Prasmingos dovanos – likimo nuskriaustiesiems

Ar žinote, kur apsistojo Kalėdų Senelis? Viena iš jo rezidencijų tapo Vilniuje esanti kavinė „Mano guru“, garsėjanti socialinės integracijos projektais. Čia ne tik verda pasirengimo šventėms darbai, bet ir gaminami šildukai – apkasų žvakės, kurias Kalėdų Senelis nuveš Ukrainos kovotojams.

Daugiau nei maistas

Reda Sutkuvienė pasakoja, kad 2004 m. socialinį verslą įkūrė siekdama padėti užribyje atsidūrusiems žmonėms. Salotų baras „Mano guru“ – daugiau nei maistas. Išėję iš laisvės atėmimo vietų ir turintys priklausomybių asmenys čia integruojami į visavertį visuomenės gyvenimą ir darbo rinką.

Jie ne tik gauna reintegracijos paslaugų, bet ir yra apmokomi viešo maitinimo sektoriuje paklausių profesijų – virėjo, padavėjo, barmeno. Per aštuoniolika veiklos metų projekte dalyvavo apie 700 žmonių, iš kurių 75 proc. sėkmingai sugrįžo į darbo rinką.

Viešoji įstaiga „Socialiniai paramos projektai“, įsteigusi salotų barą „Mano guru“, 2021 m. pelnė Europos Parlamento teikiamą Europos piliečio apdovanojimą.

Padeda ir ukrainiečiams

Prasidėjus karui Ukrainoje, organizacija suskubo į pagalbą nuo karo į Lietuvą pabėgusiems ukrainiečiams. Keturios su vaikais atvykusios moterys dirba bare, dar maždaug 50 ukrainiečių organizacija padėjo susirasti darbą, adaptuotis mūsų šalyje, mokytis kalbos, suorganizavo psichologinę, socialinę pagalbą.

„Kitaip negalime – tokia mūsų misija, – teigia R. Sutkuvienė. – Jaučiame atsakomybę už tuos, su kuriais dirbame, tad Kalėdų proga jiems linkėčiau susikurti savo namus, atrasti šilumą, meilę, žmones, kurie palaikytų, ir kad greičiau baigtųsi karas, kad mūsų ukrainiečiai galėtų grįžti į savo namus, apie kuriuos svajoja, pas savo artimuosius, kurių labai pasiilgo.“

Susitikimas: Ka­lė­dų Se­ne­lis sa­vo re­zi­den­ci­jo­je lau­kia tiek ma­žų, tiek di­de­lių, no­riai su vi­sais bend­rau­ja, fo­tog­ra­fuo­ja­si. / Butauto Barausko nuotr. 

„Pandemijos laikotarpis buvo niūrus, paskui užgriuvo karas Ukrainoje, tad norėjosi padėti visiems bent šiek tiek atsitiesti – sukurti kažką šviesaus, gražaus ir džiaugsmingo, – sako savo kavinę ypatinga vieta pavertusi R. Sutkuvienė. – Mūsų darbuotojas Audrius Vainonis yra tikras Kalėdų Senelis – Kalėdos mokinys, ir mes labai norėjome, kad jis per šias Kalėdas pasiliktų pas mus Vilniuje, o neišvažiuotų į Trakus ar, kaip praėjusiais metais, į Kalėdų Senelių suvažiavimą Troškūnuose. Tad teko įrengti jam rezidenciją.“

Galimybė paremti veiklą

Kalėdų Senelis savo rezidencijoje laukia tiek mažų, tiek didelių, noriai su visais bendrauja, fotografuojasi. Rezidencijoje yra nykštukų dirbtuvėlės, kuriose kartu vaikais kepa meduolius, imbierinius sausainius, kūčiukus.

Čia taip pat gaminamai šildukai – apkasų žvakės, kurias Kalėdų Senelis, pasibaigus šventiniam laikotarpiui, susikraus į automobilį, pats sės prie vairo ir nugabens Charkivo miesto gynėjams. Jis aplankys ir lietuvių legioną, taip pat – leukemija sergančius vaikus.

Kalėdų Senelis savo rezidencijoje svečių laukia tuo laiku, kai dirba „Mano guru“, o kavinės darbo laikas šventiniu laikotarpiu pratęstas: darbo dienomis iki 21 val., šeštadieniais – net ir ilgiau, jei bus svečių, o sekmadieniais – iki 18 val. Savaitgaliais laukia vėlyvieji pusryčiai – šeimoms su vaikais parengtas specialus meniu.

Viltis: „Kad ir kaip sunku būtų, per Kalėdas turime skleisti gerą nuotaiką,“ – ragina R. Sutkuvienė./ Butauto Barausko nuotr. 

Užsukusiems į Kalėdų Senelio rezidenciją iš kitų miestų ir norintiems geriau pažinti sostinę nykštukai gali surengti ekskursiją, parodyti gražiausias kalėdinio Vilniaus vietas. Tiesa, Kalėdų Senelio ir nykštukų programa mokama, nes „Mano guru“ – socialinis verslas, kuriam ir taip nelengva išsilaikyti, o rėmėjų linksmybėms nepavyko rasti.

Turime daug socialiai atsakingų draugų, kurie ateina ne tik pavalgyti, bet ir mūsų socialinės veiklos paremti – prisidėti prie pagalbos, kaip aš sakau, dideliems vaikams.

„Laikas mums, socialiniam verslui, dabar labai sunkus. Kai gavome už elektrą penkis kartus didesnę sąskaitą, tai šventiškai nenuteikė, bet mes nepasidavėme ir galvojome, kaip net tokiomis sąlygomis sukurti šventę. Kad ir kaip sunku būtų, vieni kitiems padėdami per Kalėdas turime skleisti gerą nuotaiką, – įsitikinusi R. Sutkuvienė. – Turime daug socialiai atsakingų draugų, kurie ateina ne tik pavalgyti, bet ir paremti mūsų socialinės veiklos – prisidėti prie pagalbos, kaip aš sakau, dideliems vaikams. Tikimės, kad per Kalėdas ir po jų tokių draugų turėsime dar daugiau.“


Virtuali kalėdinė mugė

• Arbatos, žvakės, eglės žaislai, keramika, Kalėdų vainikai ir kitos socialinių verslų pagamintos dovanos šiemet suburtos į „Socialinio verslo kalėdinę mugę‘22“ internete.

• Lietuvos socialinio verslo asociacijos organizuojamoje Kalėdų mugėje visos dovanos pateikiamos su informacija apie jų gamintojus. Daugumą jų pagamino socialinėse dirbtuvėse dirbantys neįgalieji, atsidūrę socialinėje atskirtyje.

• Rankų darbo suvenyrų, daugkartinių gertuvių, edukacijų kuponų, marškinėlių ir džemperių įsigyti siūlo ir socialiniai verslininkai, akcentuojantys tvarumą, ekologiją, natūralias medžiagas – socialinę ir aplinkosaugos misiją.

• Socialinio verslo asociacija Kalėdų Senelio rezidencijai parinko socialinio verslo kavinę „Mano guru“. Čia, be kitų suvenyrų, gaminamos ir apkasų žvakės Ukrainos kovotojams.

Šventiškai: Kalėdoms papuošta kavinė „Mano guru“ traukia praeivių dėmesį. / Butauto Barausko nuotr. 



NAUJAUSI KOMENTARAI

Expert z Wilno

Expert z Wilno portretas
Tai kad Seimūnai ir taip gerai gyvena.O jiems dar ir prasmingas dovanas?

Likimo

Likimo portretas
nuskriaustiesiems reikia ne dovanu,o zmonisko pragyvenimo! Joks saldainis sventems neatstos lasiniu su duona kasdien!
VISI KOMENTARAI 2

Galerijos

Daugiau straipsnių