Šaulys – ne tik ginkluotas pilietis
„Šaulys – tai ne tik ginkluotas pilietis. Tai ir bendruomenės narys, savanoris, mokytojas, organizatorius ar net virėjas“, – sakė Lietuvos šaulių sąjungos Priekulės Vėtros kuopos vadas Algimantas Poška, pabrėždamas, kad šaulys tai visų pirma – sąmoningas žmogus, kuris savo įgūdžius, profesiją, pomėgius nukreipia ten, kur valstybei labiausiai reikia.
Šauliai, dažnai matomi karinėse pratybose ar žygiuose, šįkart „Italų dienose Klaipėdoje“ pasirodė visai kitame amplua – įsitraukė į gurmanišką misiją gaminti itališkus makaronus „Italų dienų“ šventės svečiams.
„Mums svarbu parodyti, kad šaulystė yra įvairialypė. Tai įsipareigojimas ne tik ginti, bet ir kurti, vienyti žmones, mokyti, įkvėpti“, – pabrėžė Priekulės šaulių vadas.
Klaipėdos miesto savivaldybės ir kultūros centro „Žvejų rūmai“ organizuotame renginyje „Italų dienos Klaipėdoje“ Priekulės Vėtros kuopos šauliai itališkus makaronus virė pačių šaulių pagamintuose kazanuose, kuriuose maistą galima gaminti ir lauko sąlygoms – žygiuose ar šaulių pratybose.
„Tokios veiklos ne tik džiugina žmones, bet ir parodo, kad šauliai yra universalūs ir gali veikti pačiose įvairiausiose situacijose – vieną dieną mes stovime rikiuotėje su ginklais, o kitą – prie puodų, gaminame maistą ir kviečiame žmones pabendrauti dalydamiesi maistu, bendryste, patirtimis“, – pridūrė Priekulės Vėtros kuopos vadas.
Lietuvos šaulių sąjungos nuotr.
Kulinariniai ir šauliški patarimai
Šventėje buvo išdalinta šimtai porcijų makaronų, o miestelėnus šauliai kvietė bendrauti, gaminti kartu, pažinti ir susipažinti su šauliais bei jų veiklomis.
Virtuvės šefas G. L. Demarco yra puikus pavyzdys, kad šauliu-rėmėju gali tapti ir užsienietis, jei jis yra ES šalies pilietis ir gyvena Lietuvoje. Šventėje kartu su kitais broliais ir sesėmis šauliais jis ne tik dirigavo gaminimo procesui, bet ir dalijosi patarimais, kaip patiems pasigaminti išskirtinį padažą, kad maistas neprarastų tikro itališko skonio.
„Pirmieji mano susitikimai su šauliais buvo šventėse, kuriose gamindavau didelius kiekius maisto – tada šauliai padėdavo ten, kur mūsų rankų jau nebeužtekdavo. Prisimenu, kai prieš dešimt metų Ukrainoje prasidėjo neramumai, ėmiau ieškoti, kur galėčiau prisidėti, padėti, o kartu ir pats įgyčiau daugiau žinių, kaip elgtis ekstremaliose situacijose vardan savo šeimos ir savo paties saugumo“, – pasakojo charizmatiškasis italas.
Kaip užsienio šalies pilietis, G. L. Demarco negalėjo tapti šauliu, tad iš pradžių tiesiog padėjo gaminti maistą. Vėliau jis tapo Lietuvos šaulių sąjungos nariu-rėmėju, o tai atvėrė dar daugiau galimybių: „Daugiau sužinojau apie organizacijos veiklą, įgijau vertingų praktinių įgūdžių. Buvimas Šaulių sąjungos dalimi man leido suvokti, kad jei universitetas suteikia žinių ir išsilavinimą, tai čia eini į gyvenimo universitetą“.
Pasak Gian Lucos, iš pirmo žvilgsnio svetimi žmonės Šaulių sąjungoje greitai tampa artimi. „Jei blogai – padės, jei gerai – pagirs. Ir man, kaip emigrantui, šauliška brolystė parodė, kad esu savas, kad esu lygus su lietuviais. Laikui bėgant broliai ir sesės šauliai tampa kaip šeima“, – bendryste džiaugėsi jis.
G. L. Demarco pabrėžia, kad prisijungimas prie šaulių yra ne tik noras kažkam padėti, bet ir rimtas pasiruošimas. „Žmonės galvoja: „Kai reikės, kažkaip prisidėsiu“, bet dažniausiai nežino, kiek ir kokių žinių, įgūdžių tam reikia. Džiaugiuosi matydamas, kad Šaulių sąjunga plečiasi – šiandien jau turime beveik 17 tūkstančių šaulių, daugėja ir veiklos sričių: veikia maitinimo, komunikacijos, logistikos, medicinos, kibernetinio saugumo ir informacinių technologijų, bepiločių orlaivių ir kiti vienetai. Fantastiška, kai žmogus savo noru, savo žiniomis ir patirtimi gali padėti savo tautai, miestui, bendruomenei ir šeimai.“
Gian Luca atviras – dalyvavimas šauliškose veiklose, pratybose padeda ne tik palaikyti fizinę formą, bet ir skatina nuolat rūpintis sveikata, būti aktyviam. „Tai geriausias vaistas nuo sėdėjimo ant sofos ir burbėjimo, kad gyvenimas blogas. Judėjimas į priekį, fizinis ir emocinis aktyvumas padeda išlaikyti nuotaiką ir tikėjimą, kad viskas bus gerai.“
Lietuvos šaulių sąjungos nuotr.
Ugdo jaunus žmones
Kol vyresnieji šauliai „Italų dienose Klaipėdoje“ rūpinosi makaronais, jaunieji šauliai iš Vakarų (Jūros) šaulių 3-iosios rinktinės patys gamino itališką citrininį limonadą ir vaišino juo šventės svečius.
„Šaulystė moko pilietiškumo, pagarbos, savanorystės ir meilės Tėvynei. Vaikai ir paaugliai šauliai mokosi planuoti savo laiką, atlikti užduotis savarankiškai, bendradarbiauti su vyresniais kolegomis ir būti pasiruošusiais padėti bendruomenei, kai to labiausiai reikia“, – dalijosi Lietuvos Vakarų (jūros) šaulių 3-iosios rinktinės šaulys Šarūnas Vaičiulis.
Tad limonado gaminimas jauniesiems šauliams buvo ne tik linksmas laisvalaikio praleidimo būdas, bet ir vertinga ugdymo patirtis: jaunuoliai savanoriavo, bendravo su žmonėmis, veikė komandoje.
„Šaulystė ugdo atsakingus, pilietiškus ir bendruomeniškus jaunus žmones. Tokie renginiai leidžia jiems parodyti savo stipriąsias savybes ne treniruotėse, o tarp žmonių – realiame gyvenime“, – pabrėžė Vakarų (Jūros) šaulių 3-iosios rinktinės vadas mjr. Artūras Milkintis.
Pastaraisiais metais Lietuvos šaulių sąjunga keičiasi ir auga, plečia veiklų spektrą. Norintys atrasti savo vietą visuotinėje šalies gynyboje gali rinktis ginkluotą arba neginkluotą gynybą, skirtingas specializacijas: informacinių technologijų ir ryšių, komunikacijos, kibernetinio saugumo, bepiločių orlaivių valdymo, logistikos, medicinos ir t. t.
„Šaulių sąjunga yra platforma, kuri įgalina žmonių nerimą dėl saugumo ir ateities nukreipti į užtikrintumą, ramybę ir pasirengimą. Čia žmonėms siūloma begalė vertingų mokymų ir kursų.
Jeigu galvojate, kad tai ne jums – supraskite, kad mes tokie patys civiliai, kaip ir jūs, tiesiog priėmę sprendimą ne pasyviai laukti, o veikti ir įdarbinti savo turimus įgūdžius. Prireikus, mes jau žinosime, kaip nepasimesti, ką daryti ir kaip pasirūpinti savimi ir savo artimaisiais“, – sakė Priekulės šaulių vadas A. Poška.
(be temos)