KORUPCIJA
Ištirs Seimo narių veiklą
Seimo sudaryta dvylikos parlamentarų laikinoji tyrimo komisija iki liepos 13-osios turėtų pateikti išvadą. Joje pripažintų arba paneigtų prokurorų teiginius, kad yra pagrindas leisti tris Seimo narius dėl kyšininkavimo patraukti baudžiamojon atsakomybėn.
Tikrins komisija
Seimas vakar vienbalsiai nutarė sudaryti 12 parlamentarų komisiją, kuri tirs trijų parlamentarų - Seimo pirmininko pavaduotojo socialdemokrato Vytenio Povilo Andriukaičio, socialliberalo Vytauto Kvietkausko ir konservatoriaus Arvydo Vidžiūno - patraukimo baudžiamojon atsakomybėn klausimą.
Komisijos pirmininku išrinktas socialdemokratas Algimantas Salamakinas, pirmininko pavaduotoju paskirtas liberalcentristas Raimondas Šukys.
Komisiją sudaro socialdemokratai Juozas Bernatonis, Nikolajus Medvedevas, Algimantas Salamakinas ir Giedrė Purvaneckienė, socialliberalai Alvydas Sadeckas ir Nijolė Steiblienė, liberalcentristai R.Šukys ir Vytautas Zabiela, konservatorius Jurgis Razma, krikdemas Algis Kašėta, libdemas Henrikas Žukauskas, taip pat Valstiečių ir Naujosios demokratijos partijų frakcijos atstovas Kazys Bobelis.
Teigė kyšių neėmę
Komisijos posėdžiai bus vieši, nebent bus svarstoma slapta informacija, kurios paviešinimas gali sutrukdyti tyrimui, sakė komisijos pirmininkas A.Salamakinas.
Anot jo, komisijos darbo nepalengvins ir tai, jog du iš trijų korupcija įtariamų parlamentarų patys paprašė panaikinti jų neliečiamybę. “Galbūt tokie pareiškimai buvo padaryti veikiant emocijoms”, - sakė parlamentarų neliečiamybės panaikinimo klausimą svarstysiančios komisijos pirmininkas.
Leidimas patraukti atsakomybėn korupcija įtariamus parlamentarus bus duotas, jeigu tam pritars ne mažiau kaip 71 parlamentaras, prieš tai išklausius parlamentinės komisijos išvadą.
Jeigu Seimas neduos leidimo patraukti baudžiamojon atsakomybėn Seimo narius, byla turės būti nutraukta.
Visi trys korupcija įtariami parlamentarai kategoriškai neigia ėmę kyšius.
Klausys įrašų
Vakar po pietų pirmąjį posėdį surengusi komisija informavo, kad šiandien rinksis į dar vieną uždarą posėdį, kuriame išklausys Specialiųjų tyrimų tarnybos surinktų pokalbių telefonu įrašų.
Generalinė prokuratūra pranešė, kad iš viso turima 20 tomų medžiagos, susijusios su “Rubicon group” veikla. Kiekviename tome yra 200-400 puslapių medžiagos. Anot pranešimų, komisijai perduotoje medžiagoje yra garso ir vaizdo įrašai, liudytojų apklausos ir kratų metu surinkta medžiaga.
Prokuratūra prašo komisijos neviešinti pateiktos medžiagos.
Seimo komisija iki liepos 13-osios turėtų susipažinti su 6 ar 7 iš 20 tomų, nes juose sukaupta medžiaga yra tiesiogiai susijusi su korupcija įtariamų parlamentarų veikla.
Trimis neapsiribos
Vakarykščiame Seimo posėdyje generalinio prokuroro pavaduotojas Gintaras Jasaitis parlamentarus informavo, kad pareigūnų turimais duomenimis, “Rubicon group” vadovas Andrius Janukonis, bendraudamas su atskirais Seimo nariais, juos papirkinėja siekdamas sau palankių sprendimų.
“Atsižvelgiant į operatyvinės veiklos metodais gautą informaciją ir ikiteisminio tyrimo metu surinktus duomenis bei siekiant nustatyti ikiteisminiam tyrimui reikšmingas aplinkybes, baudžiamojoje byloje būtina apklausti Seimo narius V.Andriukaitį, V.Kvietkauską ir A.Vidžiūną”, - iš Seimo tribūnos pareiškė G.Jasaitis.
G.Jasaitis neatmetė galimybės, jog į Seimą bus kreipiamasi dėl imuniteto panaikinimo dar keliems parlamentarams.
Suimti nežadama
Pagal Seimo statutą, Seimo nario asmuo yra neliečiamas. Be parlamento sutikimo jis negali būti traukiamas baudžiamojon atsakomybėn, suimamas, negali būti kitaip suvaržoma jo laisvė, išskyrus atvejus, kai jis užtinkamas darąs nusikaltimą.
