Panacėja knygų lentynoje

Perskaitote knygą ir įvyksta stebuklas. Tampate lieknas ir laimingas – tiesiog sveikos gyvensenos guru. Netikite? Sako, tai veikia.

Iniciatorius: A.Carro knygų sindromą į Lietuvą atnešė 25 metų Julius Mikalajūnas. Mindaugo Ažušilio nuotr.

Mesti lengva, nerūkyti – ne

Įsivaizduokime: esate užkietėjęs rūkalius. Pešate cigaretę po cigaretės, kol dienos gale pastebite, kad dūmais paleidote pakelį ar net pusantro. Vakarėliuose su draugais – ir dar daugiau. Cigaretė jums padeda įvairiose gyvenimo situacijose: tiek užmezgant pokalbius kad ir su nepažįstamais žmonėmis, tiek, jei reikalai pakrypsta prasta linkme, nuleidžiant garą.

Paaštrinkime šį portretą. Mėgstamiausias jūsų filmas – kultinio amerikiečių nepriklausomo kino režisierius Jimo Jarmuscho juosta "Kava ir cigaretės".

Nepaisant to, kartkartėmis galvoje šmėsteli mintis, kad rūkymas vis dėlto – šlykštus įprotis. Į orą pleškinate pinigus. Be to, baisu ir pagalvoti, kas nusėda plaučiuose. Galų gale tai – priklausomybė.

Tvirtai nusprendžiate žalingo įpročio atsikratyti. "Mesti rūkyti labai lengva – dariau tai šimtus kartų", – juokauja rūkaliai.

Tokia tiesa: mesti lengva, nerūkyti – ne. Bent jau taip buvo iki praėjusių metų, kai Lietuvos knygynuose pasirodė Alleno Carro knyga "Lengvas būdas mesti rūkyti".

Lavina virto knygų leidyba

"Jeigu vadovausitės mano nurodymais, iki gyvenimo pabaigos būsite laimingu nerūkančiuoju", – knygos anotacijoje sako A.Carras. Tuo patikėjo ne mažiau kaip 11 tūkst. lietuvių. Būtent tiek knygos egzempliorių šalyje parduota per pirmus jos gyvenimo metus.

Likus keliems mėnesiams iki švenčių "Lengvas būdas mesti rūkyti" stabiliai karaliavo perkamiausių knygų dešimtuko viršūnėje.

Kiek žmonių šią knygą iš tikrųjų perskaitė, sunku įsivaizduoti. Ji plinta kaip virusas. Be to, klajoja ir interneto platybėse.

Realus knygos efektas rūkaliams irgi kol kas neišmatuojamas. Apstu pavyzdžių, kai cigaretes traukdavę žmonės šiandien į tabaką net nežiūri. Netrūksta ir tų, kurie knygą perskaitė, bet stebuklas taip ir neįvyko.

"Visuomenėje padvelkė pokyčių vėjas. Sniego gniūžtė jau pajudėjo, ir viliuosi, kad ši knyga jai padės virsti lavina", – rašo visame pasaulyje perkamiausio spaudinio autorius A.Carras.

Atmetus sutapimų galimybę, knyga, matyt, iš tikrųjų veikia: dalis ją perskaičiusių nikotino atsisakė.

Tačiau smarkiai padidėjo ne įpročio atsikračiusių žmonių gretos, bet pašėlusi A.Carro knygų leidyba. Pernai dienos šviesą Lietuvoje išvydo pirmoji A.Carro knyga "Lengvas būdas mesti rūkyti", tačiau neseniai knygynų lentynas papildė dar trys šio autoriaus spaudiniai.

Sindromu užkrėtė studentas

2008 m. gegužę prekyboje pasirodė antroji A.Carro knyga – "Lengvas būdas suvaldyti alkoholį". Šiandien viena perkamiausių knygų tapo "Lengvas būdas sulieknėti". Knygą apie rūkymą ji nustūmė į trečią dešimtuko vietą. Knygų namus jau pasiekė ir naujausia A.Carro knyga – plonas į delną telpantis leidinys "Lengvas būdas nustoti nerimauti".

Visos knygos graibstomos. Vadinkime tai "karizmu".

Šį sindromą į Lietuvą atnešė 25 metų vaikinas Julius Mikalajūnas. Iki tol, kol jam į rankas pateko knyga "Lengvas būdas mesti rūkyti", su literatūra vaikinas turėjo mažai ką bendra.

"Vienuoliktoje klasėje perskaičiau Balio Sruogos "Dievų mišką". Patiko, bet tuo bendravimas su knygomis prasidėjo ir baigėsi", – šypsojosi J.Mikalajūnas. Šiandien jį reikėtų vadinti verslininku, kapitalą besikraunančiu būtent iš A.Carro knygų leidybos.

Milijono dar neuždirbo

"Nors mano rūkymo staželis palyginti menkas, vos šešeri metai, save vadinau smarkiu rūkaliumi. Į cigaretes buvau įklimpęs, periodiškai mesdavau rūkyti, bet man vis nesisekdavo. "Lengvą būdą mesti rūkyti" anglų kalba man rekomendavo bičiulis. 2006 m. rugsėjo 16 d. perskaičiau paskutinį knygos puslapį ir nuo tada nerūkau. Mečiau be jokios kančios ir šizofreniškos būsenos", – jam anuomet sukeltą knygos poveikį prisiminė J.Mikalajūnas.

Netrukus gimė noras savo patirtimi pasidalyti su kitais rūkaliais. Nestigo drąsos knygą pačiam išversti į lietuvių kalbą, su pora bendražygių įkurti įmonę "Lengvas būdas", iš britų nusipirkti leidybos teises ir užsiimti leidyba.

"Kitos A.Carro knygos nebūtų atsiradusios, jei ne "Lengvo būdo mesti rūkyti" sėkmė. Investuoti pinigai pamažu grįžta, tačiau juos skiriame kitiems leidiniams, planuojame įgarsintą knygą. Milijono dar neužsidirbome – toli gražu", – pasakojo J.Mikalajūnas.

A.Carras išpučia iliuzijas

Populiariosios psichologijos knygų skaitytojai sutaria: tokio pobūdžio literatūra leidėjams tapo pelningu verslu. Todėl knygynų lentynos mirga nuo įvairiausių viršelių, raginančių mokytis būti lyderiais, patariančių, kaip įtikti bosui, kaip išgyventi kontoroje ir, svarbiausia, kaip tapti milijonieriumi. Šioje gausybėje apstu ir menkaverčių knygiūkščių. Ar A.Carro knygos tokios?

"Perskaičiau ir neberūkau – stebuklas. Žinoma, galite suabejoti: jei A.Carras yra rūkymo ekspertas, kodėl lindo į kitas sritis – alkoholio vartojimo ar mitybos? Tačiau jis atrado modelį, kuris veikia visur", – įsitikinęs J.Mikalajūnas.

Išvertęs knygą "Lengvas būdas suvaldyti alkoholį" jis svaigiųjų gėrimų nebevartoja. Gal knyga, siūlanti būdą sulieknėti, atpratino jį ir nuo maisto?

"Ne – nusijuokė J.Mikalajūnas. – Bet požiūrį į mitybą pakeitė. Vis dėlto nelyginkime A.Carro su kitais populiariosios psichologijos autoriais. Ten – pažadų knygos, į galvas prikišančios iliuzijų. A.Carras tas iliuzijas išpučiaā"

Ateityje – almanachas

Jei A.Carro literatūros pardavimas džiugins, ateityje greičiausiai pasirodys ir daugiau jo knygų. Kandidates J.Mikalajūnas jau yra nusižiūrėjęs.

"Yra stora, blusos dydžio raidėmis prirašyta 600 puslapių knyga tiems, kurie buvo metę rūkyti, bet atkrito. Jei "Lengvas būdas mesti rūkyti" nepadėjo, pagelbės "Vienintelis būdas mesti rūkyti visam laikui". Tai rūkymo ir nerūkymo enciklopedija", – ateities planus atskleidė J.Mikalajūnas.

Taikiklyje yra ir prieš pat A.Carro mirtį 2006 m. pasirodžiusi knyga "Nikotino sąmokslas". Joje atskleidžiamos intriguojančios tabako bendrovių pinklės, kaip žmones skatinti rūkyti.

Pardavėja stebuklais netiki

"Jei galėčiau pasikalbėti su A.Carru, turėčiau jam nemažai klausimų. Turiu medicinos žinių, todėl kai kurie autoriaus teiginiai kelia pagrįstų abejonių. Jei atvirai, netikiu jo knygų poveikiu. Įtaiga – galinga jėga. Tačiau vien jos nepakanka. Efektą pajunta nebent tie, kurie iš tikrųjų nori atsikratyti žalingų įpročių ir turi didelę motyvaciją. Bet absoliutinti negalima. Kas būtų, jei perskaitęs knygą taptum laimingas arba lieknas? Stebuklai taip paprastai nevyksta, kitaip tik tokias knygas ir skaitytume. Lengva pasakyti – lengvas būdas sulieknėti. Bet kūno masę lemia ne tik mityba. Yra genai, kiti dalykai. Nesuprantu, kodėl žmonės taip perka tokias knygas ir jomis tiki", – paklausta apie A.Carro knygų prekybą ilgą monologą išbėrė knygyno "Vaga" pardavėja Inga.

Skaito, nes ieško recepto

Psichiatras psichoterapeutas Raimundas Alekna atkreipė dėmesį, kad populiariosios psichologijos literatūros poveikis labiau priklauso ne nuo knygų įtaigos, bet skaitytojų savitaigos. "Žmonės pripažįsta problemą, bet nuvertina jėgas ją savarankiškai išspręsti. Ir štai – receptas!" – kalbėjo R.Alekna.

Jo manymu, tokia literatūra padeda žmonėms, kurie nėra linkę gilintis į savo išgyvenimus, jausmus ir emocijas. "Jie to neanalizuoja, todėl to konkrečiai paaiškinti, kodėl knyga padėjo atsikratyti žalingo įpročio, nesugeba. Pasiteisina: nesuprantu, kas tai, bet veikia", – sakė R.Alekna.

Žmonės visame pasaulyje perka tokio pobūdžio literatūrą dėl to, kad nori lengvai gyventi. "Jie tikisi stebuklų. Tai sunku paaiškinti. Motyvai daug sudėtingesni, kad galėtų tilpti į vieną straipsnį", – tikino R.Alekna.

Valstybinės tabako ir alkoholio kontrolės tarnybos direktoriaus pavaduotoja Gražina Belian sakė, kad knygas, kurios skatina ir padeda mesti rūkyti bei vartoti alkoholį, tarnyba vertina teigiamai. "Dėl tokios knygos naudojimo kaip vadovėlio moksleiviams negalime pateikti savo vertinimo, nes tam reikia mokslininkams, medikams ir švietimo darbuotojams atlikti tyrimą", – sakė R.Belian.


Apie A.Carrą

A.Carras buvo užkietėjęs rūkalius ir surūkydavo iki šimto cigarečių per dieną. Ši priklausomybė varė jį į neviltį, kol 1983 m., po daugelio nesėkmingų bandymų neberūkyti, jis pagaliau atskleidė tai, ko laukė visas pasaulis, – lengvą būdą mesti rūkyti.

Tuo metu jis metė buhalterio darbą ir nugyveno dar 23 metus padėdamas kitiems išsivaduoti iš rūkymo spąstų.

Lengvo būdo mesti rūkyti metodikos iš pradžių nenorėta pripažinti, o jos atradėjas buvo pajuokiamas: pamanykite, 33 metus rūkęs žmogus vieną dieną pareiškia ketinąs nuo rūkymo išgydyti pasaulį.

A.Carras perprato, kaip veikia rūkymo spąstai, ir atskleidė, kad iš tiesų nustoti rūkyti sunku būna ne dėl valios trūkumo, o dėl valios konflikto.

A.Carras mirė 2006 m. nuo plaučių vėžio.

Knyga "Lengvas būdas mesti rūkyti" anglų kalba išleista 1985 m. Šiandien ji išversta į 40 kalbų.


Atsiliepimai apie A.Carro knygas internete

Pirma diena po knygos: 0 cigarečių, 3 kavos puodeliai, 2 mėtų arbatos, 3 pieno kokteiliai, daug mėsos, daržovių ir kitokio maisto.

Perskaičiau Alleno knygą per tris dienas. Tik dar sunku spręsti apie galutinį rezultatą, nes prabėgo tik pirm para. Jaučiuosi iš tikrųjų puikiai, nuotaika gera, protas dar aštresnis nei įprastai. Tik valgiau šiandien už du. Tikiuosi, jog aprimsiu, nes knygoje rašo, kad negalima vartoti pakaitalų.


Blogiausiu atveju teks skaityti A.Carro knygą "Lengvas būdas sulieknėti".

Inga

Žinau, kas metė rūkyti knygą gavęs dovanų, bet net nepradėjęs skaityti. Metė, kad nereikėtų skaityti. Bet jau vėl pradėjo Tomazas. O štai Melika skaito po truputį, kad nereikėtų taip greitai mesti. O šiaip skeptikai aplink mane ir neskaito tokių rašliavų.

Ibarauskas

Antsvoris kankina visą gyvenimą. Aš kaip Sizifas su tuo akmeniu, dietos buvo tikra kančia, o kai tik nustoji jų laikytis – viskas nuo pradžių. Kai mečiau rūkyti (taip pat Alleno dėka), dar priaugau porą dešimčių kilogramų. Ir štai brolis paskolino knygą "Lengvas būdas sulieknėti", esu be galo sužavėta. Tiesą sakant, bijojau ją baigti, nes supratau, kad nuo šiol gyvenimas pasikeis, ir apėmė panika, kad nebevalgysiu mėsos, pyragų ir t.t.

LaumužėNAUJAUSI KOMENTARAI

Pranas - refleksija.lt

Pranas - refleksija.lt portretas
Nuostabiausia yra tai, kad niekas išties negali paaiškinti kaip tai veikia, bet veikia... :D

laimas

laimas portretas
jei man tos knygos veikia,man nereikia zinot kaip,svarbu kad veikia.ir man nereik analyzuot savo jokiu jausmu....tai stebuklas...o str.autorius turbut net vartes neras tu knygu

tomas

tomas portretas
rukau jau 27 metus,nors man 34.kniga skaiciau maziausei 6 kartus, didziausias laiko tarpas 8paros be sigareciu, kaskas toje knigoje ira,bet deja man iki galo nepadejo!! gal kas zino iskur gauti kniga, vienintelis budas visam laikui mesti rukiti,ir ar ira isversta i lietuviu kalba? buciau labai dekingas!!!!!!
VISI KOMENTARAI 4

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

Daugiau straipsnių