Farmacininkai moka gydytojams milijonus Pereiti į pagrindinį turinį

Farmacininkai moka gydytojams milijonus

2003-01-17 00:00

Korupcija įtariamų medikų neįmanoma nubausti dėl įstatymų spragų

Korupcija įtariamų medikų neįmanoma nubausti dėl įstatymų spragų

Neseniai Specialiųjų tyrimų tarnyba atliko tyrimą vienoje šalies apskričių teritorinių ligonių kasų. Jo metu paaiškėjo, kad 15 šalies gydytojų, išrašiusių kompensuojamųjų vaistų už didžiausias sumas, siekiančias po kelis milijonus litų, gavo daugiausiai išmokų iš farmacijos kompanijų. Vidutiniškai kiekvienas iš šių gydytojų per metus papildomai uždirbo apie 30 tūkst. litų.

Uždaras pasitarimas

Prieš keletą dienų Sveikatos apsaugos ministerijoje įvyko uždaras ministerijos vadovybės ir Specialiųjų tyrimų tarnybos pasitarimas. Jame dalyvavo ir farmacijos kompanijų atstovai, gydymo įstaigų vadovai, taip pat gydytojai, įtariami ne vien pacientų labui išrašinėję jiems brangius kai kurių firmų medikamentus. Nors jų pavardės neskelbiamos, pavyko sužinoti, kad tarp jų yra nemažai gerai žinomų šalies medikų.

Kaip komentuoja sveikatos apsaugos ministras Konstantinas Romualdas Dobrovolskis, pasitarimo metu buvo nagrinėjami keli korupcijos aspektai: korupcija tarp gydytojų ir pacientų, pasireiškianti kyšių davimu, korupcija tarp gydytojų ir farmacininkų ir korupcija viešųjų pirkimų srityje. Buvo svarstoma, kaip ją pažaboti. Iš esmės korupcija įtariamiems gydytojams buvo tik pagrūmota pirštu: ajajai, kaip negražu taip daryti. Nubausti jų neįmanoma.

Interesų konfliktas

Specialiųjų tyrimų tarnybos Korupcijos prevencijos valdybos viršininko Kęstučio Zaborsko duomenimis, tyrimas buvo atliktas tik vienoje teritorinėje ligonių kasoje dėl laiko ir žmogiškų išteklių stokos. Tačiau jo metu užfiksuoti faktai leidžia daryti išvadas, kad panašūs dalykai vyksta visur.

Tyrimo metu išaiškėjo, kad apie 15 gydytojų (daugiausiai tarp jų - onkologų), išrašiusių kompensuojamųjų vaistų už didžiausias sumas, gavo daugiausiai išmokų iš tuos vaistus gaminančių farmacijos kompanijų. Papildomas atlyginimas buvo mokamas įvairiomis formomis: buvo apmokama už dalyvavimą konferencijose, kelionėse, už viešbučius. Buvo teikiamos dovanos, apmokami telefonų pokalbiai.

“Tai akivaizdus viešųjų ir privačių interesų konfliktas. Tačiau gydytojai nėra valstybės tarnautojai, jų patraukti drausminėn ar kitokion atsakomybėn mes negalime. Dėl to ir jų pavardžių neminime, nors tie žmonės žinomi, juos buvome pasikvietę į pasitarimą”, - akcentuoja K.Zaborskas.

Negali nubausti

Įstatymų spragų, suteikiančių medikams likti nenubaustiems, netrūksta, pripažįsta pareigūnas. Viešųjų įstaigų tarnautojus rengiamose Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymo korekcijose planuojama prilyginti valstybės tarnautojams, tačiau gydytojai tarp jų nepaklius. Taip yra dėl to, kad valstybės tarnautojais laikomi tik tie, kurie priima administracinius sprendimus. Niekur nepasakyta, kad gydytojas, išrašydamas receptą kompensuojamiesiems vaistams, priima administracinį sprendimą.

Tokia karti realybė, sako K.Zaborskas. Jo teigimu, bus dedamos pastangos, kad įstatymas būtų pakeistas ir recepto kompensuojamiesiems vaistams išrašymas būtų laikomas administraciniu sprendimu. Kol tai nepadaryta, nei ministerija, nei Specialiųjų tyrimų tarnyba gydytojų negali nubausti. “Mes suprantame, kad onkologinėms ligoms gydyti skirti vaistai labai brangūs. Todėl nereiškiame pretenzijų, kad jie buvo išrašinėjami. Kalbame tik apie tai, kad už tai buvo imamas atlygis”, - tikina pašnekovas.

Todėl ir buvo apsiribota draugišku pokalbiu. Manau, kad jis privers susimąstyti ir farmacijos kompanijas, ir gydytojus. Farmacijos kompanijos, jei nori remti gydytojus, turės ieškoti legalių formų, kaip tai daryti, svarsto K.Zaborskas.

Gavo trigubą algą

Didžiausią nerimą, pasak ministro, kelia gydytojams farmacininkų mokamas atlygis už išrašytus jų pagamintus vaistus. “Daugiausiai brangių medikamentų išrašę Lietuvos medikai per metus iš farmacininkų gavo trigubą algą prie jau gaunamos”, - piktinasi ministras. Kai kurie šalies medikai tokiu būdu per kelerius metus “užsidirbo” šimtus tūkstančių litų ir daugiau.

Nereikia būti dideliu matematiku, kad sugebėtum suskaičiuoti, jog tokiu būdu farmacininkai gydytojams kasmet sumoka milijonus litų. “Susidaro nemaža suma. Už ją mes galėtume visiems šalies medikams pakelti algas 30 proc.”, - svarsto ministerijos vadovas.

Nemaži korupcijos mastai užfiksuoti ir viešųjų pirkimų srityje. Ministro teigimu, yra faktų, kad konkursus prižiūrinčių komisijų nariai būdavo pagal sutartis kelioms dienoms įdarbinami farmacijos kompanijoje tik tam, kad jiems būtų galima išmokėti po 4 - 5 tūkst. litų atlyginimus, o vėliau atleidžiami.

Ministras apgailestauja, kad piktnaudžiavusių medikų neįmanoma nubausti. Jo teigimu, bus ieškoma kitų būdų, kaip pažaboti korupciją šioje srityje. Finansų ministerijos etikos komisija jau parengė dokumentą, kuris įgalins įteisinti farmacijos kompanijų paramą. Sveikatos apsaugos ministerija šiuo metu rengia dokumentą, kuris leis gydytojams įteisinti visus iš farmacininkų gaunamus pinigus. Taip pat parengtas farmacijos firmų teikiamos paramos gydytojų profesiniam tobulinimui reglamentas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų