Paskui kandidatą į ministrus - įtarimų šleifas Pereiti į pagrindinį turinį

Paskui kandidatą į ministrus - įtarimų šleifas

2004-11-12 00:00

Švietimo ir mokslo viceministro pavardė minima neaiškioje Baltijos rusų instituto legalizavimo istorijoje

Švietimo ir mokslo viceministro pavardė minima neaiškioje Baltijos rusų instituto legalizavimo istorijoje

Socialdemokratų pretendentas į švietimo ir mokslo ministrus Rimantas Vaitkus yra įsipainiojęs į skandalingą istoriją. Prieš metus jis protegavo skubotą ir ekspertų pritarimo nesulaukusį Latvijos aukštosios mokyklos veiklos įteisinimą Lietuvoje. Švietimo ir mokslo viceministro pavardė siejama ir su suklastotu dokumentu, kuriuo remiantis siekta šios aukštosios mokyklos diplomų pripažinimo. Tyrimą dėl klastotės šiuo metu atlieka teisėsaugos institucijos.

Siekė tikslo bet kokia kaina

Prieš metus Klaipėdoje veikusi nelegali mokymo įstaiga - Baltijos rusų institutas, Latvijoje veikiančios aukštosios mokyklos padalinys, pagarsėjo nepagrįstais pažadais joje besimokantiems studentams išduoti Lietuvoje pripažįstamą diplomą, nors įstaigos veikla nebuvo registruota Lietuvoje. Kilus skandalui institutas siekė įsteigti mūsų šalyje nevalstybinę aukštąją mokyklą. Tačiau Studijų kokybės vertinimo centras tam nepritarė dėl įvairių reikalavimų bei teisės aktų neatitikimo. Centro direktorius Eugenijus Stumbrys prisimena, kad buvo kreiptasi du kartus, tačiau abiem atvejais duotas neigiamas atsakymas.

Tuomet buvo imta ieškoti kitų būdų. Tokia galimybė atsirado priėmus Aukštojo mokslo įstatymo pataisą, kuria įteisinta kur kas liberalesnė leidimų vykdyti studijas pagal kitų šalių aukštųjų mokyklų studijų programas išdavimo tvarka. Vyriausybės nutarimas, reglamentuojantis šią tvarką, buvo parengtas švietimo ir mokslo viceministro R.Vaitkaus, skubos tvarka.

Skubotai jis buvo priimtas, nepaisant neigiamos Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto nuomonės, daugybės teisininkų pastabų apie pastebėtas spragas. Tai uždegė žalią šviesą instituto padalinio - Baltijos humanitarinio centro veiklai Lietuvoje. Taip pat ir kitų panašių įstaigų, kurių studijų kokybė kelia abejonių ekspertams.

Buvo bejėgiai pasipriešinti

Buvęs Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto pirmininkas Rolandas Pavilionis prisimena: “Praėjusią vasarą Vyriausybė švietimo ir mokslo viceministro R.Vaitkaus iniciatyva priėmė sprendimą, kuris sudarė sąlygas atsirasti studijų centrams, neatitinkantiems aukštajai mokyklai būdingų standartų. Buvo specialiai sudarytos prielaidos centrui atsirasti, nes toks buvo politinis susitarimas”.

Komitetas tam nepritarė, bet buvo apeitas: “Šis Vyriausybės nutarimas ir Aukštojo mokslo įstatyme atsiradusi pataisa yra labai pavojingi. Tai buvo padaryta sąmoningai, socialdemokratai, sudarantys daugumą, balsavo už ją, o mes nieko negalėjome padaryti. Dabar tas viceministras, kuris ir buvo šio abejotino sprendimo iniciatorius, matyt, taps ministru”.

Studijų kokybės vertinimo centro vadovas E.Stumbrys atkreipia dėmesį, kad, pasinaudojus karštligišku įstatymų keitimu, skubotu Vyriausybės nutarimo rengimu ir priėmimu, instituto veikla legalizuota be jo vadovaujamo centro įvertinimo. “Dėl leidimo vykdyti studijas pagal užsienio šalių aukštosios mokyklos studijų programą į mus nebuvo kreiptasi, nors pagal tuo metu galiojusią tvarką tai turėjo būti padaryta”, - sakė E. Stumbrys.

Apkaltino vilkinimu

Švietimo ir mokslo ministras A.Monkevičius sako, kad nutarimo, numatančio leidimo vykdyti studijas pagal užsienio šalių aukštųjų mokyklų studijų programas suteikimo tvarką, projektas, kurį rengė R.Vaitkus, išties sulaukė daugybės teisininkų pastabų, kilo nemažai klausimų. “Aš visuomet prašiau, kad į jas būtų atsižvelgta ir J.Vaitkui viską pavykdavo suderinti”, - sako ministras.

