Kas valdys Palangos koncertų salę? Pereiti į pagrindinį turinį

Kas valdys Palangos koncertų salę?

2016-11-24 03:00

Net 9,4 mln. eurų kainavusi Palangos koncertų salė jau visus metus stovi pustuštė. "Pasistatė visišką niekalą, bet labai brangiai", – taip pompastiškai išreklamuotą statinį įvertino kai kurie koncertų rengėjai.

Palangos meras Š.Vaitkus kartu su buvusiu premjeru Algirdu Butkevičiumi pompastiško Palangos koncertų salės atidarymo metu net nenutuokė, koks galvos skausmas laukia. Palangos meras Š.Vaitkus kartu su buvusiu premjeru Algirdu Butkevičiumi pompastiško Palangos koncertų salės atidarymo metu net nenutuokė, koks galvos skausmas laukia. Palangos meras Š.Vaitkus kartu su buvusiu premjeru Algirdu Butkevičiumi pompastiško Palangos koncertų salės atidarymo metu net nenutuokė, koks galvos skausmas laukia.

Šiemet – tik 25 renginiai

Pasirodo, koncertų salėje per šiuos metus buvo surengti tik 25 renginiai: aštuonis pasirodymus atvežė Klaipėdos muzikinis teatras, dalis kitų renginių buvo įtraukti į miesto švenčių programas.

Kalėdiniu laikotarpiu kurorte tevyks trys komerciniai pasirodymai ir savivaldybės organizuojama eglutės įžiebimo ceremonija, kurią vainikuos nemokamas pasibuvimas koncertų salėje.

Niekas ten nevyksta.

"Girdamiesi, kad pastatė moderniausią koncertų salę šalyje, iš tiesų jie liko be renginių. Niekas ten nevyksta. Tai, ką turi ši koncertų salė, yra labai nedaug. Viską reikia papildomai samdyti ir vežtis patiems. Nežinau, ar kuriam atlikėjui to, kas yra čia, užtenka. Tai tik keli prožektoriai ir kelios garso kolonėlės. O šios salės nuoma renginių iniciatoriams parai atsieina 8 tūkst. eurų", – dienraščiui pasakojo vienas šou žinovų.

Tokius pinigus verslininkai už salės nuomą mokėjo vasaros metu, žiemą kaina krinta iki 4 tūkst. eurų.

"Aštuoni tūkstančiai yra labai daug. Už tokius pinigus galima rinktis Kauno "Žalgirio" ar "Siemens" areną Vilniuje. O kalbant apie Klaipėdos ar Šiaulių arenas, tokių kainų kaip Palangoje net neišvysime. Tai yra perpus mažesni pinigai. O juk garso aparatūros nuoma prasideda nuo 4 tūkst. eurų ir kyla į viršų", – tikino koncertų koordinatorius.

Vežiojasi kėdes

Lygindami vietų skaičių, specialistai konstatavo, kad Palangoje galima sutalpinti 2,1 tūkst. žiūrovų, o Klaipėdoje ar Šiauliuose telpa po 5 tūkst. ar net 7 tūkst. žmonių.

"O kaina – perpus mažesnė. Kol nėra koncesininko, tol bus netvarka. Į Palangą renginių organizatoriai jau nebenori važiuoti. Tvarka tokia, kad norėdamas rengti koncertą vasarą, pinigus turi sumokėti į priekį dar žiemą. Po 8 tūkst. eurų už kiekvieną dieną. Aš turiu turėti 24 tūkst. eurų ir juos įšaldyti pusmečiui, kad būtų rezervuotas laikas. Kuri įmonė gali sau tai leisti? Niekur kitur nėra tokių sąlygų kaip Palangoje. Dažniausiai mokame avansu tik dalį sumos", – piktinosi verslininkas.

Renginių organizatoriai tikino, kad visą reikalingą inventorių į Palangą turi atsigabenti patys.

"Kėdės, stalai, veidrodžiai, sofos ir net šiukšliadėžės – visa tai turime atsivežti. Atsigabename tinklines tvoras, kurias turime išdėlioti lauke, kad žmonės, sumokėję nemažus pinigus už renginį, galėtų išeiti parūkyti į lauką. Kitose arenose tai įrengta", – palygino renginių organizatorius.

Partijos bičiuliui – įmonė

Situacija, kurioje šiuo metu yra atsidūrusi Palangos koncertų salė, atsiduoda absurdu.

Oficialiai dėl salės nuomos koncertų rengėjai derasi su Palangos savivaldybės Kultūros skyriumi.

Tačiau salės nuomos realiais darbais lyg ir užsiima Palangos kultūros ir jaunimo centras, kuris šiuo metu administruoja Kurhauzo salę ir parodų paviljoną "Kupeta".

"Kultūros ir jaunimo centro darbuotojai darbą baigia 17 valandą ir išžingsniuoja namo, pamojavę ranka. O mums tenka vakare ieškoti raktų. Problemų čia yra labai nemažai", – pastebėjo verslininkas.

Paaiškėjo, kad Palangos savivaldybė dar rugpjūtį patvirtino savivaldybės įkurtos įmonės "Palangos renginiai" teikiamų paslaugų įkainius.

Šimtu procentų savivaldybei priklausanti akcinė bendrovė, kuri buvo įkurta metų pradžioje, vieną renginį turėtų organizuoti už 500 eurų.

200 eurų įkainis nustatytas už koncertų salėje vykstančių renginių administravimą.

Į pareigas įeina ir bendravimas su salės nuomotojais, montažo, demontažo, kitų, pasirengimo renginiams, darbų grafiko sudarymas tarp skirtingų nuomotojų, salės valytojų ir apsaugos darbuotojų koordinavimas.

Šios įmonės vadovu tapo Palangos mero konservatoriaus Šarūno Vaitkaus partijos bičiulis Dovydas Bajoras.

Šis jaunas žmogus tikino, esą postą gavo ne už partinį lojalumą Palangos valdžiai.

Tai kad aš be algos sėdžiu.

"Tai kad aš be algos sėdžiu. Esu išėjęs nemokamų atostogų. Įkainiai buvo patvirtinti su mintimi, kad imsimės koncertų salės administravimo. Įmonė buvo įkurta su minimaliu įstatiniu kapitalu. Stebėtojų taryba yra pritarusi idėjai, kad mes imsimės administruoti bent jau Kurhauzo salę. Gal gruodžio mėnesį vykstančio tarybos posėdžio metu jis bus išspręstas, nes kol kas tai nėra padaryta", – aiškino D.Bajoras.

Įmonės vadovas pripažino, kad visas įstatinis kapitalas jau yra "pravalgytas".

"Reikėjo samdyti teisininkus, kurie teikė siūlymą Palangos koncertų salės koncesininko atrankoje. Ten buvo surašyta 76 lapai dokumentų. Bet išėjo taip, kaip išėjo", – apgailestavo D.Bajoras.

Pašalino iš konkurso

Savivaldybės įmonės vadovas tai sakydamas turėjo galvoje teismo procesą, kurį inicijavo viena koncesininko atrankoje dalyvavusių įmonių.

Pramogų verslo kompanijų grupei "Seven Entertainment" priklausanti įmonė "Universali arena" valdo "Siemens" areną sostinėje.

Šie verslininkai mėgino dalyvauti koncesininko konkurse. Tačiau bendrovė nusprendė kreiptis į teismą dėl konkurse taip pat dalyvavusios savivaldybės įmonės "Palangos renginiai".

Tą kartą verslo atstovai akcentavo, kad savivaldybės skelbiamame konkurse nederėtų dalyvauti savivaldybės įmonei, ir jie buvo teisūs.

Teismas priėmė sprendimą šalinti įmonę "Palangos renginiai" iš konkurso.

"Aš gaudavau minimalią algą, o nuo spalio išėjau atostogauti. Toliau aš nežinau, kas bus, laukiame politinių sprendimų. Įmonė neturi kapitalo, jį turi sugeneruoti akcininkas. Norint surengti koncertą, reikia mokėti už salės nuomą, mokėti avansą atlikėjui, imtis reklamos", – aiškino D.Bajoras.

Mažins įkainius

Palangos savivaldybės tarybai artimiausiu metu bus pateiktas sprendimo projektas, kuriuo keičiamos koncertų salės nuomos kainos.

Vietoje buvusios 8 tūkst. eurų kainos už dieną siūloma sezono metu šį įkainį mažinti iki 5,9 tūkst. eurų.

Ne sezono metu salės nuomos kaina sumažės 100 eurų ir sieks 3,9 tūkst. eurų. Šios kainos nustatytos be PVM mokesčio.

Už dieną, reikalingą renginiui paruošti, iš organizatorių bus prašomas 500 eurų mokestis.

Projekte parašyta, kad nuomos sutartyje bus atsisakyta bazinės įgarsinimo ir apšvietimo įrangos paslaugos, nes daugelio organizatorių netenkino salėje įrengta garso ir apšvietimo aparatūra.

Negali vystyti veiklos

Palangos savivaldybės Kultūros skyriaus vedėjas Vygantas Rekašius aiškino, kad tokios pertvarkos reikia siekiant pritraukti renginių organizatorius.

"Įkainiai labiausiai mažėja vasaros laikotarpiu. Mes šiuo metu jau turime išsamesnius duomenis dėl trumpalaikės nuomos įkainių. Salė buvo statyta pasinaudojus ES lėšomis, todėl savivaldybė turi labai ribotą galimybę pati imtis veiklos, susijusios su šia sale. Projektas vystytas siekiant aktyvinti viešąją ir privačią partnerystę. O tai pastato savininkui nesuteikia teisės plėtoti veiklos. Nuomos įkainius tvirtino Verslo ir paramos agentūra. Jie galioja iki to momento, kol bus atrinktas salės operatorius", – situaciją aiškino Kultūros skyriaus vedėjas.

V.Rekašius pripažino, kad šiuo metu informacijos apie Palangoje vykstančius renginius išties labai trūksta.

"Visa reklama turėtų rūpintis operatorius. Kol jo nėra, nelabai norėtųsi leisti pinigus interneto tinklalapiui kurti", – prasitarė V.Rekašius.

Per metus Palangos koncertų salėje buvo planuota surengti 40 renginių, tačiau kol kas įvyko tik 25.

"Privatininkas galėtų derėtis, manipuliuoti įkainiais, o savivaldybė to negali daryti. Ne savivaldybės funkcija nuomoti sales. Net ir gaudama pajamų iš nuomos savivaldybė negali turėti nė vieno euro pelno", – tikino Kultūros skyriaus vedėjas.

Suskaičiavusi salės išlaikymo sąnaudas, savivaldybė konstatavo, iki kokios ribos gali nuleisti salės nuomos įkainį.

Per mėnesį salei išlaikyti žiemos metu reikia 5 tūkst. eurų.

Vasarą esą išlaikymas turėtų būti pigesnis, bet tuomet sunaudojama daugiau elektros, kurios reikia vėdinimui.

Koncesija – dešimčiai metų

Paaiškėjo, kad Palangos savivaldybė šiuo metu derasi su vieninteliu koncertų salės operatoriaus atrankos konkurso dalyviu – įmone "Pajūrio infrastruktūra".

Aiškinama, jog dėl dalies esminių klausimų abi šalys esą jau susitarė, tačiau šiuo metu derybos yra įstrigusios.

"Tai jau trečiasis konkursas. Ir jis pažengė toliausiai iš visų vykusių. Jau buvo planuota, kad koncesininkas galėtų pradėti dirbti nuo gruodžio 1-osios. Bet derybos įstrigo dėl tam tikrų pozicijų. Verslas siekia susimažinti visas rizikas, o savivaldybė gina savo pozicijas", – naujieną pranešė V.Rekašius.

Viešai buvo minėta, jog savivaldybė siekė, kad pirmaisiais veiklos metais Palangos koncertų salės valdytojas miestui esą turės sumokėti po 1 073 eurus kas mėnesį, antraisiais – po beveik 5,4 tūkst., trečiaisiais – po 10,7 tūkst. eurų, o nuo ketvirtųjų metų iki koncesijos pabaigos – po 21,4 tūkst. eurų per mėnesį.

Visas koncesijos laikotarpis – 10 metų.

Ar šių derybų metu buvo pasilikta prie tų pačių sąlygų, neatskleidžiama.

Paaiškėjo, kad savivaldybė operatoriui kelia ir būsimo repertuaro klausimus.

"Mes siekiame to, kad Palangos koncertų salė nepavirstų vien tik komercinių renginių ir šou sale", – pastebėjo V.Rekašius.

Įsitvirtins pajūrio arenose?

Palangos koncertų salės operatoriumi nori tapti įmonių konsorciumas.

"Įmonė "Pajūrio infrastruktūra" labiau užsiimtų pastatų eksploatavimu, o už turinį būtų atsakinga renginių organizavimo kompanija, valdanti "Švyturio" areną", – patikino V.Rekašius.

Uostamiesčio arenos operatoriumi yra tapę bilietų platinimo agentūros "Bilietai.lt" ir "Makroconcert" konsorciumas.

Jis 20,72 mln. eurų kainavusią "Švyturio" areną valdys 25 metus.

Derybos įstrigo

Įmonės "Pajūrio infrastruktūra" vadovas Paulius Baltrėnas pripažino, kad nėra tikras, ar derybos su Palangos savivaldybe bus sėkmingos.

"Kol kas mes esame įstrigę, išsiuntėme savo pasiūlymus ir laukiame atsakymų. Turime pripažinti, kad kai kur savivaldybė nusileido, kai kur mes nusileidome. Jei atvirai, tie savivaldybės keliami reikalavimai yra sunkiai įvykdomi. Jei nebus taikomos išlygos, gali būti, kad nepasirašysime sutarties", – aiškino P.Baltrėnas.

Prisiminęs situaciją su Klaipėdos "Švyturio" arena, P.Baltrėnas tikino, kad uostamiesčio savivaldybė elgėsi visiškai priešingai.

"Klaipėdoje operatorius atsirado dar arenos statybos metu. Tai jis privalo sekti statybas, juk pats turės dirbti šiame pastate. Klaipėdos savivaldybės konkurso sąlygos buvo konkurencingos, ten nebuvo jokių neįveikiamų barjerų ir todėl šiandien arena turi gausybę renginių", – pastebėjo P.Baltrėnas.

Minimaliai Palangos savivaldybė prašo, kad operatorius ne sezono metu surengtų 25 renginius, tačiau derybininkai esą pasisiūlė surengti dar daugiau.

Savivaldybė iš būsimo operatoriaus tikisi ir modernios garso bei apšvietimo aparatūros salėje.

Peršasi mintis, kad savivaldybė niekaip nenori įsileisti privataus verslo.

"Palanga mano, kad pastatė ypatingą ir brangų daiktą, todėl ir pareiškė nepamatuotus norus. Jau trečiame konkurse nesurandamas operatorius. Salė stovi tuščia, renginių nėra. Klaipėdoje per gruodžio mėnesį numatyta 20 renginių, o Palangoje – du, trečias – nemokamas", – stebėjosi P.Baltrėnas.

Pasak P.Baltrėno, viena diena Palangos koncertų salėje kainuoja 700 eurų.

"Iš kur reikia gauti kas mėnesį po 21 tūkst. eurų sumokėti savivaldybei, o dar reikia investuoti į aparatūrą, investuoti į pačios salės reklamą. Nežinau, kiek žmonių turi žiemą atvažiuoti į Palangą, kad salė uždirbtų tokius pinigus. Nevažiavo jie ten ir nevažiuos, nebent pats kurortas pasikeistų. Peršasi mintis, kad savivaldybė niekaip nenori įsileisti privataus verslo ir žūtbūt siekia viską valdyti savomis rankomis", – pastebėjo verslo atstovas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų