- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Naujausios migracijos tendencijos atskleidžia, kad į Lietuvą tautiečiai sugrįžta ne tik iš pačių populiariausių ir emigrantų pamėgtų šalių, bet ir Amerikos, Kinijos ar net Indijos, praneša LNK.
Žiūrėdama į žemėlapį Rūta gali atsikvėpti – šiandien planuoja tik atostogas. Tačiau prieš aštuonerius metus, žvelgdama ten pat, priėmė skaudų sprendimą – atsisveikino su gimtine.
Profesionalios muzikantės garsai suskambo saulėtos Kretos ir lietingos Jungtinės Karalystės mokyklose.
„Vieni ieško darbo bet kur, bet kaip ir už bet kokią algą, tiesiog kad būtų tam tikros įmokos. Yra tokių, kuriems ir save priskirčiau, kurie važiuoja daryti karjeros“, – sakė emigrantė Rūta Buivydaitė.
Karjera ir noras užsidirbti jau daugiau nei dešimtmetį dažniausios išvykimo iš šalies priežastys. Tačiau naujausi tyrimai atskleidžia, kad emigruoja ir dėl to, jei nėra įsipareigojimų. Neturint nuosavo nekilnojamojo turto gali dirbti nuotoliu.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
„Viskas pasiteisę. Manau, tai yra būtent tai, kaip mes ateityje dirbsime“, – teigė emigrantas Gintaras Šimanskis.
Tačiau net ir pilnos kišenės laimės neatneša. Pernai sugrįžo 25 tūkst. lietuvių – tiek, kiek gyvena dešimtame pagal gyventojų skaičių Lietuvos mieste Utenoje.
„Yra jau daugiau nei dvigubai didesnis grįžtančiųjų skaičius nei prieš tai, t. y. jau daugiau nei 25 tūkst. trejus metus iš eilės grįžta. Prieš penkerius metus buvo apie 10 tūkst.“, – pasidalijo statistika Tarptautinės migracijos organizacijos Vilniaus biuro vadovas Eitvydas Bingelis.
Pusė grįžo iš Jungtinės Karalystės. Kita dalis – iš Norvegijos, Vokietijos, Airijos ar net Indijos. Beveik kasmet po 0,5 tūkst. palieka namus ir Amerikoje.
„Grįžo į Lietuvą ir pamatė, kad ko nors čia trūksta. Gal nori atidaryti kepyklėlę, kai kurie turi inovatyvių IT sprendimų“, – sakė projekto „Renkuosi Lietuvą“ koordinatorė Agnė Kurpytė-Nishnianidze.
Visuomenėje gaji nuostata, kad išvykimas yra nuotykis, o kai žmonės nusprendžia sugrįžti, neretai įsivaizduojame, kad tai tam tikra nesėkmė.
Tačiau vietiniai lietuviai juos pasitinka kone su šakėmis.
„Visuomenėje gaji nuostata, kad išvykimas yra nuotykis, o kai žmonės nusprendžia sugrįžti, neretai įsivaizduojame, kad tai tam tikra nesėkmė“, – pažymėjo A. Kurpytė-Nishnianidze.
Baimių yra ir daugiau. Vis mažiau galvoja, kad Lietuvoje aukšta gyvenimo kokybė, tad gąsdina nežinomybė. Nenorima įkliūti ir į klampias biurokratines pinkles.
„Dėl pensijos, darbo stažo sumavimo ir pan. Grįžimas į Lietuvą yra procesas, kuriam reikia ruoštis“, – trikdžius vardijo A. Kurpytė-Nishnianidze.
Tačiau pasiruošti sudėtinga. Trūksta informacijos, kodėl verta grįžti. Dažniausios priežastys ne ekonominė padėtis, o artimieji ir sava kalba.
Analitikai pastebi – keičiasi ne tik grįžtančiųjų tendencijos, bet ir emigrantų amžius. Išvyksta nebe 20-mečiai, o jau sulaukę 30 arba 40 metų.
Nors lėktuvų bilietų į vieną pusę vis mažiau, Lietuva dar ne tokia, kokia buvo prieš emigracijos bangas. 1990 m. mūsų šalyje gyveno 3,7 mln., šiais metais nesiekia ir 3 mln. gyventojų.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
SAM išvados: gaisras Alytaus padangų perdirbimo įmonėje galimai nesukėlė pavojaus žmonių sveikatai
Po 2019 m. Alytaus padangų perdirbimo įmonėje „Ekologistika“ kilusio gaisro, kurio metu į aplinką pateko įvairių teršalų, atliktas biomedicininis tyrimas parodė, kad platų atgarsį visuomenėje sukėlusi nelaimė galimai nesukėl...
-
G. Jakštas: finansinės galimybės kelti algas mokytojams išsemtos1
Finansinės galimybės kelti mokytojams atlyginimus yra išsemtos, tačiau derybos, siekiant išvengti streiko penktadienį, tebevyksta, sako švietimo, mokslo ir sporto ministras Gintautas Jakštas. ...
-
Šalyje – greičio matuoklių bumas: kelia klausimą, ar jie pastatyti teisingose vietose6
Šalies keliuose viena po kitos dygsta įvairios kameros, fiksuojančios tiek mašinų greitį, tiek numerius. Kelių direkcija sako, kad radarai skirti avaringumui mažinti ir drausmei didinti, praneša LNK. ...
-
Mokytoja pateikė skundą: vadino vaikeliu ir pupuke3
Marijampolės meno mokyklos pedagogė patyrė priekabiavimą dėl amžiaus, skelbia Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba. ...
-
Lietuvos Karinės jūrų pajėgos Ukrainai perdavė radiolokacinės įrangos komplektų
Lietuvos kariuomenės Karinės jūrų pajėgos antradienį perdavė Ukrainos karinėms jūrų pajėgoms radiolokacinės įrangos komplektus. ...
-
VLKK: moterų pavardžių rašybos su galūne -a įteisinimas neigiamai paveiktų kalbą2
Įteisinus moterų pavardžių rašybą su galūne -a būtų padarytas neigiamas poveikis šalies kalbiniam ir kultūriniam tapatumui, šis siūlymas nedera su lietuvių kalbos tradicija, teigia Valstybinė lietuvių kalbos komisija (VLKK). ...
-
Seimo pirmininkė: lytiškumo ugdymo temą eskaluojantys politikai siekia politinės naudos2
Gyvenimo įgūdžių pamokos turinį įtakoti siekiantys politikai rūpinasi ne vaikų švietimu, o savo politine karjera, sako Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen. ...
-
VSAT: pasienyje su Baltarusija apgręžta 20 neteisėtų migrantų1
Lietuvos pasienyje su Baltarusija praėjusią parą apgręžta 20 neteisėtų migrantų, trečiadienį pranešė Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT). ...
-
Rugsėjo 27-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Rugsėjo 27-oji, trečiadienis, 40 savaitė. ...
-
Socialinės apsaugos srityje nusipelniusiems žmonėms įteiktos šešios „Gerumo žvaigždės“2
Lietuvoje trečiadienį minint socialinių darbuotojų dieną socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė šioje srityje nusipelniusiems žmonėms įteikė apdovanojimus. ...