- Jadvyga Bieliavska, ELTA
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Susirūpinusi dėl politinės kultūros Seimo Savižudybių ir smurto prevencijos komisija viešai kreipėsi į visuomenę, apgailestaudama dėl rietenų, neapykantos viešojoje erdvėje ir elementarios dialogo higienos nepaisymo.
„Kreipiamės į kolegas Seimo narius klausdami, ar tikrai negalime pasiekti, kad Lietuvos Respublikos Seime būtų laikomasi pagarbaus bendravimo ir kiekvienas žmogus jame jaustųsi saugus ir orus? Tai ne tik keistų visuomenės požiūrį į Parlamentą, bet ir padėtų mums, Seimo nariams, dirbti konstruktyviau ir priimti geriausius sprendimus“, – sakoma kreipimesi.
Jame akcentuojama, kad dialogo higiena nepaprastai svarbi krizių akivaizdoje.
„Šiandien neturime teisintis, kad pavargome nuo pandemijos, bet dar griežčiau laikytis pagarbaus santykio, nes, kaip rodo pastarojo laikotarpio aktualijos, labai lengva pasiduoti agresijai ir savidestrukcijai. Turime aiškiai pasakyti, kad kiekvienas Seimo narys privalo išlikti ištikimas duotai priesaikai ir būti lygiai teisingas visiems, pagarbiai bendrauti tiek su kolegomis, tiek su Seimo kanceliarijos darbuotojais, į komitetų ar komisijų posėdžius kviečiamais piliečiais. Joks Seimo narys negali būti persekiojamas už savo politinius, religinius įsitikinimus, seksualinę orientaciją – o jeigu taip nutinka, turime vieningai stabdyti tokį elgesį“, – mano kreipimosi iniciatoriai.
Jų teigimu, iš Seimo tribūnos niekada neturėtų skambėti neapykantos kalba, įžeidinėjimai. „Seimo posėdžiai yra viešai transliuojami, todėl mūsų elgesys neturi būti tas blogasis pavyzdys visuomenei. Raginame Seimo posėdžių pirmininkus drąsiai taikyti Seimo statuto nuostatą, kad viešąją tvarką pažeidžiantys ir nederamai besielgiantys Seimo nariai turi būti įspėjami ar net pašalinami iš posėdžio“, – sakoma komisijos kreipimesi.
Įvairioms Seimo frakcijoms priklausantys Smurto ir savižudybių prevencijos komisijos nariai tvirtina, kad autentiška diskusija prasideda nuo įsiklausymo į kitą, nuo pastangos išgirsti visų balsus.
Žodžio laisvė – viena iš pagrindinių žmogaus teisių, tačiau ji nesuderinama su neapykantos kurstymu.
„Mes neprivalome pritarti kitai nuomonei, bet turime gerbti kiekvieną žmogų ir siekti, kad, priimant visai visuomenei svarbius sprendimus, būtų išklausyta kuo platesnė nuomonių įvairovė. Diskusijoje turime susitelkti į racionalius argumentus ir kruopščiai patikrinti faktus, į kuriuos apeliuojame. Būtina solidariai kovoti su melagienų plitimu, manipuliavimu žmonių rūpesčiais ir baimėmis, sąmokslo teorijų propagavimu“, – mano komisijai priklausantys parlamentarai.
Jie įsitikinę, kad agresyvus tonas, įžeidinėjimai, kitų žmonių menkinimas negali būti toleruojami – tai vienareikšmiškai turi būti vertinama kaip negebėjimas racionaliai pagrįsti ginamą poziciją.
Kreipimosi autoriai sako, kad sąžiningoje demokratinėje diskusijoje labai svarbu prisiimti atsakomybę už savo žodžius, nesidangstyti už anonimiškumo kaukių, turėti drąsos pripažinti savo klaidas ir už jas atsiprašyti.
Seimo Savižudybių ir smurto prevencijos komisijos nariai ragina žiniasklaidą didžiausią dėmesį kreipti į Seime vykstančių diskusijų esmę, „neskatinti atskirų parlamentarų elgtis ekstravagantiškai, nes esą tai geriausias būdas sulaukti didesnio žurnalistų dėmesio, didinti savo žinomumą.“
Komisijos nariai kviečia suvaldyti psichologinio smurto virusą.
„Žodžio laisvė – viena iš pagrindinių žmogaus teisių, tačiau ji nesuderinama su neapykantos kurstymu. Kviečiame suvaldyti psichologinio smurto virusą, vietoj diskriminacijos rinktis pagarbą, vietoj pykčio – empatiją“, – sakoma kreipimesi.
Jame pažymima, kad turime ypač sunkių socialinių ir ekonominių iššūkių, išgyvename emociškai labai sunkų laikotarpį, todėl kreipimosi autoriai kviečia susitelkti konstruktyviai veiklai ir drauge ieškoti sprendimų.
Kreipimąsi pasirašė Seimo Smurto ir savižudybių prevencijos komisijos pirmininkas Andrius Navickas, pavaduotojas Zenonas Streikus, jos nariai Domas Griškevičius, Ieva Kačinskaitė-Urbonienė, Tomas Vytautas Raskevičius, Jurgita Sejonienė, Linas Slušnys, Dovilė Šakalienė, Robertas Šarknickas.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Seimas svarsto atnaujintą Lietuvos ir Latvijos susitarimą dėl greitosios pagalbos
Seimas po pateikimo pritarė atnaujintam susitarimui dėl greitosios medicinos pagalbos teikimo Lietuvos ir Latvijos pasienio teritorijose. ...
-
Lietuvai – rekomendacijos įkurti LGBT lygybės darbo grupę, skatinti romų įtrauktį6
Europos komisijos prieš rasizmą ir netoleranciją (ECRI) spalį paskelbtoje ataskaitoje, Lietuvos valdžios institucijos raginamos įsteigti nuolatinę LGBT lygybės darbo grupę ir užtikrinti geresnes galimybes romų tautybės žmonėms gauti i&scaro...
-
Grįžta prie klausimo dėl nemokamų pietų visiems pradinukams: kodėl jo reiktų?1
Naujos sudėties parlamentinis Švietimo ir mokslo komitetas svarstys buvusios kadencijos Seimo Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ iniciatyvą nemokamai maitinti visus pradinukus. ...
-
Lietuva Ukrainai perdavė generatorių, šarvuočių dalių, įvairių ginklų
Ukrainą pasiekė elektros generatorių, atsarginių dalių šarvuočiams M113 ir įvairių ginklų bei jų dalių siunta, sekmadienį pranešė Krašto apsaugos ministerija. ...
-
Siūloma didinti baudas azartinių lošimų, alkoholio ir narkotikų vartojimo „taškams“
Mišrios Seimo narių grupės nariai siūlo numatyti administracinę atsakomybę už „taškų“, kur yra vartojamos narkotinės, psichotropinės ar kitos psichiką veikiančios medžiagos, turėjimą. ...
-
Sinoptikai praneša orus, o gyventojai dalijasi: įspūdingas dangus šį rytą
Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba dalijasi šios dienos orų prognoze. ...
-
Pradedama nauja paramos Ukrainai iniciatyva „ApaRatai“
Asociacija „Lygiai“ pradeda naują paramos Ukrainai iniciatyvą „ApaRatai“, kuria siekiama užtikrinti moterims reikalingą medicininę pagalbą. Organizatorių teigimu, už žmonių suaukotas lėšas tikimasi nupirkti ultra...
-
Vilniuje nelieka raitosios policijos: priežastys – dvi4
Dėl mažo efektyvumo ir finansinių priežasčių, Vilniuje planuojama atsisakyti raitosios policijos, sekmadienį pranešė LRT radijas. ...
-
Ministerija parengė standartą ligoninėms: kaip pasiruošti galimoms grėsmėms?
Kilus ekstremaliai situacijai ar krizei šalies ligoninių skubios pagalbos, intensyviosios priežiūros, sterilizavimo, rentgeno ar kiti diagnostikos skyriai, operacinės, vaistinės bei laboratorijos turėtų būti aprūpintos elektros tiekimu mažiaus...
-
Lapkričio 24-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Lapkričio 24-oji, sekmadienis, 47 savaitė. ...