Biblioteka be skaitytojų – knygų saugykla Pereiti į pagrindinį turinį

Biblioteka be skaitytojų – knygų saugykla

2010-09-27 13:51
Biblioteka be skaitytojų – knygų saugykla
Biblioteka be skaitytojų – knygų saugykla / Evaldo Butkevičiaus nuotr.

Jubiliejų mininti Kauno apskrities viešoji biblioteka (KAVB) švęsti kviečia ir kauniečius. Visus, kurie jau atrado šį kultūros centrą, ir kurie dar nė karto čia neužsuko.

Knyga lyg laisvalaikis

Kasdien ąžuolų apsuptos bibliotekos link kelius mina daugiau nei 800 kauniečių ir miesto svečių. Pasakų knygas čia sklaido jauniausi bibliotekos bičiuliai, studentai pildo akademinių žinių bagažą, senjorai – plečia savo akiratį.

"Naujos knygos iš studento stipendijos neįkandamos", – tai viena priežasčių, kodėl Lietuvos kūno kultūros akademijos (LKKA) antrakursė Agnė periodiškai lankosi šioje bibliotekoje. Antroji, ne mažiau svarbi, – strategiškai patogi vieta. Sporto edukologiją studijuojančiai, LKKA bendrabutyje gyvenančiai panevėžietei knygų rojus – ranka pasiekiamas.

Mokslinė literatūra, istorinės knygos, retsykiais ir romanai – dar mokyklos laikais dėl pomėgio skaityti jai buvo priklijuota knygų graužikės pravardė. "Stengiuosi šį titulą išlaikyti", – iš piniginės traukdama skaitytojo kortelę nusijuokė mergina.

Kartkartėmis bibliotekos duris varsto ir kaunietė Dalija Satkevičienė. Tiesa, prieš penkerius metus ji čia buvo kur kas dažnesnis svečias. "Dirbau valytoja. Dabar užsuku kaip skaitytoja", – sentimentų šiai vietai neslėpė moteris.

Lentynose, kuriose naujų šeimininkų laukė dovanojamos knygos, D.Satkevičienė vylėsi rasti istorinės literatūros. Tądien jos paieškos buvo bevaisės. "Ateisiu kitądien", – atsiduso skaitytoja.

Knygas neša gyventojai

Bibliotekoje, kurioje yra dvylika skyrių dirba 210 žmonių. Iš jų – 150 bibliotekininkai. Trejus su puse metų įstaigai vadovauja Asta Naudžiūnienė. "Čia dirbu nuo 1992 m. Iki tapdama bibliotekos vadove, buvau Informacinių technologijų skyriaus vedėja", – pasakojo direktorė.

Bibliotekos branduolys, pasak jos, – neatsiejama trijulė: knyga, lankytojas ir bibliotekininkas. "Bilioteka be skaitytojų – tik knygų saugykla", – įsitikinusi A.Naudžiūnienė.

Pastarųjų įstaigai nestinga. Problema – pinigai. Dėl lėšų stygiaus kenčia darbuotojų atlyginimai, sunku įsigyti ilgalaikį turtą, atnaujinti kompiuterinį tinklą. Šalį užklupus sunkmečiui, teko sustabdyti bibliotekos rekonstrukciją – šiandien KAVB vienintelė iš visų apskričių viešųjų bibliotekų likusi be rekonstrukcijos. Direktorė vylėsi, kad artimiausiu laiku reikalai pajudės į gerąją pusę.

Vienas svarbiausių skaudulių visose viešosiose bibliotekose – sumažintos lėšos komplektavimui. Prieš keletą metų buvo galima įsigyti knygų ir periodinių leidinių už daugiau nei 400 tūkst. litų, o šiemet ši suma sumažinta septynis kartus. "Už ją galėsime įsigyti vidutiniškai 2 tūkst. egzempliorių", – apie sumažėjusias galimybes kalbėjo bibliotekos vadovė.

Laimei, kad kiekvienais metais maždaug trečdalį visų įsigyjamų leidinių sudaro skaitytojų ir organizacijų dovanos. Pirmadienį į biblioteką pasibeldė dar vienas geradarys – padovanojęs 1 tūkst. litų jis paprašė papildyti Vaikų literatūros skyriaus fondą.

"Kauniečiams, bibliotekos skaitytojams skyrusiems 2 proc. gyventojų pajamų mokesčio ir parėmusiems įvairius bibliotekos projektus, organizacijoms dovanojusioms knygas sakau "ačiū". Taip pat ir dienraščiui "Kauno diena", kurį miestiečiai 2011 m. galės nemokamai skaityti mūsų Spaudos kampelyje, Radastų g. 2", – už paramą dėkojo A.Naudžiūnienė.

Skaitytojų padaugėjo

Ateities planai? "Turime daug ambicijų ir daug norų", – ryžtingai kalbėjo direktorė. Šiuo metu biblioteka dalyvauja keliuose nacionaliniuose projektuose. Vienas jų – "Interaktyvių elektroninių paslaugų, skirtų leidiniams ir publikacijoms užsakyti ir gauti viešosiose bibliotekose, plėtra".

Įgyvendinant šį projektą bibliotekoje įdiegta moderni knygų apsaugos sistema, savitarnos dokumentų išdavimo ir grąžinimo įrenginiai. Su Lietuvos nacionaline M.Mažvydo biblioteka ir savivaldybių viešosiomis bibliotekomis įgyvendinamas projektas "Bibliotekos pažangai". Pernai KAVB įrengta dešimt viešosios interneto prieigos vietų. Duris atvėrė modernus Mokymo centras, kuriame profesines žinias gilina Kauno apskrities bibliotekininkai, miestiečiai čia mokosi dirbti kompiuteriu. Šiemet KAVB pradėjo dalyvauti skaitmeninimo projekte "Virtualios elektroninio paveldo sistemos plėtra". Netrukus portalo e–paveldas.lt lankytojai galės rasti KAVB saugomų leidinių pilnateksčius vaizdus.

"Kompiuteriai nesumažino mūsų lankytojų. Atvirkščiai – jų padaugėjo ir tikiuosi, kad toliau sėkmingai didės. Visus sutalpinsime", – A.Naudžiūnienė neabejojo ir tuo, kad prekyboje pasirodžiusios elektroninės knygos nenurungs popierinių. – Kaip ir netradicinė muzika, jos, žinoma, ras savo skaitytoją."

Popierinės knygos privalumai? Bibliotekos direktorė šyptelėjo. Knyga – kvepia. Ją gali padėti po pagalve tikėdamas, kad vakare prieš egzaminą iškalta informacija liks galvoje. "Galų gale knygos lapus gali pakvėpinti, kažką užrašyti ir padovanoti jam arba jai", – šyptelėjo A.Naudžiūnienė.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų