- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
-
Lietuva pateikė prašymą jungtis prie Ukrainos bylos prieš Rusiją Hagos teisme
-
Lietuva pateikė prašymą jungtis prie Ukrainos bylos prieš Rusiją Hagos teisme
-
Lietuva pateikė prašymą jungtis prie Ukrainos bylos prieš Rusiją Hagos teisme
-
Lietuva pateikė prašymą jungtis prie Ukrainos bylos prieš Rusiją Hagos teisme
-
Lietuva pateikė prašymą jungtis prie Ukrainos bylos prieš Rusiją Hagos teisme
Lietuva penktadienį oficialiai pateikė prašymą prisijungti prie Ukrainos bylos prieš Rusiją dėl karo nusikaltimų Tarptautinio Teisingumo Teisme Hagoje.
„Lietuva šiandien oficialiai patiekė prašymą įstoti į bylą Tarptautinio Teisingumo Teisme pagal Ukrainos pareiškimą“, – per spaudos konferenciją Teisingumo ministerijoje penktadienį pranešė teisingumo ministrė Ewelina Dobrowolska.
Teisingumo ministrė pabrėžė, kad ši byla svarbi tuo ir skiriasi nuo kitų, pradėtų tarptautiniuose teismuose, kad joje atsakomybėn traukiama Rusija kaip valstybė.
„Ši byla ypatingai svarbi todėl, kad mes kalbame apie Rusijos atsakomybę, nebekalbame apie asmenis ir žmones, nebekalbame tik apie Putiną, kalbame apie Rusija kaip valstybę, kuri akivaizdžiai pažeidė tarptautinės teisės normas“, – pabrėžė ministrė.
Pasak jos, būtent ši byla, Rusiją pripažinus padarius nusikaltimus, leistų Ukrainai reikalauti žalos atlyginimo.
„Svarbiausias rezultatas, kuris labai svarbus pačiai Ukrainai, yra žalos atlyginimas, tą kelia Ukrainos teisingumo ministras visuose tarptautiniuose susitikimuose. Ukrainai reikalingi tie pinigai ne tik šalies atstatymui, bet ir tam, kad galėtų ir toliau kovoti, todėl labai svarbus savalaikis veikimas, kad teisingumas nebūtų pavėluotas“, – kalbėjo E. Dobrowolska.
M. Morkevičiaus / ELTOS nuotr.
Viceministrė Gabija Grigaitė-Daugirdė pažymėjo, kad Tarptautinis Teisingumo Teismas yra vienintelė institucija pagal tarptautinę teisę, kuri gali nagrinėti valstybės atsakomybės klausimus.
Lietuva šiandien oficialiai patiekė prašymą įstoti į bylą Tarptautinio Teisingumo Teisme pagal Ukrainos pareiškimą.
„Visoms Jungtinių Tautų narėms šio teismo sprendimai yra privalomi, labai svarbu, kad šių sprendimų nevykdymą svarsto JT Saugumo taryba arba Generalinė asamblėja“, – sakė viceministrė.
„Suprantant, kad Rusija, tikėtina, tų sprendimų nevykdys, jei nepasikeis valdžia Rusijoje, kelias yra paprastas, yra daugiašaliai formatai, dėl žalos atlyginimo, jei jis būtų, irgi būtų rimtas teisinis pagrindas kitiems procesams (įšaldyto turto panaudojimui)“, – teigė G. Grigaitė-Daugirdė.
Tačiau visų pirmą, pasak TM atstovės, reikia, kad teisminė institucija pasakytų, kad Rusija pažeidė tarptautinę teisę, ir privalo atlyginti žalą.
E. Dobrowolska taip pat atkreipė dėmesį, kad nuo kitų bylų tarptautiniuose teismuose ši skiriasi tuo, kad gali būti išnagrinėta nedalyvaujant Rusijai.
„Šioje byloje valstybė gali nedalyvauti, jos dalyvavimas nėra būtinas, teismas gali išnagrinėti bylą nepaisant to, kad Rusija gali atsisakyti dalyvauti ir teikti savo paaiškinimus“, – sakė ministrė.
Viceministrė G. Grigaitė-Daugirdė informavo, kad Hagos teismui pateikta Lietuvos deklaracija suderinta su Ukrainai atstovaujančiais teisininkais.
„Dirbam ranka rankon su jais, kad Lietuva sustiprintų Ukrainos teisės argumentus, kad išreikštų palaikymą ir prisidėtų prie Jungtinių Tautų konvencijos prieš genocidą aiškinimo ir taikymo“, – sakė G. Grigaitė-Daugirdė.
Viceministrė taip pat pabrėžė, kad Lietuvos istorijoje šalis pirmą kartą įsitraukia į procesą Tarptautiniame Teisingumo Teisme trečiosios valstybės teisėmis.
„Dar kartą įrodom, kad susitelkę galim padaryti labai daug, kaip ir buvo minėta, turint omenyje, kad į šią bylą ketina prisijungti dar daugiau valstybių, reikia tikėtis, kad Rusijos atsakomybė bus konstatuota, kad pažeidė tarptautinę teisę, ir užtikrintas žalos atlyginimą“, – kalbėjo G. Grigaitė-Daugirdė.
E. Dobrowolska informavo, kad Lietuva yra trečioji valstybė, kuri oficialiai jungiasi prie bylos, o iš viso ketinimus prisidėti yra išsakiusios 43 Europos bei pasaulio valstybės, taip pat ES, kurios smerkia Rusijos vykdomą karinę agresiją ir jos vykdomus tarptautinius nusikaltimus.
Analogišką paraišką ketvirtadienį pateikė Latvija, pranešė jos Užsienio reikalų ministerija. Pranešime sakoma, kad Latvija siekia padėti TTT vykdyti teisingumą ir reiškia nesvyruojančią paramą taisyklėmis pagrįstai tarptautinei tvarkai.
Kaip skelbė TM, kovo 16 dieną teismas priėmė nutartį, nurodydamas nedelsiant nutraukti Rusijos ar jos tiesiogiai ar netiesiogiai kontroliuojamų karinių vienetų karinius veiksmus. Šio teismo sprendimo nevykdymas yra tarptautinės teisės pažeidimas.
Rusijos karo nusikaltimus bei nusikaltimus žmoniškumui tiria ir Tarptautinis Baudžiamasis Teismas.
Be kita ko, Lietuva tarptautinei bendruomenei yra pasiūliusi svarstyti galimybę įsteigti specialų tribunolą dėl Rusijos agresijos prieš Ukrainą.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Vilniaus rajono mokyklų vadovai su I. Gaižiūnu aptarė ketvirtokams privalomą patikrinimą
Vilniaus rajono mokyklų vadovai pirmadienį su švietimo, mokslo ir sporto viceministru Ignu Gaižiūnu aptarė nuo šių metų privalomą lietuvių kalbos nacionalinį mokinių pasiekimų patikrinimą ketvirtokams. ...
-
V. Vitkauskas: nesama duomenų apie sprogimą lėktuvo viduje, jis nesileido avariniu būdu (interviu)
Nacionalinio krizių valdymo centro vadovas Vilmantas Vitkauskas sako, kad pareigūnai neturi duomenų, jog Vilniuje pirmadienio rytą nukritusiame DHL krovininiame lėktuve gaisras būtų kilęs dar iki smūgio į žemę ar kad orlaivio pilotai būtų buvę s...
-
Kalėdoms besiruošianti Šilutė įrengs ledo čiuožyklą
Gražiausioms metų šventėms, kaip ir kiti miestai, besiruošianti Šilutė šiemet gyventojus nustebins ne tik ne tik kalėdinėmis puošmenomis. Šilutės Hugo Šojaus dvare intensyviai vyksta darbai. Čia įrengin...
-
Paryžiuje atidengtas Lietuvos partizanų vado J. Lukšos atminimo ženklas1
Paryžiuje savaitgalį atidengtas Lietuvos partizanų vado Juozo Lukšos-Daumanto atminimo ženklas, pranešė Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras. ...
-
Policijos generalinio komisaro pavaduotojais paskirti R. Žekonis ir O. Plesko
Policijos generalinio komisaro pavaduotojais nuo pirmadienio paskirti Renaldas Žekonis ir Oksana Plesko, pranešė Policijos departamentas. ...
-
Rusijoje iškelta byla žinomam Ukrainos rėmėjui Š. Jasiukevičiui, kaltina terorizmu
Rusijos tyrimų komitetas pirmadienį paskelbė, kad pradėjo baudžiamąją bylą dėl Lietuvos piliečio Šarūno Jasiukevičiaus, kurį įtaria terorizmu Rusijos Kursko srityje, kur yra įsiveržusios Ukrainos pajėgos. ...
-
Ekspertė: nukritusio lėktuvo apgadinto namo gyventojai galės reikalauti kompensacijų1
Po Vilniuje įvykusios aviakatastrofos, aviacijos teisės ekspertė bei advokatų bendrijos „AVERUS“ vadovaujančioji partnerė Laura Čereškaitė-Kinčiuvienė teigia, kad nuo jos nukentėję asmenys galės reikalauti kompensacijos. Anot jo...
-
Sostinėje – dar vienas pokytis: gyventojai tokio sprendimo nesupranta
Dar vienas infrastruktūros pokytis Vilniuje – sostinėje nebeliks spalvotų konteinerių. Sprendimas priimtas dėl estetikos, siekiant išlaikyti vientisą architektūrinį dizaino vaizdą, kad spalvoti konteineriai neužgožtų pastatų. Vieni pr...
-
Nuo seksualinio smurto nukentėjusiems vaikams reikia pagalbos: gal jūs – tas, kurio ieško?
Mažiau nei penkiolika specialistų visoje Lietuvoje – tiek šiuo metu šalyje dirba teismo psichologų. Psichologai ypač reikalingi apklausiant vaikus, nukentėjusius nuo fizinio smurto ar seksualinių nusikaltimų, užduodant klausimus sup...
-
Po aviakatastrofos Vilniuje, Raudonasis Kryžius kviečia prisidėti prie pagalbos nukentėjusiesiems1
Po Vilniuje įvykusios aviakatastrofos, Lietuvos Raudonasis Kryžius (LRK) ragina aukoti nukentėjusioms šeimoms. Pasak organizacijos, šalia lėktuvo incidento vietos stovintis gyvenamasis namas yra laikinai netinkamas gyventi. ...