DIENOS RŪPESTIS
Kaip šiltai žiemoti
Daugelis apsidžiaugė prasidėjusiu šildymo sezonu. Brangiai kainuojanti šiluma ne vieną verčia susiveržti diržus ir nelikti skolingu monopolinei šilumos tiekėjai „Klaipėdos energijai“, tačiau dar gana retai patys ką nors padarome, kad ta brangi šiluma būtų taupoma, kad kuo mažiau iš mūsų būstų ji patektų į aplinką. Kitaip pasakius, kad ji šildytų mus, o ne lauką.
Kaip šiltai žiemoti? „Klaipėda“ teiravosi bendrovės „Etna“ technikos direktoriaus Ričardo Grigaliūno:
- Visų pirma apie šiltą žiemojimą reikia pradėti galvoti pavasarį. Antra, norėčiau, kad visi suprastų: šilto būsto be tam tikrų investicijų nebus. Būstą šiltinti galima etapais, pradedant nuo svarbiausių dalykų, tačiau jeigu lėšos leidžia – galima tvarkytis iš esmės.
Man atrodo, gyventojai turėtų labiau rūpintis savo buto langais. Per juos daugiausia patenka šalčio, išpučiama tokia brangi šiluma. Nebūtina užsisakyti ir įsidėti naujausius ir brangiausius langus, galima apsieiti ir kuklesnėmis lėšomis. Argi sunku įsidėti vėją sulaikančias tarpines, užsiklijuoti rėmų tarpelius? Anksčiau kaimo žmonės darydavo paprastai: žiemai atėjus į trobą atsinešdavo papildomus langų rėmus ir šiltai gyvendavo. Aš pats panašiai padariau savo ankstesniame bute ir buto temperatūra iškart pakilo 3-5 laipsniais.
Teko girdėti, kad kai kurie miestiečiai žiemai atėjus užklijuoja net ventiliacijos groteles. Nepatarčiau taip daryti: tvankus, priplėkęs oras nesveikas.
Rūpinantis savo būstu neverta pamiršti ir bendro naudojimo patalpų. Argi bus šilta bute, jeigu per šalčius nuolat atlapotos laiptinių durys? Jeigu laiptinės kaimynai susitaria, susitvarko tas duris, kojomis jų neatidarinės. Bus ir gražiau, ir šilčiau.
Namo šildymo sistema – taip pat visų jo gyventojų rūpestis. Šiluminio centro tvarkymas reikalauja didesnių investicijų, todėl ir čia būtinas kolektyvinis gyventojų susitarimas. Kaip rodo patirtis, geriausiai tokius reikalus išsprendžia daugiabučių namų bendrijos. Gražus pavyzdys yra daugiabutis namas Debreceno gatvėje, nors daug kam jis kelia tikrą pavydą. O reikia tik iniciatyvos ir tarpusavio susitarimo.
Tačiau grįžkime į butą. Visai nedaug lėšų reikia šilumą atspindinčiai plėvelei nusipirkti ir užklijuoti ją už radiatorių. Žinau, kad daugeliui gražiai atrodo radiatoriai, paslėpti už storų užuolaidų, už įvairių grotelių. O kokia nauda? Jokios. Šildoma namo siena, bet ne butas.
Geriau šildyti butą padeda ir nauji šiuolaikiški radiatoriai. Jie turi mažesnę šilumos inerciją, didesnis šilumos atidavimo plotas.
Tiems, kurie gyvena kampiniuose butuose, siūlyčiau apšiltinti lauko sienas iš vidaus. Suprantama, geriausias šiltinimas – iš lauko, tačiau jis nepalyginti brangesnis. O jeigu buto lauko sienas apšiltintume bent 5 cm storio akmens vata, apkaltume gipso kartono plokštėmis, sienos šiluminė varža padidės beveik du kartus. Išlaidos nedidelės, o efektas jaučiamas tuoj pat.
Daug yra būdų ir priemonių žiemoti šilčiau, tačiau apie tai būtina galvoti vasarą.
Naujausi komentarai