- Paulina Levickytė, ELTA
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Ketvirtadienį Seimo narių nuomonės dėl svarstomų Giedrės Lastauskienės, Andriaus Kabišaičio ir Algio Norkūno kandidatūrų eiti Konstitucinio Teismo (KT) teisėjų pareigas išsiskyrė.
Vieni parlamentarai kvietė nepalaikyti teisėjų kandidatūrų ir siejo jas su „MG Baltic“ korupcine byla. Kiti Seimo nariai tokius kaltinimus neigė ir kvietė kolegas palaikyti teikiamas kandidatūras taip išsprendžiant beveik metus parlamente įstrigusias KT teisėjų patvirtinimo procedūras.
Parlamentaras Vytautas Bakas Seimo salėje atkreipė dėmesį, kad dėl visų trijų teisėjų kandidatūrų į KT teisėjus parlamentarams viešoje erdvėje yra daromas spaudimas.
„Pastarosiomis dienomis Seimui daromas spaudimas paskirti teisėjus bet kokia kaina. Kai kurie teisės mokslininkai kaltina Seimą apgailėtinomis manipuliacijomis, teismų politizavimu, maža to – agituoja skirti konkrečius kandidatus. Tokie pareiškimai, mano manymu, peržengia mokslininko etikos ribas, nes jais nepagrįstai žeminamas Seimas, menkinama jo reputacija, klaidinama visuomenė ir painiojami asmeniniai interesai. Galime padėkoti už diskusijas ir nuomones, tačiau turime prisiminti, kad Konstitucinio ir Aukščiausiojo Teismo teisėjų paskyrimas yra išskirtinė Seimo kompetencija“, – sakė V. Bakas.
Pasak jo, kai kurios kandidatūros yra susijusios „MG Baltic“ korupcijos byla.
„Pagaliau mes stebime beprecedentę situaciją, kai konkrečių teisėjų, kandidatūrų paskyrimą remia, inicijuoja politinės korupcijos byloje teisiama partija ir konkretūs lyderiai, kurių advokatai ir bendrininkai siekia jų politinės korupcijos bylą perkelti į KT, užvilkinti ją ir taip išvengti atsakomybės“, – sakė V. Bakas, kviesdamas Seimą nepalaikyti A. Kabišaičio kandidatūros.
Pastarosiomis dienomis Seimui daromas spaudimas paskirti teisėjus bet kokia kaina.
„Nesu susijęs su jokia byla ir asmenimis, kurie buvo paminėti Seimo nario. Tai šioje vietoje kalbėti apie kažkieno asmeninį suinteresuotumą mano buvimu, ar nebuvimu KT teisėju nebūtų pagrindo“, – sureagavo į V. Bako kritiką kandidatas į KT teisėjus A. Kabišaitis.
Tuo metu, Laisvės ir teisingumo partijos pirmininkas Remigijus Žemaitaitis kvietė parlamentarus palaikyti Seimo pirmininkės teiktą kandidatūrą į KT teisėjus.
„Skaudu ir keista girdėti tokius žodžius, kad kandidatūra nesąžininga, korumpuota, turinti įvairiausių ryšių. Šiuo metu galiojantys teisės aktai, jeigu žmogus bet kuriuo atveju yra kaltas, įtariamas, tai tarnybos pareiškia įtarimus ir kviečia į apklausas ir panašiai (...) Žmogus savo 20 metų darbu Seimo Teisės skyriuje įrodė savo indėlį, konsultuodamas įvairių politinių grupių atstovus, tai šiandien pastabomis šiems žmonėms metytis (dėl A. Kabišaičio kandidatūros. – ELTA) nereikėtų“, – sakė R. Žemaitaitis.
Jam pritarė ir „valstietis“ Tomas Tomilinas. Anot jo, A. Kabišaičio kompetencijos nekelia abejonių.
„Tai Seimą telkianti kandidatūra. Tai mūsų garbės reikalas. Žmogus ilgus metus dirbo Seimo vyriausiuoju teisininku. Daugelis iš mūsų patyrėme jo gebėjimus ieškoti išeičių iš sudėtingų situacijų. Tikrai jo kompetencijos abejonių nekelia“, – sakė T. Tomilinas.
Darbo frakcija kvietė palaikyti visas kandidatūras.
„KT teisėjų skyrimas kai kurių teisininkų požiūriu nėra toleruotinas ir už tai politinę atsakomybę neša Seimas ir tie, kurie teikia kandidatūras. Viešoje erdvėje sakoma, kad procesas Seime yra netgi vilkinamas ir akivaizdžiai matomos įtampos dėl proceso ir kai kurių kandidatūrų (...) tai mūsų frakcijai kelia nerimą. Darbo partija palaikys visas kandidatūras“, – sakė Ieva Kačinskaitė-Urbonienė.
Viešoje erdvėje sakoma, kad procesas Seime yra netgi vilkinamas ir akivaizdžiai matomos įtampos dėl proceso ir kai kurių kandidatūrų.
Trečiadienį teisėjų paskyrimo klausimą apsvarstė pagrindiniu paskirtas Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas. Komiteto nariai nepritarė Seimo pirmininkės į KT teisėjus siūlomo Seimo kanceliarijos Teisės departamento vadovo A. Kabišaičio kandidatūrai. Jo kandidatūrą palaikė tik trys komiteto nariai, o 5 parlamentarai susilaikė. Tuo metu prezidento G. Nausėdos ir Aukščiausiojo Teismo pirmininkės siūlomiems kandidatams komitetas pritarė.
ELTA primena, kad pavasarį Seimas atmetė visus tris teiktus kandidatus į KT teisėjus. Konstitucinio Teismo pirmininko Dainiaus Žalimo, teisėjo Gedimino Mesonio ir teisėjo Vyto Miliaus kadencija baigėsi 2020 metų kovo 19 dieną.
Konstitucinį Teismą sudaro 9 teisėjai, skiriami devyneriems metams ir tik vienai kadencijai. Konstitucinis Teismas kas treji metai atnaujinamas vienu trečdaliu. Kandidatus teikia prezidentas, Seimo pirmininkas ir Aukščiausiojo Teismo pirmininkas.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
G. Nausėda EVT posėdyje ragins ES vieningai pasmerkti A. Navalno įkalinimą
Trečiadienį vyksiančiame Europos Vadovų Tarybos posėdyje Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda ketina kelti klausimus, susijusius su bendra Europos Sąjungos (ES) pozicija dėl Kremliaus opozicijos lyderio Aleksejaus Navalno įkalinimo pasmerkimo. ...
-
R. Karbauskis tikina, kad dėl EVT klausimo „valstiečiai“ yra prezidento pusėje1
Šešėlinis „valstiečių“ premjeras Ramūnas Karbauskis sako, kad jo vedama partija nė sekundės nedvejos ir, jei reikės, parems Prezidentūros poziciją, kad Lietuvos atstovavimą Europos Vadovų Taryboje (EVT) ir toliau turėtų t...
-
Kazlų Rūdos konservatoriai traukiasi iš valdančiosios koalicijos1
Kazlų Rūdos savivaldybės konservatoriai traukiasi iš valdančiosios daugumos. ...
-
E. Masiulis: mano ir R. Kurlianskio parodymai dėl pinigų neprieštarauja vieni kitiems4
Prekyba poveikiu ir kyšininkavimu politinės korupcijos byloje kaltinamas buvęs liberalų lyderis Eligijus Masiulis teigia, kad jo ir buvusio koncerno „MG Baltic“ viceprezidento Raimundo Kurlianskio parodymai neprieštarauja vieni kit...
-
Seimo pirmininkė pirmojo vizito vyks į Latviją5
Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen pirmojo užsienio vizito vyks į Latviją. ...
-
L. Kasčiūnas: Seimo tyrimo išvados lieka aktualios ir po LAT sprendimo
Praėjusią kadenciją Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) atlikto parlamentinio tyrimo apie neteisėtą poveikį valstybės pareigūnams išvados lieka aktualios, nepaisant teismo sprendimo, sako dabartinis šio komiteto pirminin...
-
Apeliacinis teismas išteisino dėl piktnaudžiavimo nuteistą Utenos merą2
Lietuvos apeliacinis teismas ketvirtadienį išteisino už piktnaudžiavimą nuteistą Utenos merą Alvydą Katiną. ...
-
Merai ragina šalies vadovus užtikrinti galimybes investuoti į regionų plėtrą2
Lietuvos merai kreipiasi į aukščiausius šalies vadovus ragindami imtis politinės lyderystės ir leisti savivaldybėms pasinaudoti unikaliomis Europos Sąjungos (ES) suteiktomis galimybėmis investuoti į ekonomikos gaivinimą, regioninės atsk...
-
L. Kasčiūnas apie pasiūlymą dėl liustracijos: masinio viešinimo nereikia9
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas konservatorius Laurynas Kasčiūnas kritiškai vertina siūlymą išslaptinti prisipažinusiųjų ir neprisipažinusiųjų duomenis apie buvusį bendradarbiavimą su KGB, vertindamas...
-
Parlamentarės turi pasiūlymą dėl teisėjų valstybinių pensijų4
Seimo narės Agnė Širinskienė ir Rimantė Šalaševičiūtė siūlo valstybines pensijas mokėti ne tik tiems teisėjams, kurie sulaukė pensinio amžiaus, bet ir tiems, kurie yra pripažinti nedarbingais ar iš dalies darbingais, ne...