Rolandas Paksas nuo pat rinkimų kampanijos pradžios 2002-aisiais buvo pažadėjęs pergalės atveju dosnųjį rėmėją Jurijų Borisovą paskirti Prezidento patarėju. Tai Konstituciniam Teismui vakar pripažino pats J.Borisovas. Jis taip pat nepaneigė, kad dėl Lietuvos pilietybės gavimo prašė Prezidento pagalbos. R. Paksas nei-gia buvus kokias nors sutartis su rėmėju.
Vienas jų meluoja
Prezidentas R.Paksas vakar Konstitucinio Teismo posėdyje pareiškė nežinojęs jokios informacijos, dėl kurios nebūtų galima dosniajam rėmėjui J.Borisovui suteikti Lietuvos pilietybės.
“Jokių duomenų, kurie galėtų kliudyti, aš nesu gavęs”, - tikino R.Paksas. Teismo dalyviai ir teisėjai dar kelis kartus tikslino tą patį klausimą, tačiau Prezidentas laikėsi savo. Anot R.Pakso, jokių kliūčių J.Borisovui suteikti Lietuvos pilietybę nebuvo.
Kiek vėliau teismo apklausiamas Valstybės saugumo departamento vadovas Mečys Laurinkus tikino priešingai.
“Kovo 16 dieną aš paprašiau operatyvinių darbuotojų man paruošti medžiagą, susijusią su J.Borisovo veikla. Kovo 17 dieną šią medžiagą aš pateikiau Prezidentui. Šitoje medžiagoje, kaip ir sakiau komisijoje Seime, buvo telefoninių pokalbių įrašai, kurių dalį turinio žino ir visuomenė. Taip pat aš Prezidentą informavau, kad toliau tęsime operatyvinį tyrimą kompanijos “Avia Baltika” atžvilgiu, ir kai bus sukaupta pakankamai duomenų, Prezidentą informuosiu. Tą padariau vasarą”, - liudijo M.Laurinkus.
Saugumo vadovas prieš duodamas parodymus pasirašė įspėjimą, jog už melagingus parodymus gali būti baudžiamas. Prezidentas parodymus davė tokio įspėjimo nesaistomas.
Šlubuoja atmintis
Vakar Konstitucinio Teismo posėdyje apklausta 15 liudytojų. Nemaža jų dalis, taip pat ir Prezidentas, vengė tiesiai atsakyti į klausimus. Panašiai kaip ir skandalą tyrusioje Seimo komisijoje, daliai liudininkų sutriko atmintis.
Prezidentas teigė negalįs atsiminti, ar prie teikimo suteikti pilietybę J.Borisovui buvo pridėtas šio verslininko nuopelnų Lietuvai sąrašas. R.Paksas taip pat neprisiminė, ar už pilietybės suteikimą J.Borisovui vienbalsiai pasisakė visi Pilietybės komisijos nariai.
Net pats J.Borisovas ne iš karto prisiminė dieną, kai viešai ir iškilmingai davė Lietuvos piliečio priesaiką.
Pilietybės reikalų grupei vadovaujantis prezidentūros kanceliarijos vadovas Andrius Meškauskas paprastai nesiskundžia atmintimi. Tačiau vakar jis neįstengė prisiminti, kieno įsakymu ar prašymu jis nusižengė priimtai tvarkai ir paprašė, kad VSD neatsiųstų J.Borisovą kompromituojančios pažymos. Ši pažyma galėjo tapti kliūtimi suteikti Prezidento rėmėjui pilietybę.
R.Paksas paneigė nurodęs A.Meškauskui neprašyti VSD pažymos apie pretendentą gauti pilietybę J.Borisovą.
Pripažino sutartis
Teisme apklausiamas J.Borisovas pareiškė nesąs, kaip mėginama pateikti, vien tik R.Pakso rinkiminės kampanijos rėmėjas. Buvęs karininkas pareiškė daug laiko ir idėjų skyręs rinkimams, dėl jų net apleidęs svarbius darbus.
„Avia Baltika“ (Lietuvoje) ir „Spark“ (Sankt Peterburge, Rusijoje) sraigtasparnių remonto kompanijų savininkas sakė daug problemų versle patyręs Rusijoje, kol neturėjo Rusijos pilietybės. O nuo to, kaip jam sekėsi Rusijoje, priklausė ir verslas Lietuvoje.
Tačiau J.Borisovas tikino užmetęs Rusijos pilietybės gavimo reikalus ir pasinėręs į R.Pakso rinkimų kampaniją. „Nejaugi negali būti, kad valdytų aukštesni interesai? Aš norėjau, kad Lietuva žydėtų, kad žmonės geriau gyventų“, - taip savo paramą R.Paksui aiškino Rusijos pilietybę turintis J.Borisovas.
Jis taip pat patvirtino, kad tarp jo ir kandidato į Prezidentus, buvo susitarimas. „Mūsų sutartis su R.Paksu buvo tokia, kad jis dės visas pastangas, o aš jam padėsiu, kad Lietuva taptų turtinga“, - teigė verslininkas.
Pasak jo, nuo pat rinkimų kampanijos pradžios jis su R.Paksu buvo sutarę, kad sėkmės atveju J.Borisovas taps Prezidento patarėju. „Tokios kalbos buvo maždaug nuo 2002-ųjų vasaros“, - patikslino jis.
R.Paksas kategoriškai neigia turėjęs kokių nors įsipareigojimų J.Borisovui - žodinių ar rašytinių.
Stebino ir teisėjus
Tie, kurie prieš kelias savaites televizorių ekranuose stebėjo Seimo laikinosios komisijos posėdžius ir stebėjosi raustančiais ir žodžių ieškančiais valdininkais, vakar turėjo patirti naujų įspūdžių.
Vaizdo kameros užfiksavo Konstitucinio Teismo teisėjų nuostabą aiškėjant aplinkybėms, kuriomis J.Borisovui buvo suteikti pilietybė ir pasas. Teismui pateiktuose dokumentuose užfiksuota, kad pilietybę suteikiantį dekretą Prezidentas pasirašė 2003 metų balandžio 11 dieną.
Tą pačią dieną šį dekretą pasirašė vidaus reikalų ministras, Prezidentūros kanceliarija padarė dekreto išrašą, J.Borisovas atvyko į Vilniaus savivaldybę ir davė Lietuvos piliečio priesaiką, nuvyko į Migracijos departamentą ir parašė prašymą pasui gauti. Ir visa tai - iki pietų pertraukos.
Po pietų J.Borisovas jau turėjo Lietuvos piliečio pasą.
„Aš ne tiek veiksmų per vieną dieną esu padaręs už pinigus“, - turiningą pusdienį menkino J.Borisovas.
Teismo apklausiami pareigūnai neigė taip skubėję J.Borisovo ar jo aplinkos raginami.
Naujausi komentarai