Praėjusios kadencijos Seimo narys Vytenis Andriukaitis pasiryžęs dėl garbės ir orumo įžeidimo bylinėtis su šalies prokuratūros vadovu teisme
Dėl korupcijos skandalo pernai į politikos šalikelę nustumtas eksparlamentaras V.Andriukaitis ketina grįžti į aktyvią politiką, o teismo paprašyti, kad iš generalinio prokuroro jam būtų priteistas neturtinės žalos atlyginimas.
Nesieja su kandidatavimu į teisėjus
Socialdemokratas V.Andriukaitis vakar per spaudos konferenciją atskleidė tokio savo pasiryžimo motyvus. Į teismą A.Klimavičių buvęs parlamentaras ketina paduoti už tai, kad šis, jo tvirtinimu, dar prieš prasidedant ikiteisminiam tyrimui, praėjusių metų birželio 28 d., galimus įtarimus tyrusiai komisijai pasakė, kad yra aiškūs susitarimai, juodoji buhalterija. Aš, būdamas teisėju, juos nuteisčiau.
Pasak V.Andriukaičio, generaliniam prokurorui gresiantis ieškinys neturėtų būti kaip nors siejamas su neseniai paaiškėjusiu šio pareigūno kandidatavimu į vieną laisvų Aukščiausiojo Teismo teisėjų vietų.
Pernai vasarą kilus įtarimams dėl galimos tuometinių parlamentarų - Vytauto Kvietkausko, Arvydo Vidžiūno ir V.Andriukaičio - korupcijos, pastarasis vėliau pats atsisakė Seimo nario mandato ir sustabdė įgaliojimus partijos pirmininko poste. Buvę Seimo nariai įtarti protegavę privačios įmonių grupės Rubicon group interesus ir už tai gaudavę pinigų.
Prokuratūra ketino pradėti ikiteisminį tyrimą šių asmenų atžvilgiu, tačiau praėjusios kadencijos Seimas atsisakė patenkinti jos prašymą leisti parlamentarus patraukti baudžiamojon atsakomybėn.
V.Andriukaičiui atsisakius mandato, tyrimas jo atžvilgiu buvo pradėtas, tačiau vėliau nutrauktas nesurinkus duomenų apie jo nusikalstamą veiklą.
Pergalė ar nepergalė?
Tiek V.Andriukaitis, tiek A.Vidžiūnas dalyvavo naujojo Seimo rinkimuose, tačiau abu pralaimėjo vienmandatėse apylinkėse ir į parlamentą nepateko. V.Andriukaitis yra įsitikinęs, kad prokuratūros sprendimas nutraukti ikiteisminį tyrimą nesurinkus duomenų palieka dėmę jo biografijoje ir galimybę politiniams oponentams spekuliuoti teisiniais terminais.
Vakar V.Andriukaitis priminė, kad, nepaisant fakto, jog prokuratūra nutraukė ikiteisminį tyrimą, generalinio prokuroro pavaduotojas Gintaras Jasaitis yra pareiškęs, kad nors byla nutraukta, tai nereiškia, kad jie nekalti.
Eksparlamentaras ėmėsi žygių, kad tyrimo nutraukimo pagrindas būtų pakeistas į nesant kaltės ir kreipėsi į prokuratūrą, kad ši atnaujintų ikiteisminį tyrimą bei peržiūrėtų bylos nutraukimo pagrindimą. Kai prokuratūra atsisakė ką nors keisti, V.Andriukaitis kreipėsi į teismą.
Vilniaus miesto 2-asis apylinkės teismas prieš dvi savaites priėmė nutartį, kurioje rašoma, jog ikiteisminis tyrimas buvusio parlamentaro atžvilgiu nutrauktas reabilituojančiais pagrindais, todėl abejonių dėl jo nekaltumo kilti negali. Pats V.Andriukaitis šią teismo formuluotę įvertino kaip pirmąją pergalę.
Prokuroras žinią sutiko ramiai
Tačiau Generalinė prokuratūra išplatino pranešimą, kad V.Andriukaitis, girdamasis pirmąja pergale, viešai skelbia tik dalį teismo nutarties. Pasak Generalinės prokuratūros atstovo spaudai Vidmanto Putelio, teismas atmetė V.Andriukaičio prašymą įpareigoti prokuratūrą atnaujinti ikiteisminį tyrimą ir patvirtino, kad prokurorų pasirinkta formuluotė nesurinkus duomenų yra teisėta ir pagrįsta.
V.Putelis pakomentavo, kad teismo teiginys, jog tyrimas V.Andriukaičio atžvilgiu nutrauktas reabilituojančiais pagrindais reiškia būtent tai, kad nebuvo surinkta duomenų, įrodančių jo kaltę. Asmuo laikomas nekaltu tol, kol jo kaltė nėra įrodyta.
Generalinis prokuroras ramiai sutiko žinią, kad jam gali tekti bylinėtis su buvusiu parlamentaru: Ką aš čia vertinsiu, jeigu jis duoda į teismą, tai ten ir reikės aiškintis.
A.Klimavičius Kauno dienai sakė, jog jis nesijaučia kaip nors pakenkęs V.Andriukaičiui ar padaręs jam neturtinės žalos: Žinoma, kad ne. Aš ir dabar įsitikinęs, kad toje byloje turėjo būti atliktas ikiteisminis tyrimas, o teismas turėjo spręsti: kalti jie ar ne. Tyrimas neatliktas, nes Seimas neleido jo atlikti.
V.Andriukaitis dar neįvardijo sumos, kurios jis ketina prašyti neturtinei žalai atlyginti. Pasak politiko, suma nėra svarbi, tačiau jeigu būtų priimtas jam palankus sprendimas, visi priteisti pinigai bus skirti visuomenės poreikiams.
Naujausi komentarai