“Danijos patirtis: kaip pasiekti sėkmę ES rinkoje” Pereiti į pagrindinį turinį

“Danijos patirtis: kaip pasiekti sėkmę ES rinkoje”

2003-07-08 09:00

Projektai

“Danijos patirtis: kaip pasiekti sėkmę ES rinkoje”

Uostamiesčio įmonių ir bendrovių atstovams vakar buvo surengtas informacinis seminaras “Danijos patirtis: kaip pasiekti sėkmę ES rinkoje”. Seminaro dalyviai buvo supažindinti su Danijos technologijų instituto, Lietuvos inovacijų centro, Klaipėdos regioninės plėtros agentūros, Klaipėdos ekonominės plėtros agentūros, Kauno komercijos, pramonės ir amatų rūmų, Kauno technologijos universiteto, Šiaurės miestelio technologijų parko ir Žinių ekonomikos forumo pradedamu vykdyti projektu „Inovacijų struktūros Lietuvoje stiprinimas“.

Projektą finansuoja Danijos vyriausybė, jo vadovas Larsas Jorgensenas (Lars Holst-Jųrgensen) iš Danijos technologijų instituto Lietuvoje vykdo jau ne pirmąjį projektą.

Atsilikimo mastai

Pradėdamas seminarą Lietuvos inovacijų centro atstovas Rolandas Strazdas pastebėjo, kad Lietuvai tapus Europos Sąjungos nare, visoms įmonėms ir bendrovėms aktualia taps konkurencingumo problema.

Jis pripažino, kad sėkmingai konkuruoti laisvoje ir atviroje ES rinkoje nėra lengva ir sėkmė lydės tuos, kurie sugeba ne tik prisitaikyti, bet vartotojams pasiūlyti naujus produktus.

Kol kas Lietuva pastebimai atsilieka nuo savo artimiausių kaimynų – Rytų ir Centrinės Europos valstybių.

Dar didesnis Lietuvos atsilikimas nuo senųjų ES valstybių. 2000-aisiais metais Lietuvos bendras vidaus produktas (BVP) vienam žmogui (4000 eurų) buvo net 3 kartus mažesnis už ES vidurkį (12000 eurų).

Jeigu Lietuvos BVP kasmet didės 5 proc. (tai yra apskritai neblogas augimas), o kaimyninių valstybių BVP nesikeis (kas visai neįmanoma), tai atsilikimą nuo Lenkijos galėtume įveikti per 4 metus, o nuo Danijos - net per 24 metus. Jeigu mūsų BVP kasmet didėtų 10 proc., tai vietoje stovinčią ES mes pavytume tik po 10 metų.

R.Strazdas teigė, kad Airija Lietuvai galėtų būti sektinas pavyzdys daugeliu požiūrių: ištisą dešimtmetį jos BVP augimo tempai buvo tokie, kad buvusi atsilikusi valstybė išsiveržė į pirmaujančių gretas.

Vadinasi, rinkoje galima rasti nišą, kuri visiems valstybės piliečiams garantuotų stabilų pramonės ir ekonomikos augimą, padėtų pasiekti įprastus ES gyvenimo standartus.

Lemia pigi darbo jėga

Seminaro dalyviams buvo parodyta, kad veikdama dabartiniais metodais Lietuva neilgai galės konkuruoti Vakaruose.

Kol kas sėkmingą mūsų eksportą į ES valstybes lemia palyginti pigi darbo jėga bei pigesni energetiniai ištekliai. Tačiau jau šiandien prognozuojama, kad per artimiausius trejetą ES rinkoje metų darbo užmokestis Lietuvoje padidės bent 30 proc. Lietuvai tapus ES nare, žaliavų ir kuro kainos turės pasiekti ten įprastą vidurkį. Taip mūsų eksporto pranašumai pamažu išnyks.

Seminaro prelegentai nurodė, kad Lietuva gali ieškoti savo ilgalaikio pranašumo kelio taikydama modernias technologijas ir kurdama naujus, vartotojams patrauklius produktus.

Projekto „Inovacijų struktūros Lietuvoje stiprinimas“ tikslas – padėti įmonėms ir bendrovėms ieškoti naujų idėjų, taikyti jas gaminant ir realizuojant produkciją šalyje ir už jos ribų.

Informaciniai seminarai dar vyks Vilniuje ir Kaune, vėliau kelios dešimtys šalies verslininkų dalyvaus praktiniuose užsiėmimuose.

Klaipėdoje bus atrinktos dvi bendrovės, kurios projekto metu ieškos eksporto partnerių Danijoje.

Projekto pabaiga numatyta 2004 metų gegužės mėnesį.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų