KLIŪTYS
Medikų keliai nebūna lengvi
Duobėti, užstatyti daugiabučių namų privažiavimo keliai, aplinkinių abejingumas - tai didžiausios kliūtys, kurios apsunkina greitosios medikų darbą. Pasak Klaipėdos greitosios medicininės pagalbos stoties vyresniosios slaugos administratorės Nijolės Dambrauskienės, per pastaruosius metus situacija blogėja ir pasiekti ligonius darosi vis sunkiau.
Negirdi sirenų
Greitosios medicininės pagalbos automobiliui skubėti pas ligonį miesto gatvėmis yra gana sudėtinga, ypač taip būna piko valandomis. „Net keista, bet dažniausiai mūsų automobilių nepraleidžia ypač prabangūs automobiliai“, - stebėjosi N.Dambrauskienė.
Greitosios vairuotojas Vytautas Semenauskas mano, kad greitosios automobilio nepraleidžia vairuotojai, kurie tiesiog negirdi sirenų, nes savo automobilyje labai garsiai klausosi muzikos.
Gydytojas Aleksandras Kičevskis sakė, kad piktybiškai iš kelio nesitraukiančių vairuotojų pasitaiko retai. „Išgirdę sirenas, jie turbūt pasimeta ir nežino kaip elgtis“, - spėliojo kasdien pas ligonius skubantis A.Kičevskis.
Tyko ir vagys
Greitosios darbuotojai kelyje neišvengia ir avarijų. Dažniausiai jos įvyksta, kai skubančios greitosios nepraleidžia kiti vairuotojai. Kartais per tokias avarijas nukenčia ir medikų ekipažas. Paskutinis toks incidentas įvyko Palangoje. Tuomet greitosios pagalbos automobilio nepraleido iš šalutinio kelio sukantis vairuotojas.
Tačiau greitosios medicinos pagalbos mašinų tyko ne tik avarijos, bet ir vagys. Pasak V.Semenausko, kai pas ligonį skuba, su visa komanda išskuba ir vairuotojai, automobilis lieka be priežiūros. Vagys neretai pasinaudoja tokia situacija ir apšvarina greitąsias.
„Jie ima viską: radijo ryšio aparatus, kitą techniką ir net veidrodžius. Mano vairuojamą automobilį neseniai taip pat apvogė. Vagys pasiėmė raciją ir prožektorių“, - pasakojo V.Semenauskas.
Gilios duobės
Vis dėlto viena didžiausių problemų, su kuriomis susiduria greitosios pagalbos darbuotojai - duobėti kiemų keliai, skverai, gatvės. Ypač daug duobių Statybininkų prospekto, Laukininkų, Poilsio, Bandužių gatvėse ir jų daugiabučių namų kiemuose.
„Važiuojant tokiais keliais, linguoja visas automobilis. Jei vežamas žmogus su žaizda, sunkia trauma arba tai gimdyvė moteris - skausmas ir taip nepakeliamas, o kiekviena duobė sukrečia dar smarkiau, - pasakojo N.Dambrauskienė. - Ligoniai skundžiasi blogais keliais, o mes juk nieko negalime pakeisti. Be to, važiuojant per gilias duobes gadinami automobiliai. Jų taisymui kasmet išleidžiame labai daug pinigų“.
Negali pravažiuoti
Net ir įveikę duobėtas gatves medikai nėra tikri, kad pasieks negaluojantį klaipėdietį. Mat kiemai, pravažiavimai užstatyti automobiliais. Neretai greitosios medikams ligonį iki automobilio tenka gabenti neštuvais, bet privažiuoti prie įėjimo į laiptinę kai kur būna labai sunku.
„Sunkiausia tai padaryti naktį, nes tuomet gyventojai savo automobilius stengiasi pastatyti kuo arčiau namo durų. O mums tenka ne tik ligonį skubant nunešti laiptais, bet ir iki tolėliau pastatyto automobilio prinešti“, - teigė greitosios medicinos pagalbos vyresnioji slaugos administratorė N.Dambrauskienė.
Žmonės abejingi
Medikę taip pat stebina aplinkinių abejingumas. Nors pažiūrėti išvežamo ligonio susirenka kaimynai ar smalsuoliai, tačiau jie dažniausiai nepadeda nunešti sergančiojo iki greitosios automobilio. Ligonio artimieji taip pat dažnai nesivargina padėti. Net avarijos vietose policijos pareigūnai mieliau stebi ligonį, nei padeda greitosios pagalbos ekipažui.
„Dažniausiai artimieji mano, kad jei jau atvažiavo medikai, tai jie ir privalo viską patys atlikti. O kartais taip sunku vairuotojui ir medikams patiems ir aparatūrą paimti, ir ligonį nešti, ir lašinę laikyti“, - skundėsi N.Dambrauskienė. Taip pat ji pasidžiaugė, kad skubant pas ligonį Smiltynės perkėlos darbuotojai visada pasiūlo keltis rezerviniu keltu, jei atplaukiančio reikėtų ilgai laukti.
Naujausi komentarai