D. Pavalkis: egzaminas turi būti vienodas, klausimas – kada

Švietimo ir mokslo ministras „darbietis“ Dainius Pavalkis pasisako už vienodą lietuvių kalbos egzaminą lietuviškų ir tautinių mažumų mokyklų abiturientams, tačiau pabrėžia būtinybę užtikrinti vienodas sąlygas jam pasirengti.

Antradienį parlamente atsakydamas į Seimo narių klausimus jis taip pat pabrėžė nepritariantis Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) lyderio Valdemaro Tomaševskio siūlymams atsisakyti suvienodinto egzamino ir grįžti prie senosios tvarkos, kai egzaminai buvo skirtingi.

„Diskutuodami apie tai, kokį egzaminą turi laikyti, aš esu linkęs likti prie nuomonės, kad turėtų būti laikomas bendras egzaminas, ir tik klausimas, ties kuria vieta, kokius žingsnius padarę, padėdami jiems mokytis lietuvių kalbą, turime aiškiai, vienareikšmiškai pareikalauti vienodo lietuvių kalbos egzamino, tiek pagal programą, tiek pagal vertinimo kriterijus“, - sakė D.Pavalkis.

Vėliu atsakydamas į žurnalistų klausimus ministras pripažino, kad tiek turinio, tiek vertinimo aspektu vienodo egzamino kitais metais tikrai nebus, o visiškai išlyginti skirtumus galima iki 2019 metų.

„Kitais metais tikrai nebus (visiškai vienodo egzamino - BNS), ir tą puikiausiai suprato ponas Gintaras Steponavičius, numatęs pereinamąjį laikotarpį vertinimo sistemoje iki 2019 metų“, - sakė ministras ir pabrėžė, kad būtent iki ankstesnio ministro numatytos datos ir būtų galima visiškai suvienodinti lietuvių kalbos patikrą lietuviškų ir tautinių mažumų mokyklų abiturientams.

„Kaip daryti, kad lietuvių kalbos egzaminas būtų vieningas ir pagal vertinimą, ir struktūrą? Mes turime sudaryti galimybes ir galbūt šiek tiek panaudoti spaudimą, kad tie vaikai būtų paruošti egzaminui. Mes turime numatyti aiškų periodą, per kurį baigiasi visos šitos diskusijos ir kada visi palengvinimai, programų, vertinimų keitimai baigiasi. Ir tas argumentas bent man - 800 valandų mokymosi skirtumas - daro įspūdį. Bet jei mes nieko nepadarysime įgalindami juos daugiau mokytis lietuvių kalbos, po metų ar dviejų vėl bus tas pats skirtumas“, - kalbėjo D.Pavalkis.

Ministro vertinimu, siekiant suvienodinti mokymosi valandų skirtumą, tautinių mažumų mokyklose lietuvių kalbai turės tekti daugiau valandų, arba kitas variantas - šiuo metu gimtąją kalba dėstomą pasaulio literatūrą pradėti mokyti lietuvių kalba.

„Vienintelis dalykas, ką turėtų priimti tautinių mažumų mokyklos - kad jų vaikai turės keliomis valandomis didesnį mokymosi krūvį, ir taip galėtumėm išlyginti valandų skaičių. Antras variantas yra, kai jie mokosi pasaulinę literatūrą lenkų kalba, galima sakyti, kad jie tai mokytųsi lietuvių kalba, automatiškai tos valandos lygintųsi“, - apie praktinius klausimo sprendimo būdus sakė D.Pavalkis.

„Iki šiol tos sąlygos nebuvo sudarytos pakankamos, vien pakeisti dviejų metų programą ir padidinti lietuvių kalbos valandų skaičių nėra sprendimas“, - apie dabartinę situaciją sakė D.Pavalkis.

Jo tvirtinimu, dėl lietuvių kalbos egzamino būtinas politinis sutarimas.

„Kaip padaryti, kad nebūtų triukšmo, nebūtų tautinių mažumų kreipimosi į Strasbūro teismą dėl nelygių galimybių, politinio susitarimo klausimas?“ - sakė Švietimo ir mokslo ministerijos vadovas.

Jo teigimu, dėl kitų metų lietuvių kalbos egzamino bus sprendžiama įvertinus šiemetinio egzamino rezultatus, šiuo klausimu Seime rugsėjį bus rengiami klausymai.

„Kaip daryti kitais metais - kaip ir kviečiau visus rugsėjo mėnesį diskutuoti, tai yra diskusijų objektas. Pastarieji V.Tomaševskio pasisakymai nėra tai, su kuo mes turėtume sutikti, bet diskusija reikalinga, reikia labai aiškiai įvardyti, kokius žingsnius mes darome, kokius sprendimus priimame, ir kada visa ši diskusija Lietuvoje turi baigtis. Mano noras yra toks, kad tą auksinį kompromisą tarp visų suinteresuotų šalių rastume“, - kalbėjo ministras.

LLRA lyderis V.Tomaševskis po Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo (LVAT) sprendimo, kuriuo egzamino sąlygas tautinių mažumų mokyklų abiturientams palengvinęs ministro įsakymas pripažintas neteisėtu, situaciją siūlo spręsti iš viso atsisakant vienodo egzamino.

LVAT pripažino, kad lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzamino užduotys tautinių mažumų mokomąja kalba mokyklų abiturientams palengvintos nepagrįstai ir prieštarauja Konstitucijos straipsniui, įtvirtinančiam visų asmenų lygybės principą. Teismas pareiškė, kad mokiniai, kurie mokėsi mokyklose lietuvių dėstomąja kalba, buvo diskriminuoti, nes palengvinti egzamino rezultatai visiškai vienodai vertinami pretenduojant į valstybės finansuojamą vietą aukštojoje mokykloje.

Antradienį Seime aiškindamas, kodėl palengvino egzaminą tautinių mažumų mokyklų abiturientams, ministras sakė, jog jie lietuvių kalbos mokėsi 818 valandų mažiau nei lietuviškų mokyklų abiturientai.

LVAT švietimo ir mokslo ministro įsakymą dėl palengvinto lietuvių kalbos egzamino tautinių mažumų mokyklų abiturientams panaikino nuo šių metų rugsėjo.

D.Pavalkio įsakymą, kuriuo tautinių mažumų mokyklų abiturientams palengvintas lietuvių kalbos brandos egzaminas, apskundė opozicijai priklausantys parlamentarai.

Teismui apskųstas D.Pavalkio įsakymas tautinių mažumų mokyklų abiturientams privalomą žodžių skaičių lietuvių kalbos valstybinio brandos egzamino rašinyje sumažino nuo 500 iki 400. Lietuvos lenkų rinkimų akcijos siūlymu taip pat buvo padidintas pasirenkamų autorių skaičius.

Teismas skundą išnagrinėjo abiturientams jau pasitikrinus valstybinės kalbos žinias. Vienintelį šiuo metu privalomą lietuvių kalbos egzaminą baigusieji mokyklas laikė birželio pradžioje.NAUJAUSI KOMENTARAI

f

f portretas
manau palengvinimas kazkoks galetu buti tikriems emigrantams, kurie negime Lietuvoj

kiek nuolaidu

kiek nuolaidu portretas
bedarytum lenku davatku akcijai vis tiek bus blogai, nes jie isivaizduoja, kad Lietuva yra tik maistaujanti Lenkijos vaivadija...

to 1

to 1 portretas
Tikriems emigrantam egzistuoja mokyklinis egzaminas. Bet kai reikia 75-80 metu senuoliams kitatauciams laikyti valstybines kalbos egz. del kai kokiu lengvatu gydymo istaigose, tai ir asaros ir greitosios vaziavo. Va kur pazeminimas ir tragedija!Neveltui puse Lietuvos pabego.Nei pagarbo , nei teisybes.
VISI KOMENTARAI 3
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Lietuvoje   laikysis  šilti   orai
  Lietuvoje laikysis šilti orai

  Meteorologų duomenimis, Lietuvoje artimiausiomis dienomis bus šilta, beveik nelis. Antradienį lietaus nenumatoma, naktį laikysis 11-16 laipsnių temperatūra, o dieną oras sušils iki 20-25 laipsnių. Žymesnio lietaus nenumatoma. Vakariniuose rajonuose...

 • V. Mazuronis: aukščiausių prokurorų apsauga - nereikalinga
  V. Mazuronis: aukščiausių prokurorų apsauga - nereikalinga

  Vidaus reikalų ministerija (VRM) turės parengti Prokuratūros įstatymo pataisas patikslindama, kokia apimti ir kada turi būti saugomas generalinis prokuroras bei jo pavaduotojai, sako ministerijos kancleris Nerijus Rudaitis. Tuo metu aplinkos ministras ...

  1
 • Aplinkos ministras V. Mazuronis žvejams žada rojų
  Aplinkos ministras V. Mazuronis žvejams žada rojų

  „Lietuvoje norime sukurti specialią žvejybos zoną ir mūsų šalies, ir užsienio žvejams mėgėjams, kad norintiesiems sugauti trofėjinių žuvų nebereikėtų vykti į Norvegiją, Švediją ar kitas Skandinavijos šalis. Ir tas laikas nebe už kaln...

  2
 • Atidaryti trečdalį milijardo litų kainavę Valdovų rūmai
  Atidaryti trečdalį milijardo litų kainavę Valdovų rūmai

  Apie 337 mln. litų kainavę Valdovų rūmai šeštadienį – Mindaugo karūnavimo dieną – atvėrė vartus visuomenei. Šalies valstybingumo simbolis Ne vieną amžių Valdovų rūmuose  buvo spendžiamas Lietuvos likimas. O dėl to, ar tikrai reikia j...

  15
 • V.Gedvilas: ar piliečiai balsuos EP rinkimuose, priklauso nuo politikų
  V.Gedvilas: ar piliečiai balsuos EP rinkimuose, priklauso nuo politikų

  Europos politikų darbai ir iniciatyvos turės tiesioginės įtakos, ar Europos Sąjungos piliečiai balsuos per Europos Parlamento (EP) rinkimus kitąmet, teigia Seimo pirmininkas Vydas Gedvilas. Tai parlamento vadovas pirmadienį sakė sveikindamas Seime vy...

  2
 • Generaliniam prokurorui ir jo pavaduotojams siūloma skirti apsaugą
  Generaliniam prokurorui ir jo pavaduotojams siūloma skirti apsaugą

  Siūloma, kad generaliniam prokurorui ir jo pavaduotojams apsauga būtų skiriama jiems jos raštiškai paprašius, o jų šeimos nariams apsauga būtų skiriama tik esant „realiai grėsmei“. Vyriausybė pasitarime pirmadienį svarstys Vidaus reikalų min...

  6
 • D. Valys jaučiasi kompetentingesnis už Atrankos komisiją?
  D. Valys jaučiasi kompetentingesnis už Atrankos komisiją?

  Sekmadienį LRT televizijos laidos „Savaitė“ studijoje – Generalinis prokuroras Darius Valys, kurio pateiktai meteinei ataskaitai Seimas nusprendė nepritarti. Generalinis prokuroras Darius Valys, regis, išgyvena ne patį geriausią savo vadovavimo p...

  6
 • Lietuvos ministrai Briuselyje pristatys pirmininkavimo prioritetus
  Lietuvos ministrai Briuselyje pristatys pirmininkavimo prioritetus

  Lietuvos ministrai Europos Parlamento (EP) komitetuose šią savaitę išsamiai pristatys Lietuvos pirmininkavimo Europos Sąjungos (ES) Tarybai prioritetus. Ministrų pristatymai skirti pradėti diskusijas su EP komitetų atstovais dėl esminių darbų, kuri...

  1
 • E. Masiulis apie pareigūnų atlyginimų didinimą: problema – pažadai
  E. Masiulis apie pareigūnų atlyginimų didinimą: problema – pažadai

  Statutinių pareigūnų kantrybė senka – nesulaukę didesnio finansavimo šie grasina protestais, kurių pirmasis jau nuvilnijo penktadienį. A. Butkevičius didesnio finansavimo galimybę mato tik ateinančiais metais. Net ir didžiausia kantrybė turi ri...

  7
 • „Tautiška giesmė“ kelionę aplink pasaulį baigė Havajuose
  „Tautiška giesmė“ kelionę aplink pasaulį baigė Havajuose

  Šeštadienio vakarą „Tautiška giesmė“ savo kelionę aplink pasaulį baigė Ramiajame vandenyne, Havajų Kauai saloje. Iškėlusios Lietuvos vėliavas, lygiai 21 val. vietos laiku himną giedojo dvi baltomis suknelėmis ir gėlių vainikais pasipuošus...

  6
Daugiau straipsnių