Prokuratūros kreipimesi prašoma “Seimo sutikimo leisti patraukti baudžiamojon atsakomybėn V.Andriukaitį, V.Kvietkauską ir A.Vidžiūną bei kitaip suvaržyti jų laisvę”. Seimo Etikos ir procedūrų komisijos pirmininkui A.Salamakinui kilo klausimas, ką reiškia paskutinė šios frazės dalis - “kitaip suvaržyti jų laisvę”.
Pasak generalinio prokuroro pavaduotojo G.Jasaičio, Konstitucijoje numatytas trigubas parlamentarų imunitetas - jų negalima patraukti baudžiamojon atsakomybėn, suimti ar kitaip suvaržyti laisvę, kol negautas Seimo sutikimas.
Šį kartą Generalinė prokuratūra paprašė leisti atlikti tik du veiksmus: patraukti baudžiamojon atsakomybėn ir skirti kardomąsias priemones. Prokurorai neprašė leisti Seimo narius suimti.
Rasti ir sąrašai
Generalinio prokuroro pavaduotojo teigimu, pareigūnų turimais duomenimis, kyšiai Seimo nariams duoti, kad parlamentarai darytų įtaką priimant įvairius norminius aktus Seime ir savivaldybėse.
Vykdant sankcionuotą “Rubicon group”, “UAB “Dalkia” Lietuva”, AB “Vilniaus energija”, UAB “Litesko” valdybų nario, Šilumos tiekėjų asociacijos tarybos nario A.Janukonio telefoninių pokalbių kontrolę, gauta duomenų, kad su kolega A.Mačiuičiu jie aptarė papirkinėjimo schemą. “Rubicon” įmonių grupės buhalterijoje šiam tikslui esą buvo numatytos konkrečios lėšos.
Įrodymų rasta ir „Rubicon“ patalpose atliekant kratą. Pasak G.Jasaičio, aptiktas kompiuteris, o jame - neoficiali buhalterija ir valdžios vyrams mokėtos sumos. Jas esą patvirtina ir kitais būdais surinkti įrodymai.
Tikslas - įtaka
Remiantis telefoniniais pokalbiais, V.Andriukaitis nuo 2001 metų sausio 26 dienos iki 2003 metų rugsėjo 19 dienos Vilniuje tiesiogiai pažadėjo, susitarė ir per kelis kartus iš A.Janukonio gavo 95 tūkstančius litų. Šie pinigai esą sumokėti už Seimo ir Vyriausybės narių įtakojimą priimant įvairius teisės aktus.
Anot G.Jasaičio, V.Kvietkauskas nuo 2002 metų birželio 13 dienos iki 2002 metų lapkričio 7 dienos Vilniuje pažadėjo, susitarė ir per kelis kartus iš A.Janukonio paėmė 25 tūkstančius litų. Ši suma jam esą buvo sumokėta už įtakos darymą Seimo nariams svarstant ir priimant norminius aktus, susijusius su Šilumos ūkio įstatymu bei Gamtinių dujų įstatymo papildymu.
Įtariama, kad A.Vidžiūnas tuo pačiu laikotarpiu pažadėjo, susitarė ir per kelis kartus priėmė iš A. Janukonio 40 tūkstančių litų. Jis esą darė įtaką Seimo narių ir savivaldybių tarnautojų veiksmams svarstant ir priimant norminius aktus, susijusius su Šilumos ūkio įstatymu, Gamtinių dujų įstatymo papildymu, UAB “Litesko” ūkine veikla šilumos ūkio srityje Alytaus rajone bei Palangoje.
A.Janukoniui ir A.Mačiuičiui šių metų birželio 28 ir 30 dienomis buvo pareikšti įtarimai papirkus minėtus Seimo narius.
Liko savo poste
Nepaisant įtarimų korupcija, Seimo pirmininko pavaduotojas V.Andriukaitis vakar toliau vykdė savo pareigas. Vakar ryte jis pareiškė atsisakąs visų parlamente užimamų pareigų, bet jau po pietų ėmėsi pirmininkauti parlamento posėdžiui.
“Kaip gerbiantis save ir savo rinkėjus, savo šeimą ir savo gimines europietis politikas, pareiškiu, kad privalau tuoj pat atsistatydinti iš Seimo pirmininko pavaduotojo pareigų, privalau tuoj pat atsistatydinti iš Europos reikalų komiteto pirmininko pareigų, kad nedaryčiau jokios įtakos tyrimams kaip pareigūnas”, - teigė V.Andriukaitis.
Seimo posėdžio pirmininko kėdėje ketvirtadienį po pietų pasirodęs parlamentaras kolegoms pareiškė, jog įteikė Seimo pirmininkui pareiškimą dėl pasitraukimo iš pareigų, bet kol sprendimas dėl jo atleidimo nepriimtas, jis toliau galįs eiti savo pareigas.
Naujausi komentarai