A.Monkevičiaus nuomone, kadangi tokia tvarka buvo rengiama pirmą kartą, buvo precedentas viską daryti ramiau, atidėti kuriam laikui, tačiau Vyriausybės pozicija buvo kitokia. “Skubotai spręsti tokius klausimus man nepatinka, bet man buvo priekaištaujama, neva mes šį klausimą vilkiname. Atsidūriau tarp girnų: norėjau įsigilinti, bet buvau raginamas nedelsti”, - pripažįsta jautęs spaudimą A.Monkevičius.

Ši skuba užkliuvo ir kitiems politikams. Seimo Liberalų ir centro frakcijos seniūnas Eligijus Masiulis prašė premjerą pasiaiškinti Seimui, dėl kokių priežasčių Vyriausybė priėmė nelegaliai veikusį Baltijos rusų institutą proteguojantį nutarimą.

“Neturėjau jokių faktų apie piktnaudžiavimą ar panašiai, tačiau man užkliuvo, kad vienai aukštajai mokyklai sudaromos išskirtinės sąlygos, ją legalizuoti skubama nepatvirtinus leidimų vykdyti tokioms mokykloms studijas tvarkos, jos nepaskelbus visuomenei “, - komentuoja metų senumo istoriją parlamentaras.

Atliko tarnybinį patikrinimą

Su Baltijos rusų instituto legalizavimu susijęs ir kitas įvykis. Praėjusį rudenį grupelė šios Latvijos aukštosios mokyklos absolventų siekė gauti diplomų, išduotų tuomet nelegaliai veikusios įstaigos, pripažinimą pateikusi suklastotą dokumentą.

“Išaiškėjus faktui, kad ministerijai buvo pateiktas suklastotas dokumentas, aš kreipiausi į prokuratūrą, kad būtų išsiaiškintas klastotės autorius, nes tai yra rimtas įstatymų pažeidimas”, - aiškina ministras A.Monkevičius.

Jo teigimu, “viskas vyko labai keistai”. “Rugpjūčio 31 dieną kreipėsi grupelė to instituto absolventų, kažkodėl tiesiai į viceministrą R.Vaitkų. Ir jis jau kitą dieną jiems išdavė raštą, pagal kurį tie diplomai gali būti pripažintini. Tačiau buvo remiamasi suklastotu dokumentu. Todėl aš atlikau tarnybinį patikrinimą siekdamas išsiaiškinti aplinkybes. Laukiu prokuratūros atsakymo ir tuomet padarysiu išvadas”, - sako A.Monkevičius.

Siekė spręsti problemas

J.Vaitkaus teigimu, vienintelis tikslas, kurį jis turėjo rengdamas Vyriausybės nutarimą ir skubos tvarka jį teikdamas, buvo kuo greičiau išspręsti Lietuvoje nelegaliai paslaugas teikiančių užsienio aukštųjų mokyklų problemą. “Dėl kaltinimų, kad tai buvo daroma skubotai, galiu pasakyti, kad per pusmetį nesugebėjome rasti sprendimo dėl įstatyminių aplinkybių”, - aiškina viceministras.

Tada jis teigia pasiūlęs pasinaudoti rekomenduojamojo pobūdžio Franšizinio aukštojo mokslo geros praktikos kodeksu, numatančiu, kad aukštosios mokymo įstaigos gali į užsienio šalis perkelti savo mokymo programas, tačiau tam Vyriausybė turi išduoti licenciją. Šiuo keliu ir buvo nueita.

To, kad raštas, kuriuo remdamasis viceministras pasirašė dokumentą, kuriuo šios mokymo įstaigos diplomai yra pripažintini, suklastotas, jis teigė nepastebėjęs. Įtarimo nesukėlė ir tai, kad absolventai kreipėsi tiesiai į jį. “Tenka pripažinti savo klaidą. Aš jau parašiau pasiaiškinimą ministrui dėl šio įvykio. Man pačiam įdomu, kas suklastojo šį raštą”, - kalba R.Vaitkus.

“Tą kovą, kurią aš pradėjau su nelegaliai veikiančiom mokyklom, dabar bandoma vienu mostu užbraukti vien dėl šito suklastoto rašto. Manau, kad tai asmeninis kai kurių ministerijos darbuotojų kerštas, jie visaip stengiasi mane apjuodinti. Aš esu sugniuždytas”, - vakar “Kauno dienai” sakė pretendentas į ministrus.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų