėlesniam ir galutiniam rugsėjo 11 dienos VRK sprendimui, kuriuo atsisakyta R.Paksą registruoti kandidatu, naikinti ankstesnio VRK sprendimo nėra prasmės.

Apie tai BNS informavo teismo atstovė Neringa Lukoševičienė.

Pasak teismo, Seimo rinkimų įstatymas suteikė VRK teisę tik priimti sprendimą registruoti arba atsisakyti registruoti asmenį kandidatu į Seimo narius - nesuteikė VRK teisės atidėti sprendimo dėl asmens registravimo kandidatu į Seimo narius priėmimą.

"LVAT teisėjų kolegija konstatavo, kad byloje nustačius, jog ginčijamas VRK sprendimas yra neteisėtas ir nepagrįstas, jis turėtų būti panaikintas, o VRK atitinkamai įpareigota nurodytu klausimu priimti sprendimą. Tačiau teismui šioje byloje buvo pateiktas

Vyriausiosios rinkimų komisijos 2012 m. rugsėjo 11 d. sprendimas, kuriame nuspręsta, atsižvelgiant į 2012 m. rugsėjo 5 d. Konstitucinio Teismo nutarimą, atsisakyti registruoti partijos „Tvarka ir teisingumas“ iškeltą kandidatą į Seimo narius daugiamandatėje rinkimų apygardoje R.Paksą", - sakoma teismo pranešime.

Atsižvelgdamas į šioje byloje susiklosčiusią teisinę situaciją LVAT konstatavo, kad pareiškėja neteko materialinio teisinio suinteresuotumo šioje byloje, nes VRK jau yra priėmusi galutinį sprendimą dėl atsisakymo registruoti R.Paksą kandidatu į Seimo narius, todėl atmetė partijos atstovės prie VRK Danutės Markeliūnienės skundą.

LVAT taip pat pažymėjo, kad teismas neturi pagrindo įpareigoti VRK įregistruoti R.Paksą kandidatu į Seimo narius, o tik galėtų įpareigoti VRK priimti sprendimą pagal Seimo rinkimų įstatymą registruoti arba atsisakyti jį registruoti kandidatu į Seimo narius.

VRK rugsėjo 3-ąją nusprendė atidėti klausimą dėl R.Pakso registravimo iki Konstituciniam Teismui (KT) paskelbiant nutarimą, ar įstatymas, anksčiau priesaiką sulaužusiam ir iš prezidento posto pašalintam R.Paksui atvėręs kelią dalyvauti rinkimuose, neprieštarauja Konstitucijai.

Rugsėjo 5-ąją KT paskelbė nutarimą, kad R.Paksui kandidatuoti į Seimą leidęs Seimo rinkimų įstatymas prieštarauja Konstitucijai. Anot KT, pagal Konstituciją, asmenys, sulaužę konstitucinę priesaiką, iki gyvos galvos negali eiti pareigų, kurias prieš pradedant eiti būtina duoti priesaiką. Jų sąrašas yra pagrindiniame šalies įstatyme. Todėl norint sutrumpinti šį draudimą, būtina keisti pagrindinį šalies įstatymą.

Du Konstitucinio Teismo teisėjai dėl šio KT sprendimo pareiškė atskirąsias nuomones, nurodydami, jog Konstitucijos pataisos šiuo atveju nėra būtinos.

Rugsėjo 11-ąją VRK, remdamasi KT sprendimu, nutarė neregistruoti R.Pakso kandidatu į Seimo narius. LVAT skundo dėl šio sprendimo kol kas negavo.

Pavasarį parlamentas priėmė Seimo rinkimų įstatymo pataisą, kad per apkaltą pašalinti asmenys į parlamentą kandidatuoti negali ketverius metus po apkaltos. Iki tol po priesaikos sulaužymo kandidatuoti į Seimą buvo draudžiama iki gyvos galvos.

Minimos pataisos priimtos atsižvelgiant į Europos Žmogaus Teisių Teismo sprendimą, kuriuo paskelbta, kad Seimo rinkimų įstatyme įtvirtintas nuolatinis ir neatšaukiamas draudimas apkaltos būdu pašalintam politikui kandidatuoti į Seimą yra neproporcingas.

R.Paksas prezidento pareigų neteko 2004 metų balandį. Jam buvo surengta apkalta dėl priesaikos sulaužymo ir šiurkštaus Konstitucijos pažeidimo, nes jis išimties tvarka savo finansiniam rėmėjui Jurijui Borisovui suteikė Lietuvos pilietybę.

Seimo rinkimai vyks spalio 14 dieną.NAUJAUSI KOMENTARAI

Gintaras

Gintaras portretas
Gaila taip įvyko Paksas būtų išjudinęs jau šmirdančią sistemą.
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių