- Gailė Jaruševičiūtė-Mockuvienė, Augustė Lyberytė, ELTA
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Aiškėja, kad prabangius kompiuterius ir telefonus už parlamentines lėšas įsigiję parlamentarai turi dar vieną privilegiją – šiomis priemonėmis juos aprūpina ir Seimo kanceliarija. Parlamentarai, neišleidę nė vieno Seimo nario veiklai skirto euro, per kadenciją gali gauti po vieną darbui skirtą kompiuterį bei telefoną. Šia galimybe pasinaudojo praktiškai visi parlamentarai – tarp jų ir iniciatyvos „Skaidrinam“ akiratyje atsidūrę politikai.
„Seimo kanceliarija kiekvienam Seimo nariui įprastai skiria vieną darbui skirtą kompiuterį ir vieną telefoną. Taip pat skiriama iki dviejų kompiuterių bei trijų telefonų Seimo nario padėjėjams, patarėjams. Seimo nariai gauna įrangą, kurią kanceliarija įsigyja pagal sudarytas sutartis“, – teigiama Seimo kanceliarijos atsakyme Eltai.
Seimo kanceliarijos Eltai pateiktais duomenimis, šią kadenciją galimybe darbo reikmėms gauti kompiuterį pasinaudojo visi parlamentarai. Tuo metu telefono paprašė 104 Seimo nariai.
Informuojama, kad vieno parlamentarui skirto kompiuterio kaina 943,80 eurų, o už telefonus mokama mėnesinė nuoma – po 5,04 eur.
Seimo kanceliarijos suteikta įranga naudojasi ir iniciatyvos „Skaidrinam“ akiratyje atsidūrę politikai. Vienas jų – ir įvairios kompiuterinės įrangos bei garso aparatūros prisipirkęs Laisvės frakcijos narys Marius Matijošaitis, taip pat klausimų dėl parlamentinių lėšų panaudojimo susilaukę konservatorius Kęstutis Masiulis, „valstietis“ Dainius Gaižauskas ir t.t.
Kadencijos pradžioje Seimo nariai taip pat gauna atmintines, kuriose nurodoma, kur kreiptis dėl tokių priemonių suteikimo.
Teigiama, kad kitokia įranga Seimo nariams nėra skiriama, visi renginiai, posėdžiai aprūpinami centralizuotai.
Seimo nariai gaunamas priemones vertina skirtingai – vieniems užtenka, kiti skuba keisti kokybiškesne
Eltos kalbinti Seimo nariai tvirtina – parlamento kanceliarijos suteikiamos priemonės nėra pačios naujausios ir prašmatniausios. Visgi, vieniems gaunamų telefonų ir kompiuterių užtenka, kiti – skundžiasi prasta kokybe, todėl iš parlamentinių lėšų nusiperka geresnės technikos.
Konservatorius, Seimo vicepirmininkas Jurgis Razma naudojasi kanceliarijos suteiktu kompiuteriu ir telefonu. Pasak jo, 2020 m. Seimo kanceliarija visiems parlamentarams pasiūlė darbinius telefonus, o kadencijos viduryje juos atnaujino – šiuo metu, J. Razmos teigimu, Seimo nariams išdalinti telefonai „Samsung Galaxy S22“.
Visiems Seimo nariams pasiūlyti vienodi „Samsung Galaxy S22“. Jie buvo pakeisti kadencijos viduryje.
„Mano žiniomis, visiems Seimo nariams pasiūlyti vienodi „Samsung Galaxy S22“. Jie buvo pakeisti kadencijos viduryje. Kadencijos pradžioje buvo kiti, tačiau neatsimenu, kokie“, – Eltai sakė J. Razma.
Seimo narių patarėjai taip pat yra aprūpinami telefonais, tačiau, pastebi konservatorius, jie – prastesni nei parlamentarų.
„Telefonai daliai patarėjų yra duodami. Pigūs telefonai“, – pažymėjo jis.
Politikas taip pat naudojasi ir kanceliarijos suteiktu kompiuteriu. Nors pripažįsta, jog jis nėra pats geriausias, Seimo vicepirmininkas tvirtina, kad darbui tokio kompiuterio užtenka.
Tuo metu socialdemokratų frakcijos seniūnė Rasa Budbergytė pripažįsta kadencijos pradžioje įsigijusi „Apple iPhone“ telefoną, mat, nėra pripratusi dirbti su „Samsung“ firmos telefonuose naudojama operacine sistema.
„Naudoju iš parlamentinių lėšų įsigytą telefoną „iPhone“. Dirbti su tokios prastos kokybės „Samsung“ telefonu tikrai negalėjau“, – Eltai komentavo R. Budbergytė.
Dirbti su tokios prastos kokybės „Samsung“ telefonu tikrai negalėjau.
„Man kaip darbo priemonė tas modernus, šiuolaikiškas telefonas buvo būtinybė“, – tvirtino ji.
Pasak jos, nė vienas iš jos patarėjų taip pat nesinaudoja kanceliarijos suteiktais telefonais.
„Telefonus duoda. Bet nė vienas iš mano patarėjų nepaėmė telefono. Jie guli pas mane visi padėti. (...) Kai pamato tą aparatą... Atrodo tikrai prastai, atrodo – paimsi ir subyrės“, – aiškino Seimo narė.
„Žinau, kad Seimo nariui šiek tiek geresnis „Samsung“ telefonas pasiūlomas, o patarėjams – prastesnės modifikacijos“, – pridūrė ji.
Geru žodžiu R. Budbergytė neatsiliepė ir apie kanceliarijos Seimo nariams duodamus kompiuterius.
„Tas kompiuteris tikrai yra labai prastas. Šios kadencijos pradžioje mes gavome naujus. Labai džiaugėmės, galvojome, gal jie labai geri, bėgome pasiimti ir po to buvo ištįsusios veido išraiškos. Nesu kompiuterių specialistė, bet aiškiai suprantu, kaip greitai dirba kompiuteris“, – sakė politikė.
„Kai atsirado dar papildomos apsaugos sistemos – dar viskas pablogėjo“, – pridūrė ji.
Iniciatyvai „Skaidrinam“ pasiekus Seimą, visuomenininkas Andrius Tapinas paviešino informaciją apie dalies politikų pirkinius už parlamentinei veiklai skirtas lėšas – beveik 20 Seimo narių, baigiantis kadencijai, suskubo įsigyti kompiuterinės, telefoninės įrangos, garso aparatūros. Visuomenininko teigimu, politikai brangius kompiuterius bei telefonus „griebė“ artėdami prie termino, kada galima įsigytus daiktus pasilikti sau.
Dalis parlamentarų jau sureagavo į „Skaidrinam“ – klausimų dėl pirkinių sulaukęs „laisvietis“ Marius Matijošaitis sustabdė narystę partijoje, pasitraukė iš EP rinkimų. Konservatoriai Kęstutis Masiulis, Arūnas Valinskas tikino grąžinsią Seimo kanceliarijai panaudotas parlamentines lėšas.
Dar prieš paskelbiant „Skaidrinam“ rezultatus, į tyrimą sureagavo ir energetikos ministras, Seimo narys Dainius Kreivys. Praėjusią savaitę konservatorius grąžino visas nuo 2021 m. panaudotas išlaidas, mat, turėdamas tarnybinį transportą iš parlamentinių lėšų draudė savo asmeninį automobilį.
Pernai pavasarį A. Tapinui inicijavus savivaldos politikų lėšų įsisavinimo tyrimą „Skaidrinam“ ir dėl to kilus skandalui dėl galimo politikų piktnaudžiavimo kanceliarinėmis lėšomis, į teisėsaugos akiratį pakliuvo eilė savivaldybių.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
G. Nausėda: Rusijos veiksmai Juodojoje jūroje neigiamai veikia pasaulinį maisto saugumą
Vykstant į Ukrainos uostus ir grūdų saugyklas nukreiptiems Rusijos kariniams veiksmams, kyla pavojus aprūpinti visą pasaulį maistu, sakė prezidentas Gitanas Nausėda, nuotoliu dalyvavęs Rusijos trečiajame Tarptautiniame maisto saugumo viršūni...
-
Seimo Ateities komiteto pirmininkas turės du pavaduotojus5
Parlamentarai svarstys Statuto pataisas, leisiančias Seimo Ateities komiteto pirmininkui turėti du pavaduotojus. ...
-
Valkatoms atrodo, kad tai yra daug: aktorius G. Savickas sureagavo į E. Gentvilo žodžius56
Politika ir humoras – ar tai suderinama? Politikai dažnai stengiasi ne tik spręsti valstybės reikalus, bet ir užmegzti ryšį su žmonėmis per juokelius. Tačiau tai, kas vieniems atrodo linksma, kitiems gali pasirodyti įžeidu ar net nederam...
-
G. Nausėda vetavo pataisais, kurios leistų siuntimus išrašyti privačių įstaigų medikams7
Prezidentas Gitanas Nausėda vetavo Seimo priimtas pataisais, siūlančias leisti siuntimus nemokamoms sveikatos paslaugoms išduoti ir įstaigų, kurios nepriklauso nacionalinei sveikatos sistemai, gydytojams. ...
-
L. Savickas: „Teltonikos“ atveju politikai nevykdė elementarios politinės vadybos9
Kandidatas į ekonomikos ir inovacijų ministro postą Lukas Savickas mano, kad „Teltonikos“ skandalas kilo dėl politinių vadovų nesugebėjimo užtikrinti politinės vadybos. Jo teigimu, jei „Teltonikos“ projektui būtų paskirtas ko...
-
N. Cesiuliui atsisakius posto VRM, pranešė, kada žada pristatyti naują pavardę1
Alytaus merui Nerijui Cesiuliui atsisakius tapti vidaus reikalų ministru socialdemokrato Gintauto Palucko Vyriausybėje, paskirtasis premjeras tęs pokalbius su kitais potencialiais kandidatais. Kaip Eltai teigė Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) atst...
-
Kandidatas į vidaus reikalų ministrus N. Cesiulis liks vadovauti Alytui19
Paskirtojo premjero Gintauto Palucko į vidaus reikalų ministrus pasiūlytas Nerijus Cesiulis atsisakė dirbti Vyriausybėje ir nutarė likti vadovauti Alytaus miestui. ...
-
I. Šimonytė: turime siekti, jog kariams nestigtų nei finansinių išteklių, nei ryžto ginti laisvę18
Sveikindama krašto apsaugos bendruomenę su Lietuvos kariuomenės diena, laikinai premjerės pareigas einanti Ingrida Šimonytė pažymi – ši diena primena, jog svarbu išlaikyti budrumą ir būti pasirengus apginti savo &scaron...
-
Ukrainos gynybos ministras: sąjungininkų parama mums išlieka stipri
Po Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) išrinkimo prezidentu pasigirstant nuogąstavimams, jog JAV gali nutraukti karinę paramą Ukrainai, jos krašto apsaugos ministras Rustamas Umerovas sako, kad kol kas sąjungininkų parama kariaujančiai š...
-
Ar naujo Seimo priklausomybių politika bus efektyvesnė?
Dalis Kaune išrinktų parlamentarų mano, kad reikėtų peržiūrėti su visuomenės sveikata susijusius strateginius dokumentus, nes kol kas valstybė nesuteikia pakankamai savalaikės ir tinkamos pagalbos žmonėms, norintiems išgyti nuo prikla...