Vokiečių kultūros dienų dovanos Pereiti į pagrindinį turinį

Vokiečių kultūros dienų dovanos

2009-05-08 09:00

Kitą savaitę Klaipėdoje prasidėsiančios 11-osios Vokiečių kultūros dienos iki birželio pabaigos apglėbs kone visą pajūrį, padovanodamos 15 nemokamų renginių ne tik uostamiesčio, bet ir Kretingos, Juodkrantės bei Nidos gyventojams.

Klaipėdos Simono Dacho namų organizuojamo festivalio programa – plati ir įvairiapusė. Joje – muzikos, poezijos ir kino vakarai, knygų pristatymai, literatūros vertėjų kūrybinės dirbtuvės ir skaitymai, seminarai studentams ir pedagogams, tarptautinis vargonų simpoziumas Kretingoje, mokslinė konferencija Klaipėdos universitete ir net giesmių šventė Juodkrantėje.

Kino ir muzikos vakarai

Jau 11-ąjį kartą vyksiančias Vokiečių kultūros dienas (VKD) tradiciškai remia Vokietijos ambasada, Ifa – užsienio ryšių institutas, Goethe’s institutas Vilniuje ir Klaipėdos miesto savivaldybė.

"Festivalis jau turi ir savo gerbėjų ratą, kuris kasmet vis platėja, – džiaugėsi jo koordinatorė Rasa Miuller. – Šiemet tikimės renginiuose sulaukti didelio būrio vokiečių kalbos, muzikos, kino mėgėjų – senų mūsų bičiulių, ir labai stengsimės įgyti naujų."

Apžvelgdama plačią programą, projekto vadovė išskyrė svarbiausius jos akcentus.

"Sinefilams atvešime net penkis vokiečių kino filmus, laimėjusius nemažai apdovanojimų ir ypač gerai įvertintus kritikų. Šiemet vokiško kino vakarus organizuojame su Klaipėdos dailės parodų rūmais, – nepamiršo paminėti ilgamečių festivalio partnerių R.Miuller. – Muzikos gerbėjams siūlome du koncertus. Savotiška festivalio uvertiūra – žymios Vokietijos fleitininkės Saskia’os Schneider bendras muzikinis-literatūrinis vakaras su klaipėdiete pianiste Nina Dmitrijeva ir vokiečių aktoriumi bei skaitovu Helmutu Winkelmannu. Klaipėdoje ir Nidoje skambėsianti jų programa dedikuota Friedricho Schillerio 250-osiosms gimimo metinėms. Be to, Nidos evangelikų liuteronų bažnyčioje kviečiame visus pasiklausyti ansamblio iš Vokietijos "Trio avance" bei vargonininkės Jūratės Landsbergytės koncerto."

Festivalio akcentas – kalba

O S.Dacho namuose vyks S.Dacho giesmių ir poezijos vakaras, skirtas šio vieno ryškiausių baroko poetų 350-osioms mirties metinėms. S.Dachas parašė net per 1400 įvairių kūrinių, tapo trečiuoju pagal populiarumą bažnytinių giesmių kūrėju. S.Dachui skirto vakaro metu skambės Klaipėdos vokiečių bendrijos choro ir choro "Cantate Domino" atliekamos giesmės, S.Dacho eiles deklamuos Klaipėdos mokyklų moksleiviai. Giesmių šventė birželio pradžioje bus surengta ir Juodkrantėje.

Kaip pabrėžė festivalio koordinatorė, labai svarbus šiųmečių VKD akcentas – vokiečių kalba. Tam skirti net keli seminarai, kuriuose galės dalyvauti germanistikos studentai, vokiečių kalbos mokytojai, o linksmo projekto "Biblioteka kuprinėje" dalyviais galės tapti net mažyliai. "Tai specialiai jiems, 5–10 metų vaikams, skirtas renginys, kurio metu bus skaitomos istorijos bei pasakos vokiečių kalba, ir viliamės, kad net ir nemokantys vokiškai jas supras", – paaiškino R.Miuller.

Išvertė lietuviškai

Pirmą kartą į lietuvių kalbą išverstą vokiečių rašytojo Hermanno Sudermanno "Mano jaunystės vaizdų knygą" Vokiečių kultūros dienose pristatys autoriaus vardu pasivadinęs Šilutės literatūrinės kraštotyros klubas.

Kad pasirodytų ši knyga, ne vienerius metus dirbo daug žmonių: vertėjai, redaktoriai, klubo nariai, tarp kurių daugiausia mokytojai, aukštųjų mokyklų docentai, profesoriai iš Klaipėdos, Vilniaus universitetų, rašytojai, žurnalistai, H.Sudermanno kūrybos gerbėjai Lietuvoje ir užsienyje.

"Mano jaunystės vaizdų knygoje" rašytojas vaizduoja savo gimtinę – Šilutės apylinkes. "Tai puiki knyga šeimos skaitymams. Ji pasitarnaus ir mokiniams, studentams bei visiems, norintiems geriau pažinti mūsų krašto kultūros vertybes, savitą jo istoriją", – įsitikinę leidėjai.

Atidarymui – gražiausios knygos

Šiemet VKD atidarymas vyks gegužės 15-ąją Vokiškų leidinių bibliotekoje, neseniai įsikūrusioje po Klaipėdos apskrities viešosiose Ievos Simonaitytės bibliotekos stogu. Čia bus pristatyta paroda "Gražiausios vokiškos knygos – 2008", veiksianti iki birželio 12-osios.

Ekspozicijoje – pusšimtis knygų, pasižyminčių nepriekaištingu apipavidalinimu, vieninga koncepcija ir puikia spaudos kokybe.

Pernai 486 leidėjai Vokietijos knygų meno fondo konkursui buvo pateikę 1072 leidinius. Privataus fondo steigėjai yra Vokietijos knygų prekybos birža, Vokietijos nacionalinė biblioteka ir du knygų miestai – Frankfurtas prie Maino bei Leipcigas.

Konkursas skelbiamas kasmet. Fondo pakviesta nepriklausoma kompetentinga žiuri vertina knygas pagal jų koncepciją, apipavidalinimą, spausdinimą, iliustracijas, viršelį ir skiria premijas.

Be svarbiausios savo užduoties – "Gražiausios vokiškos knygos" konkurso organizavimo, Knygų meno fondas rengia tarptautinį konkursą "Gražiausios knygos iš viso pasaulio", kuriame dalyvauja premijuotos knygos iš maždaug 35 šalių. Laureatės – pačios gražiausios tarptautiniu mastu apdovanotos knygos pristatomos Frankfurto ir Leipcigo knygų mugėse.

Suburs vargonų simpoziumas

Į Vokiečių kultūros festivalį įsilies ir Lietuvos evangeliškos bažnytinės muzikos sandraugos su Baltijos vargonų centru rengiamas tarptautinis simpoziumas "Karaliaučiaus vargonų meistrystės menas XVIII–XIX a.", tris dienas vyksiantis Kretingos evangelikų liuteronų bažnyčioje.

"Įdomus, unikalus projektas. Kviečiame visus besidominčius pasiklausyti įžymių vargonų ekspertų iš Lietuvos, Švedijos, Latvijos, Vokietijos ir Lenkijos pranešimų. Koncertuose skambės treji vertingi vargonai, atspindintys Karaliaučiaus vargonų gamybos raidą nuo XVII iki XX a. pradžios. Kiti vertingi istoriniai instrumentai bus pristatyti įdomioje vargonų ekskursijoje Tytuvėnuose, Adakave, Skaudvilėje ir Vėžaičiuose, – pasakojo festivalio koordinatorė. – Šiuo simpoziumu siekiame profesionaliai paruošti vargonų restauraciją, skatinti branginti šį instrumentą bei siupažindinti su naujausiais moksliniais Karaliaučiaus vargonų gamybos tradicijų bei išlikusių instrumentų tyrimais ir jų išvadomis".

Pirmasis renginys – su dedikacija F.Schilleriui

Dar prieš oficialų festivalio atidarymą, artimiausią pirmadienį, – pirmasis 11-ųjų Vokiečių kultūros dienų renginys – muzikinis-literatūrinis vakaras "Odė džiaugsmui", skirtas didžiojo vokiečių poeto, dramaturgo ir filosofo F.Schillerio 250-osiosms gimimo metinėms.

F.Schilleriu, kaip kompromisų nepripažįstančiu pilietinių laisvių ir vertybių gynėju, buvo žavimasi ir priespaudos slegiamoje Italijoje, ir carinėje Rusijoje jam dar esant gyvam. Jo dramomis, kurdami savo operas, pasinaudojo G.Doniceti’s, G.Rossini’s, G.Verdi’s. L. van Beethovenas savo paskutinėje simfonijoje sukūrė muziką F.Schillerio "Odei džiaugsmui". 1985 metais šis kūrinys buvo paskelbtas oficialiu Europos Sąjungos himnu.

Koncerte "Odei džiaugsmui" skambės F.Schillerio eilės ir L.van Beethoveno, F.Schuberto, W.A.Mozarto kūriniai. Programą pristato klaipėdiečiams jau pažįstamas ansamblis "Mėlyna gėlė" – tarptautiniu mastu pripažinta fleitininkė S.Schneider bei žinomas aktorius ir skaitovas H.Winkelmannas – su pianiste iš Klaipėdos N.Dmitrijeva. Pernai per Vokiečių kultūros dienas "Mėlyna gėlė" jau svečiavosi Klaipėdoje su J.W.Goethe’s programa. Šiuosyk, pasak programos "Odė džiaugsmui" atlikėjų, jų tikslas – atskleisti kompleksišką F.Schillerio asmenybę. F.Schillerio gyvenimo kelią iliustruos tokios dar ir šiandien mėgstamiausiems vokiečių eilėraščiams priklausančios baladės kaip "Daina apie varpą", "Įkaitas", "Pirštinaitė", skambės F.Schillerio eilėraščių motyvais sukurta jo amžininkų ir kitų kompozitorių muzika.

Trumpai – apie atlikėjus.

Festivalio svečias H.Winkelmannas po abitūros Kiolne baigė germanistikos ir teatrologijos studijas. Po to mokėsi aktorystės Vienoje. Vaidino Šveicarijoje ir Vokietijos teatruose, dirbo Šveicarijos, Austrijos ir Vokietijos televizijose. Nuo 1991-ųjų H.Winkelmannas yra laisvai samdomas skaitovas. Jo pagrindinės veiklos sritys – TV dokumentika, sinchronizavimas, radijo reportažai ir pjesės. Be to, jis dirba tiesioginių transliacijų moderatoriumi, dalyvauja viešuose poezijos ir mokslinės literatūros skaitymuose bei renginiuose, kuriuose poezija pristatoma su muzika.

Fleitininkė S.Schneider jau būdama 17-os Vokietijos konkurse "Jaunimas muzikuoja" laimėjo pirmąją vietą. Po studijų Karlsruho aukštojoje muzikos mokykloje mokslus tęsė Ženevos konservatorijos Maxence Larrieu meistriškumo klasėje. Muzikantės tarptautinė karjera prasidėjo 1988-aisiais, kuomet Geothe’s institutas ją su pianiste Surjani Bahari pakvietės koncertuoti Indonezijoje. Ilgai S.Schneider grojo Vakarų Vokietijos radijo orkestre Kelne, o pastaraisiais metais savo platų repertuarą fleitininkė pristatė Rusijoje, Švedijoje, Lenkijoje, Suomijoje, Prancūzijoje, Austrijoje, Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje ir Šveicarijoje. 2001-aisiais S.Schneider įkūrė kamerinės muzikos bendriją "Mėlyna gėlė", kuri Reino–Maino regione pristato muzikines-literatūrines programas.

Vokiečių menininkų dueto partnerė koncerte "Odė džiaugsmui" pianistė N.Dmitrijeva studijavo muziką gimtajame Vilniuje. Gavusi valstybinę stipendiją, toliau mokėsi įžymiojoje P.Čaikovskio konservatorijoje Maskvoje pas Levą Vlasenką ir Jevgenijų Senderovičių. Dabar – Klaipėdos universiteto Menų fakulteto Fortepijono katedros docentė. Kasmet N.Dmitrijeva akomponuoja nacionaliniuose ir tarptautiniuose konkursuose ir dalyvauja kamerinės muzikos festivaliuose. Solinius koncertus pianistė skambino Maskvoje, Kijeve, Tartu ir daugelyje Lietuvos miestų.


Festivalio programa

Gegužės 11 d. 17 val. Klaipėdos apskrities viešojoje I.Simonaitytės bibliotekoje ir gegužės 12 d. 18 val. Nidos Thomo Manno muziejuje – muzikiniai-literatūriniai vakarai "Odė džiaugsmui...", skirti F.Schillerio 250-osioms gimimo metinėms. Dalyvauja aktorius H.Winkelmannas, fleitininkė S.Schneider ir pianistė N.Dmitrijeva.

Gegužės 15 d. 17 val. I.Simonaitytės bibliotekoje – "Vokiečių kultūros dienų – 2009" atidarymas: parodos "Gražiausios vokiškos knygos – 2008" pristatymas.

Gegužės 15–17 d. Kretingos evangelikų liuteronų bažnyčioje – tarptautinis vargonų simpoziumas "Karaliaučiaus vargonų meistrystė XVIII-XIX a.".

Gegužės 19 d. 10–14 val. I.Simonaitytės bibliotekoje – "Kuprinės bibliotekos" pristatymas: skaitymai mažiesiems, norintiems išmokti vokiečių kalbą.

Gegužės 19 d. Klaipėdos dailės parodų rūmuose 18 val. – M.Luthardt filmas "Pingpongas", 20 val. – C.Kraus filmas "Keturios minutės".

Gegužės 20 d. Klaipėdos dailės parodų rūmuose 18 val. – Ch.Petzold filmas "Jela", 20 val. – M.H.Rosenmuller filmas "Kaip tapti nemirtingu".

Gegužės 22 d. 18 val. Klaipėdos S.Dacho namuose – chorinės muzikos ir S.Dacho poezijos vakaras, skirtas S.Dacho 350-osioms mirties metinėms.

Birželio 1 d. 10.30 val. I.Simonaitytės bibliotekoje – literatūros vertėjų kūrybinės dirbtuvės su vertėju ir poetu Antanu Gailiumi, 17.30 val. – vokiškos poezijos vertimų skaitymai: skaito A.Gailius.

Birželio 3 d. 18 val. S.Dacho namuose – Šilutės literatūrinės kraštotyros klubo išleistos H.Sudermanno knygos "Mano jaunystės vaizdų knyga" pristatymas.

Birželio 5 d. 12–17 val. S.Dacho namuose – seminaras vokiečių kalbos mokytojams su pedagogu ir rašytoju Leonhardu Thoma.

Birželio 6 d. 10–18 val. Juodkrantės Liudviko Rėzos kultūros centre – giesmių šventė.

Birželio 10 d. 18 val. S.Dacho namuose – S.Teddicken filmas "Emos laimė".

Birželio 14 d. 17 val. Nidos evangelikų liuteronų bažnyčioje – "Trio avance" ir vargonininkės Jūratės Landsbergytės koncertas. Dalyvauja fleitininkė J.Hustedt, altininkė Carolina Kriegbaum ir gitaristas Andreasas Hilleris.

Birželio 20–22 d. Klaipėdos universitete – tarptautinė konferencija "Klaipėda – vieno miesto identitetai".

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų