- Pranešimas spaudai
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Gruodžio 18 ir 19 d. Kaune ir Vilniuje pasirodys lūpinės armonikėlės genijus, „Grammy“ apdovanojimą geriausio bliuzo įrašo kategorijoje pelnęs Sugar Blue su grupe.
Atlikėjo talentą įvertino ir „The Rolling Stones“, su kuriais jis įrašė tris kūrinius, tarp jų ir daugeliui žinomą „Miss You“. Po to sekė įrašai ir koncertiniai turai su legendomis Louisianu Redu, Williu Dixonu, Prince'u, Stanu Getzu, Bobu Dylanu ir kitais.
Sugar Blue į Lietuvą atvyksta su penkiais ne ką mažiau eklektiškais muzikantais – tai jo naujausias projektas „Colors“ atskleidžiantis bliuzo kelionę nuo Misisipės, Niujorko ir Čikagos iki pat jo šaknų Afrikoje. Scenoje išvysime talentingą multiinstrumentalistą iš Burkina Faso Ousmane's Koulibaly's, meistriškai jungiantį bliuzo estetiką ir džiazo kalbą su Afrikos garsais ir tradicijomis.
„Colors“ projektas:
Sugar Blue, tikrasis vardas Jamesas Whitingas, gimė (1949 m.) ir užaugo Niujorko Harlemo rajone. Šis bliuzo atlikėjas duodamas interviu atskleidė Niujorko geto gyvenimo ypatumus, savo sėkmės istorijos detales ir pažintis su to meto ir visų laikų muzikos žvaigždėmis.
– Kokia patirtis užaugti Harleme 60-aisiais? Sakoma, kad tais laikais rajone buvo daug smurto?
– Vaikystė gete – tai kasdienis susidūrimas su gatvės grupuočių smurtu. Jaunos merginos, įviliotos į narkotikų liūną ir priverstos užsiimti prostitucija, policija, galinti tave nušauti už mažai arba už nieką, kelias į mokyklą, nusėtas heroino perdozavusių nelaimėlių kūnais. Nieko neįprasto spalvotiems žmonėms, gyvenantiems raudonai apjuostuose, mums skirtuose rajonuose.
Man pasisekė tai išgyventi, daugeliui mano šeimos ir draugų taip nepasisekė.
– Kada ir kaip pradėjote groti muziką viešai?
Jei atmintis neapgauna, mano pirmieji muzikiniai proveržiai įvyko išėjus groti į gatvę prieš gaunant šaukimą į kariuomenę septintojo dešimtmečio pradžioje. Tuomet Centriniame parke improvizuodavome folkloro melodijas. Tai vyko hipių laikais, blėstančių Vietnamo karo protestų metu.
Sugar Blue, Ericas Claptonas ir Buddy'is Guy'us. / Organizatorių nuotr.
– Grojote gatvėje folkloro judėjimo klestėjimo laikais. Kiek tai truko ir ko išmokote kaip žmogus ir kaip muzikantas? Bobas Dylanas ir Lesteris Youngas buvo jūsų įkvėpėjai...
– Folko aukso amžius jau buvo praėjęs, virtęs vaiduokliu pačiu sau, kai aš pradėjau groti gatvėje septyniasdešimtaisiais. Dar buvo keletas senų vietų, pavyzdžiui, „Gerdes Folk City“, „The Kettle of Fish“, „Fat Black Pussycat“ ir keletas kitų. Daugiausiai mokiausi iš kūrėjų, tokių kaip Sonny's Terry's ir Brownie's McGhee's, Muddy's Waters, Willie's Dixonas, Bigas Walteris Hortonas, Taj Mahal ir B. B. Kingas, kurie lankė klubus ir svarbias miesto muzikos sales.
Mano pagrindinis žinių šaltinis buvo muzikos skyrius bibliotekoje ir West Village įrašų parduotuvė. Ir dar: negaliu pamiršti „Bobby's“ įrašų parduotuvės Lenox aveniu ir 125-ojoje gatvėje!
Mane su Lesteriu Youngu supažindino mama, kuri buvo didelė Billie Holliday gerbėja ir draugė. L. Youngas buvo mėgstamiausias Billie saksofonininkas ir su ja įrašė daug gražių dainų ir davė jai meilų Lady Day vardą. L. Youngo „PC Blues“ buvo pirmas kartas, kai iš tikrųjų supratau, kas yra bliuzas, ačiū mamai!
Mano meilę muzikai man padovanojo mama dar ankstyvoje vaikystėje, sutikau daug jos jaunystės kolegų ir jie man padarė didžiulę įtaką.
O su B. Dylano muzika mane supažindino miela mergina, kurią pažinojau. Tokios dainos kaip „Blowing in the wind“, „Lonesome death of Hattie Carrol“, „Masters of war“ ir „The Times they are-changin“ man turėjo didžiulę reikšmę ir padarė stiprią įtaką. Buvo be galo malonu dirbti su juo!
Willie Dixon Blues Band ir Sugar Blue. Koncertas Romoje 1993 m.
– Ar buvote pasiutęs, vartojote narkotikus?
– Niekada nebuvau pasiutęs, nors dalyvavau narkotikų kultūroje, kuri persmelkė viską tais laikais.
– Kas yra ir ką reiškia būti bliuzo žmogumi?
Bliuzas yra muzikinė jėga, gimusi iš afroamerikiečių patirties. Tai yra ir buvo jausmai, nuotaikos, persmelktos juodaodžių patirties nuo pradžios iki šių dienų. Tai išsivystė į džiazą, roką, fanką, ritmą ir bliuzą, hiphopą, kantri ir vesterną, Motown, panką ir daugybę kitų formų, gimusių iš Afrikos muzikos tradicijos. Gyvenimas yra džiaugsmo, skausmo, meilės ir netekčių serija. Bliuzas šias emocijas išreiškia neprilygstama galia, todėl jis yra daugelio muzikos šakų šaltinis. Didysis poetas, laureatas Willie's Dixonas sakė: „Bliuzas yra šaknys, o visa kita – vaisiai“.
Sugar Blue ir Mickas Jaggeris. Paryžius, 1978/ Organizatorių nuotr.
– Ar galite papasakoti ką nors įsimintino, nutikusio grojant gatvėse?
– Sutikau, grojau ir mėgavausi grojimu su daugybe nuostabių muzikantų, tokių kaip Washboardas Billas, Sweet Papa Stovepipe, Victoria Spivey, Madcat Ruth ir tiek daug kitų puikių žmonių, kurių draugystę ir prisiminimus nešioju iki šiol.
– Kaip susipažinote su „The Rolling Stones“? Kiek laiko praleidote kartu? Kokias akimirkas su jais prisimenate iki šiol?
– Studijoje ir kelyje buvo audringų, triukšmingų ir įsimintinų momentų, tuos laikus prisimenu labai maloniai. Įrašų su jais patirtis studijoje Pathe Marconi Paryžiuje man yra brangiausias laikas kartu.
„The Rolling Stones“ ir Sugar Blue. „Miss You“:
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Kovotoja R. Namajunas atskrido į Vilnių: pristatys patirtis atskleidžiantį filmą apie save1
Vėlų sekmadienio vakarą Vilniaus tarptautiniame oro uoste kilo šurmulys, kurį netruko pakeisti sujudimas – į atvykimo salę įžengė JAV lietuvė, mišrių kovos menų kovotoja Rose Namajunas. ...
-
I. Stonkuvienė apie vyrų požiūrį: neatitinku tam tikrų jų kriterijų7
„Aš labiau ne vyrų auditorijoje esu tokia faina ir fainulka, nes neatitinku tam tikrų, anot jų, moteriškų kriterijų: turiu nuomonę, turiu poziciją, esu veikli, galiu save išlaikyti, dirbu. Toks tas turbūt tipinis standartas &...
-
Virtualaus skandalo tęsinys: pirmadienį A. Stašaitytė nustebino dar vienu įrašu189
Pirmadienį žinoma pramogų pasaulio moteris Asta Stašaitytė-Masalskienė padėkojo ją palaikiusiems žmonėms po to, kai ji penktadienio vakarą feisbuke paskelbė prieštaringai vertinamą įrašą apie buvusį sutuoktinį, savo d...
-
Beyonce pasiekė „Grammy“ rekordą, H. Stylesas gavo geriausio albumo apdovanojimą
Popmuzikos žvaigždė Beyonce (Bijonsė) sekmadienį karaliavo „Grammy“ apdovanojimų įteikimo ceremonijoje ir pasiekė visų laikų pergalių rekordą, pelnydama 32-ąjį savo karjeros ir ketvirtąjį vakaro prizą, tačiau seniai trokšta...
-
Mirė grožinės ir humanitarinės literatūros redaktorė N. Kvaraciejūtė3
Eidama 84-uosius metus sekmadienį mirė 2022-ųjų literatūros redaktoriaus premijos „Auksinė lupa“ laureatė, grožinės ir humanitarinės literatūros redaktorė Nijolė Kvaraciejūtė, pranešė Lietuvos literatūros vertėjų sąjunga....
-
Mirė verslininkas, buriuotojas S. Sveikata8
Žinia apie netektį savo feisbuko paskyroje pasidalino Rimvydas Rukaitis. ...
-
Paaiškėjo pirmasis dalyvių penketukas, kuris varžysis atrankos į „Euroviziją“ finale22
Šeštadienio vakarą paaiškėjo, kurie penki dalyviai keliaus į nacionalinės „Eurovizijos“ atrankos „Pabandom iš naujo!“ finalą. ...
-
Bado streiką paskelbęs Irano kino režisierius J. Panahi paleistas į laisvę už užstatą1
Apdovanojimų pelnęs Irano režisierius Jafaras Panahi (Džafaras Panahis) paleistas už užstatą po to, kai, protestuodamas prieš beveik septynis mėnesius trukusį sulaikymą, pradėjo bado streiką, penktadienį pranešė jo šalininkai...
-
Po A. Stašaitytės žinutės – LGBT aktyvistų reakcija: tai gali privesti prie skaudžių pasekmių216
Po netikėto Astos Stašaitytės pasisakymo socialiniuose tinkluose apie buvusio sutuoktinio Giedriaus Masalskio lytinę orientaciją ir finansinę situaciją pasisakė LGBT aktyvistai. ...
-
G. Masalskio atsakas į buvusios žmonos A. Stašaitytės įrašą: kviečiu palikti sergantį žmogų ramybėje153
Penktadienio vakarą buvusi garsi televizijos laidų vedėja Asta Stašaitytė savo feisbuko paskyroje parašė itin atvirai ir aštriai. Moteris paskelbė informaciją apie savo buvusio vyro Giedriaus Masalskio seksualinę orientacij...