- Milena Andrukaitytė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Premjerė Ingrida Šimonytė tikisi, kad NATO viršūnių susitikime Vilniuje liepą Ukrainai bus suteiktas aiškus kelio į narystę Aljanse planas, sakydama, kad to nepadarius būtų sukurtas pavojingas precedentas.
„Aš tikiuosi, kad Vilniuje mes galėsime suteikti Ukrainai tikrą kelią į NATO. Būtų sukurtas pavojingas precedentas, jei Vilniaus susitikimo rezultatai, neleidžiant Ukrainai įstoti į NATO, būtų suprasti kaip Rusijos pergalė“, – penktadienį Seime vykstančiame NATO valstybių parlamentų pirmininkų aukšto lygio susitikime sakė premjerė.
Kreipdamasi į NATO šalių parlamentų vadovus I. Šimonytė teigė, kad Rusija kariauja ne tik prieš Ukrainą, bet ir visą demokratinę bendruomenę, o šiame antrajame fronte ypač svarbus parlamentų vaidmuo.
„Rusija negali palaužti Ukrainos, bet tikisi palaužti mūsų visuomenių vienybę, mūsų demokratinę bendruomenę. Tai – antrasis frontas kare, kurį kariauja Rusija, ir parlamentai stovi šio antro fronto priešakyje“, – kalbėjo premjerė.
Putino gyva neapykanta demokratijai su Rusijos imperinėmis ambicijomis yra ilgalaikė grėsmė ir siekia toli už Ukrainos sienų.
Ji teigė, kad Vakarai neturi kitos galimybės kaip išlaikyti šį ištvermės egzaminą, nes „Putino gyva neapykanta demokratijai su Rusijos imperinėmis ambicijomis yra ilgalaikė grėsmė ir siekia toli už Ukrainos sienų“.
Premjerė pažymėjo, kad geopolitine situacijai pasikeistus dramatiškai NATO neturi prabangos į priekį judėti laipsniškai ir sprendimai turi būti drąsūs. Pasak jos, Baltijos šalims rytinio flango stiprinimas ypač svarbus dėl geografinės padėties, stipriai militarizuoto Kaliningrado ir Baltarusijos kaimynystės, su NATO sausuma susisiekiant tik siauru Suvalkų koridoriumi.
„Madride mes priėmėme svarbų sprendimą priešakinių pajėgų batalionus sustiprinti bent iki brigadų, kur reikalinga. Jei tai nėra reikalingą Suvalkų koridoriaus regionui, tada nežinau, kur tai reikalinga“, – kalbėjo I. Šimonytė.
Ji taip pat pabrėžė kad „pats patikimiausias atgrasymas yra atitinkamos dislokuotos NATO pajėgos.
Kabėdama apie bendrojo vidaus produkto (BVP) dalį gynybai I. Šimonytė teigė, kad „2 procentai gali būti tik grindys, ne lubos“.
„Visos trys Baltijos šalys jau skiria gynybai per 2,5 proc. BVP ir ateityje didins šias išlaidas. Kaip sąjungininkus priimanti šalis, Lietuva stato būtiną infrastruktūrą ir investuoja į karinį mobilumą, jei įtrauktume šias investicijas, mūsų išlaidos gynybai jau būtų arti 3 proc. BVP“, – teigė Vyriausybės vadovė.
Penktadienį Seime vyksta NATO valstybių narių parlamentų pirmininkų aukšto lygio susitikimas aptarti saugumo situacijai regione ir pasirengimą NATO viršūnių susitikimui, kuris vyks Vilniuje liepos 11–12 dienomis.
Į renginį Vilniuje pakviesti NATO valstybių narių, taip pat Švedijos ir Ukrainos parlamentų vadovai, šių valstybių parlamentų užsienio ir saugumo reikalų komitetų pirmininkai.
Šeštadienį delegacijos lankysis Pabradės centriniame generolo Silvestro Žukausko poligone.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
L. Kasčiūnas siūlo plėsti laisvės gynėjų sąrašą12
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) vadovas Laurynas Kasčiūnas siūlo plėsti laisvės gynėjų sąrašą, į jį atraukiant nepriklausomybės pradžioje prokuratūroje ir Valstybės kontrolėje dirbusius pareigūnus. ...
-
Kazlų Rūdos meras M. Varaška kandidatuos prezidento rinkimuose30
Kazlų Rūdos meras Mantas Varaška sekmadienį paskelbė kandidatuosiantis kitąmet vyksiančiuose prezidento rinkimuose. ...
-
Konservatoriai baigia siūlyti galimus kandidatus prezidento rinkimams50
Valdančiosios Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) skyriai ir bendruomenės sekmadienį baigs siūlyti pretendentus į partijos kandidatus prezidento rinkimuose. ...
-
Užmojis: Seimo narių padėjėjai – ir be aukštojo išsilavinimo18
Trys konservatoriai siūlo leisti Seimo narių padėjėjais įdarbinti ir asmenis, neturinčius aukštojo išsilavinimo. ...
-
G. Nausėda su Lenkijos vadovu aptarė situaciją regione10
Prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį telefonu aptarė saugumo situaciją regione su Lenkijos prezidentu Andrzejumi Duda (Andžėjumi Duda). ...
-
Seimo pirmininkė Latvijoje: lietuvių ir latvių brolystė šiandien svarbesnė nei bet kada18
Baltų vienybės dienos minėjime Latvijoje dalyvaujanti Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen sako, kad lietuvių ir latvių brolystė ir bendradarbiavimas šiandien yra svarbesni nei kada nors anksčiau. ...
-
G. Landsbergis Niujorke susitiko su Butano bei Mianmaro atstovais24
Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis Niujorke susitiko su Butano bei Mianmaro atstovais. ...
-
G. Landsbergis su ET vadove aptarė būsimą Lietuvos pirmininkavimą Ministrų Komitetui5
Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis penktadienį Niujorke su Europos Tarybos (ET) generaline sekretore Marija Pejčinovič Burič (Marija Peičinovič Burič) aptarė būsimą Lietuvos pirmininkavimą Ministrų Komitetui. ...
-
S. Skvernelis: neramu, kad bus pridaryta žalos24
„Suplanuota Viešojo saugumo tarnybos (VST) reforma neturi aiškaus tikslo, jos sumanymo aplinkybės miglotos, todėl neramu, kad bus pridaryta žalos – likviduota kelis dešimtmečius kurta ir stiprinta šalies valstybingum...
-
STT pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl Alytaus rajono tarybos narių kanceliarinių išmokų2
Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) penktadienį informavo pradėjusi ikiteisminį tyrimą dėl praėjusios kadencijos Alytaus rajono tarybos narių naudotų kanceliarinių išmokų. ...