Lietuva viena neturi pajėgumų atlaikyti didelių ar sudėtingų kibernetinių atakų, todėl reikia tiek stiprinti nacionalinius pajėgumus, tiek plėtoti ryšius su partneriais, trečiadienį sakė Krašto apsaugos ministerijos (KAM) atstovas Rimas Ališauskas.
„Tas pats principas, kad niekas mūsų negins, jei patys nesiginsime, galioja ne tik karinėje, bet ir kibernetinėje erdvėje, dar daugiau, priešingai nei karinėje erdvėje, kibernetinės atakos atveju niekas nežinos, ką ginti ir kaip ginti, jei neturėsime tų pajėgumų“, - Seime vykusioje diskusijoje kibernetinio saugumo klausimais sakė KAM atstovas.
„Akivaizdu, kad neturime ir neturėsime pajėgumų vieni sulaikyti didesnės kibernetinės krizės arba sudėtingų kibernetinių atakų atveju, (...) todėl turime plėtoti savo nacionalinius pajėgumus, ir taip pat ryšius su partneriais, tiek NATO, tiek Europos Sąjungos lygmeniu, tiek dvišaliu lygmeniu“, - kalbėjo KAM atstovas.
Diskusijoje kalbėjęs Tarptautinės telekomunikacijų sąjungos atstovas Tomas Lamanauskas pažymėjo, kad kibernetinio saugumo klausimas aktualus kiekvienam vartotojui.
„Svarbu suprasti, kad kibernetinis saugumas nėra tik tai, kas svarbu nacionalinio saugumo ir gynybos prasme, kad tai svarbu kiekvieną dieną, ir svarbu kiekvienam, kuris naudojasi elektroninių ryšių priemonėmis, kurie naudojasi elektronine bankininkyste, elektroninės komercijos, prekybos priemonėmis, socialiniais tinklais, ir kiekvieną dieną mes susiduriame su klausimais, kurie susiję su kibernetiniu saugumu“, - sakė T.Lamanauskas.
Vidaus reikalų ministerijos atstovas Rimvydas Jančiauskas diskusijoje pristatė baigiamą derinti Kibernetinio saugumo įstatymo projektą. Pasak VRM atstovo, tikimasi, kad pritarus Vyriausybei projektas Seimą pasieks dar pavasario sesiją. Įstatymu būtų reglamentuojama iki šiol fragmentiškai atskiruose įstatymuose apibrėžiama kibernetinio saugumo sritis, kurią būtų pavesta kuruoti Krašto apsaugos ministerijai.
Taip pat numatyta kurti Nacionalinio kibernetinio saugumo centrą, kuris užsiimtų kibernetinių incidentų valdymu, rengtų nacionalinio kibernetinio saugumo būklės ataskaitas, gynybos planus.
Lietuvos karinė kontržvalgyba šią savaitę paskelbė ataskaitą, kurioje nurodė, kad pernai šalyje didelio masto kibernetinių atakų, išskyrus išpuolių prieš interneto portalą delfi.lt, nebuvo, tačiau „departamento turimais duomenimis, panašaus pobūdžio atakos buvo planuojamos mažiausiai du kartus“.
Naujausi komentarai