Beveik nebelikus vilties, kad pavyks pratęsti Ignalinos atominės elektrinės (IAE) darbą, Vyriausybės derybininkas Aleksandras Abišala ėmė trykšti optimizmu.
Šansai padidėjo 8 kartus
Vakar Vyriausybėje A.Abišala surengė spaudos konferenciją ir įtikinėjo, kad ne veltui gauna solidų atlyginimą iš mokesčių mokėtojų kišenės. Komisijos, kuri ieško būdų užtikrinti energetinį saugumą Lietuvai 2009 m. pabaigoje uždarius IAE, vadovas tikino, kad Lietuvos šansai pratęsti elektrinės darbą išaugo nuo 5 iki 42 proc.
"Prieš pusmetį, kai pradėjome dirbti, visi kritikavote mano įvardytą 5 proc. galimybę. Daugelis sakė arba bent galvojo, kad neverta net stengtis. Tačiau tas nedidelis plyšelis, šansas buvo ir yra. Dabar kritikuojate, kad nepasiduodu ir toliau dirbu. Bet kam nors reikia tikėti, kad tą plyšį galima išnaudoti", – vakar kalbėjo A.Abišala.
Interpretuoja skirtingai
Uždaryti IAE iki 2009 m. pabaigos Lietuva įsipareigojo Stojimo į ES sutartyje. Ją ratifikavo visos šalys narės, tad norint sutartį pakeisti reikia visų 27 Bendrijos narių pritarimo. Tai beveik nerealu.
Tačiau, anot A.Abišalos, trys keturios šalys jau išreiškė Lietuvai besąlygišką palaikymą, kitos siūlo išnaudoti visas galimybes.
ES IAE uždaryti jau yra skyrusi beveik 2 mlrd. litų, o praėjusią savaitę Europos Komisijos (EK) pirmininkas José Manuelis Barroso, susitikęs su premjeru Gediminu Kirkilu, dar kartą patikino, jog EK laikysis savo pozicijos ir sieks, kad IAE būtų uždaryta. Tačiau, A.Abišalos teigimu, visuomenė neteisingai suprato šį teiginį.
"EK pirmininkas sakė, jog įsipareigojimus ir sutartis reikia gerbti. Jis nesakė, kad jokių derybų daugiau nebus ir kad IAE turi būti uždaryta. Nesiekiame pakeisti sutarties ir visai nenorime jos laužyti. Norime modifikuoti kai kurias sąlygas, prailginti reaktorių stabdymo laiką. Jeigu būtų politinė valia ir siekis, manau, juridines formuluotes galima būtų suderinti ir sutarties nelaužyti. Vandens lygis stiklinėje vienodas, tik komisija sako, kad ji pusiau pilna, o mes, kad pusiau tuščia, – metaforomis apie IAE uždarymo sąlygas kalbėjo A.Abišala. – Antraip Lietuvos energetikos padėtis bus labai sunki."
Esą jei IAE bus uždaryta, kūrendami elektrines kitu kuru išnaudosime visą Lietuvai skirtą taršos limitą ir leidimų neliks nė vienai įmonei. Rusijai už dujas papildomai teks mokėti maždaug po 700 mln. litų kasmet, apie du tris kartus pabrangs elektros gamyba ir esant ekonominiam atoslūgiui dar didesnė našta užgrius vartotojus.
Išganingas referendumas
Tiesa, A.Abišala pripažino, kad derybose dėl IAE darbo pratęsimo vienas galingiausių įrankių yra tautos valia. Jeigu spalio 12 d. su Seimo rinkimais numatytas referendumas neįvyktų, šansai įtikinti Briuselį artėtų prie nulio.
Kad patariamasis referendumas dėl IAE darbo pratęsimo būtų laikomas įvykusiu, reikia, kad jame dalyvautų daugiau kaip pusė visų šalies rinkėjų. Tačiau pastarųjų metų rinkimų rezultatai rodo, jog toks tikslas gali būti sunkiai pasiekiamas. Mat balsuoti dažniausiai eina vos apie 40 proc. rinkėjų. Ir jų aktyvumas nuolat mažėja.
Lėtai išjungs
Premjeras Gediminas Kirkilas teigia, kad su ES dėl Ignalinos jėgainės uždarymo terminų buvo susitarta remiantis tik politiniais motyvais, o ne ekonominiais skaičiavimais. Jo teigimu, Lietuva vis dar neatsisako ketinimų pratęsti elektrinės darbą iki 2012 m.
"Nepavyko aptikti jokių skaičiavimų, kodėl vienais metais reikia uždaryti pirmą bloką, o po kelerių – ir antrą. Tik politiniais motyvais remtasi – greičiau tik stokime į ES", – vakar Seime atsakydamas į parlamentarų klausimus kalbėjo premjeras.
Anot jo, Lietuva siekia pratęsti IAE veiklą nelaužydama susitarimų su ES, tai yra modifikuoti jėgainės uždarymą.
"Siūlome komisijai nagrinėti galimybę pratęsti antrojo bloko darbą iki maždaug 2012 m., iki kada jėgainė galėtų realiai veikti", – kalbėjo G.Kirkilas.
Anot jo, toks Lietuvos prašymas esąs pagrįstas, nes nuo to laiko, kai Lietuva prieš 10 metų susitarė su ES dėl stojimo į šią Bendriją ir tuo pačiu, pasak premjero, be pagrindo įsipareigojo iki 2010 m. uždaryti jėgainę, įvyko esminių pokyčių. Vienas svarbiausių – smarkiai pakilo energetikos šaltinių kainos.
G.Kirkilas Seimo narius informavo, kad Lietuvos energetinio saugumo klausimas spalio 15 ir 16 d. bus aptartas Europos Vadovų Taryboje. Lietuva jau yra pateikusi siūlymus raštu.
Naujausi komentarai