Nukentėjusiuosius gamyboje stengiamasi pamiršti Pereiti į pagrindinį turinį

Nukentėjusiuosius gamyboje stengiamasi pamiršti

2006-02-28 09:00

Nukentėjusiuosius gamyboje stengiamasi pamiršti

Tradiciniame kas mėnesį vykstančiame Klaipėdos profsąjungų ir darbdavių atstovų susitikime su Seimo nariais svarstyta darbuotojų saugos ir sveikatos padėtis.

Bendrovės „Klaipėdos Smeltė“ dokininkų ir įmonės „Yazaki“ profsąjungų organizacijų lyderis Antanas Borusevičius pateikė bendrus duomenis: per pastaruosius 15 metų Lietuvos įmonėse žuvo 1400 darbuotojų, traumuota 34000. Jis teigė, kad mirčių ir traumų darbe lygis nuolat didėja.

Valstybinės darbo inspekcijos Klaipėdos skyriaus viršininkas Arūnas Džiugas informavo, kad ši tendencija būdinga ir mūsų kraštui. 2004 metais įregistruoti 5 mirčių gamyboje atvejai, 2005 metais – 14, nelaimingų atvejų, sukėlusių mirtį, - atitinkamai 14 ir 15, sunkių traumų – 17 ir 34. Gerokai padidėjo ir sergamumas profesinėmis ligomis – per pastaruosius dvejus metus beveik dvigubai.

A.Borusevičius sakė, kad kiekvienoje įmonėje turi būti įvertintas darbuotojo rizikos laipsnis. Tokie tyrimai brangūs – už vieną darbo vietą reikia mokėti apie 5 tūkst. litų. Be to, būtų nelogiška, jeigu tyrimą užsakytų pats darbdavys, kuris nesuinteresuotas sulaukti objektyvaus įvertinimo.

Profsąjungos lyderiai tarp kitų padidėjusio traumatizmo gamyboje priežasčių nurodė ir tai, kad valstybinės institucijos nepakankamai kontroliuoja darbo vietų saugumą, darbdaviams tenka per maža atsakomybė už saugos reikalavimų pažeidimą ir darbuotojų kvalifikacijos tikrinimą.

Susitikime konstatuota, kad Lietuvoje pakanka įstatymų, ginančių darbuotojų teisę į saugų darbą ir materialinę kompensaciją praradus darbingumą. Tačiau jie ne visada veikia arba prieštarauja vienas kitam. Profesine liga susirgęs darbuotojas neretai su savo liga paliekamas vienas. Tai patvirtino į susitikimą atėjusios buvusios įmonės „Yazaki“ darbuotojos, kurias atleido dėl invalidumo ir nepasiūlė lengvesnio darbo. Darbdavys atsisakė sumokėti kompensacijas už gydymą, apeliuodamas į „Sodrą“, o ši – į jį. Nukentėjusios moterys ketina kreiptis į teismą. Vilčių suteikė tai, kad šia istorija susidomėjo ir susitikime dalyvavę parlamentarai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų