Prezidentė: neįgalių teisės ir normalus gyvenimas pirmiausia turi rūpėti seniūnijoms ir savivaldybėms Pereiti į pagrindinį turinį

Prezidentė: neįgalių teisės ir normalus gyvenimas pirmiausia turi rūpėti seniūnijoms ir savivaldybėms

2011-05-11 20:05
Prezidentė: neįgalių teisės ir normalus gyvenimas pirmiausia turi rūpėti seniūnijoms ir savivaldybėms
Prezidentė: neįgalių teisės ir normalus gyvenimas pirmiausia turi rūpėti seniūnijoms ir savivaldybėms / Šarūno Mažeikos (BFL) nuotr.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė teigia, kad neįgalaus žmogaus teisės ir normalus gyvenimas bendruomenėse pirmiausia turi rūpėti arčiausiai žmonių esančiai vietos valdžiai - seniūnijoms ir savivaldybėms.

Trečiadienį apsilankiusi Pabradėje įsikūrusioje bendrovėje "Intersurgical" bei socialinės globos namuose D.Grybauskaitė sakė, jog džiaugiasi šiame nedideliame Lietuvos mieste radusi du tolerancijos ir atvirumo kitokiems pavyzdžius.

"Esu šiek tiek nustebusi, gerai nustebusi, nes ką tik matėme Pabradėje labai gerą pavyzdį, kaip integruojami neįgalieji į labai progresyvią su didele ateitimi įmonę", - trečiadienį Pabradėje žurnalistams sakė šalies vadovė.  
"Ir matome globos namus, už kuriuos atsako pati valstybė. Slaugių, globos namų vadovų požiūris ir po pokalbio su vaikais rodo, kad jie nori čia gyventi, laiko tai savo šeima ir nenori niekur išvykti", - teigė prezidentė.

Po apsilankymo Pabradės socialinės globos namuose, kuriuose gyvena specialius nuolatinės slaugos ar priežiūros poreikius turintys vaikai ir jauni žmonės, D.Grybauskaitė taip pat pažymėjo, kad visaverčiam neįgaliųjų gyvenimui užtikrinti reikia įvairesnių socialinių paslaugų.

"Pabradės socialinės globos namai - šeimynų pagrindu veikiantis savarankiškas ūkis, teikiantis įvairias paslaugas neįgaliesiems - pavyzdys visai Lietuvai, kaip galima užtikrinti visavertį ir orų neįgalaus žmogaus gyvenimą nuo vaikystės iki senatvės. Kokybiškas įvairiapuses paslaugas teikiančios globos įstaigos turi išlikti, tačiau būtina galvoti ir apie alternatyvią pagalbą neįgalius vaikus auginančioms šeimoms", - Prezidentūros išplatintame pranešime cituojama šalies vadovė.

Lietuvos vadovės teigimu, savivaldybės turi ieškoti alternatyvų ne tik neįgaliųjų, bet ir vaikų globos namams, labiau skatinti projektus, kurie užtikrintų paslaugų teikimą dienos centruose ar namuose.

Pasak pranešimo, 2013 metais prasidėsiantis neįgaliųjų socialinės globos įstaigų licencijavimas padės užtikrinti paslaugų kokybę stacionariuose globos namuose, tačiau, šalies vadovės teigimu, savarankiškam neįgalių žmonių gyvenimui užtikrinti reikia ne tik stacionarių globos namų, bet ir alternatyvių, įvairesnių socialinių paslaugų.

Prezidentės nuomone, paslaugų kokybė priklauso nuo jas teikiančių specialistų profesionalumo, todėl deramas dėmesys turi būti skiriamas ir kvalifikuotų socialinių darbuotojų rengimui bei jų darbo apmokėjimui.
Anot prezidentės, už Pabradės socialinės globos namų darbuotojų gaunamą 800-900 litų per mėnesį darbo užmokestį "nėra lengva tik mylėti, reikia labai mylėti, kad taip dirbtum už tokį atlygį".  
"Tai yra tolerancijos mokykla, ko trūksta Lietuvai iš principo. Ne tik neįgaliųjų atžvilgiu - bet kokios tolerancijos. Aš labai džiaugiuosi, kad Pabradėje radau tokius du labai gražius pavyzdžius. (…) Tokių pavyzdžių (Lietuvoje - BNS) nėra daug", - žurnalistams kalbėjo D.Grybauskaitė.

Ji sakė tikinti, kad ateityje tokių įstaigų darbuotojų pastangos bus geriau apmokamos, tačiau pabrėžė kol kas nieko negalinti pažadėti. Anot jos, Lietuvoje trūksta privačių rūpinimosi neįgaliaisiais paslaugų. Jis taip pat teigė, kad prie šio darbo galėtų labiau prisidėti savanoriai.

"Nebijokime įsileisti ir bažnyčios, nebijokime Raudonojo kryžiaus, nebijokime Carito, kitų organizacijų, kurios tikrai nuoširdžiai istoriškai ir dabar dirba savo darbą. Tokių paslaugų niekada nebus per daug", - sakė šalies vadovė.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų