Apie situaciją A. Sezemanas prakalbo feisbuke:
„Sveiki, norėčiau pakalbėti apie šių dienų išpūstą skandalą dėl neseniai LRT rodžiusios laidos, kurioje dalyvavo neįgalūs žmonės – tarp jų buvau ir aš – bei komiko Dominyko Klajumo podcast’ą.
Pradėkime nuo to, kad žmonės dažnai nesupranta ir neatskiria patyčių nuo juodojo humoro.
Kodėl tai pabrėžiu? Nes pats esu patyręs daug patyčių iš aplinkinių, bet išmokau iš to ne verkti, o juoktis. Nes aš – toks pats žmogus. Nėra čia ko gėdytis, jei esi žemaūgis ar turi kitokią negalią ar ligą.
Va čia ir yra svarbus skirtumas tarp patyčių ir juodo humoro:
Ne kiekvienas bajeris turi būti švelnus. Kartais juodas humoras – vienintelis būdas nenulūžti, kai gyvenimas meta rimtus išbandymus.
Juokas iš tamsių temų – mirties, psichikos sveikatos, skaudžių patirčių – nereiškia, kad esi bejausmis. Dažnai tai reiškia, kad esi matęs daug, bet vis tiek sugebi nusišypsoti.
Aišku, visada atsiras, kas pasakys: „čia patyčios“. Bet čia – ne apie tyčiojimąsi.
Tikras juodas humoras neina žeminti konkretaus žmogaus – jis eina per gyvenimo absurdą. Patyčios žemina. Humorui to nereikia.
Skirtumą jaučia ne visi, bet tie, kurie jaučia – žino, apie ką kalbu.
Aš pats peržiūrėjau tą podcast’ą. Taip, galbūt jis buvo per daug „juodas“, bet tikrai nebuvo skirtas kažką įžeisti.
Ačiū už dėmesį. Manau, kas mane suprato – tas supras. O jei kažkas galvoja, kad čia parašiau nesąmonę ar palaikau patyčias – vadinasi, aš gimiau kitame pasaulyje“, – savo poziciją išdėstė A. Sezemanas.
„Vakarykštė aiškiai artikuliuota Klajumo reakcija sukalibravo vertybinį kompasą jo nenaudai“, – po įrašu komentavo kompozitorius Deivydas Zvonkus.
Apie susiklosčiusią situaciją poziciją išdėstė ir Stano.
Primename, kad LRT visai neseniai pristatė projektą „Ko nesakyti“, kviečiantį pažvelgti į stereotipus, su kuriais kasdien susiduria įvairios socialinės grupės. Vienoje iš šio projekto serijų žemaūgiai atvirai dalijosi savo patirtimis susiduriant su įžeidžiančiais ar nejautriais komentarais jų atžvilgiu. Projektas sudomino ir komikų bendruomenę, jie laidą apžvelgė savo tinklalaidėje.
(be temos)
(be temos)
(be temos)