- Lina Bieliauskaitė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Visiškai įrengtas butas – retenybė
Beveik visi statytojai Klaipėdoje spjauna į įstatymus ir būstus parduoda su daline apdaila
Naujų butų pirkėjų noras įsikurti visiškai įrengtuose namuose vis dar neparankus būstus statančioms ar juos parduodančioms bendrovėms.
Pastarųjų atstovai neretai ape-liuoja į tai, jog ne kas kitas, o tik pirkėjai diktuoja sąlygas – esą patys pageidauja tik dalinės apdailos, kad galėtų sutaupyti, butą įsirengdami savo jėgomis. Ir tai toli gražu ne vienintelis motyvas.
Apdailininkai – deficitas
Kitąmet prestižinėje uostamiesčio vietoje, Mažvydo alėjoje, turinčio iškilti kvartalo „Manto namai“ būstai savo savininkus taip pat pasitiks plynomis erdvėmis.
Šio projekto plėtotojos – bendrovės „Progresyvus verslas“ – vadybininkas Dainius Darbutas teigė, jog geriausiu atveju klientams gali pasiūlyti modelius, kaip būtų galima įsirengti būstą.
Pašnekovo teigimu, nors kreipiasi ir pirkėjų, pageidaujančių visiškai įrengto buto, didžiajai daliai priimtinesnė dalinė apdaila.
„Vis dėlto dauguma klientų būstus norėtų įsigyti pigiau ir įsirengti patys. O ir kiekvieno skoniui įtikti būtų sudėtinga, – komentavo D.Darbutas. – Be to, dėl apdailininkų stygiaus mes ir negalėtume pasiūlyti visiškai įrengtų patalpų.“
„Manto namuose“ butų kainos svyruoja nuo 10 iki 15 tūkst. litų už kvadratinį metrą, brangiausio būsto kvadratinis metras įvertintas 17 tūkst. litų.
Kaina gerokai šoktelėtų
Nekilnojamojo turto vystymo bendrovės „Bilukas“ direktorius Andrius Vaišvila tikino, jog gali spręsti apie pirkėjų norus, nes remiasi rinkos analize. O ji esą liudija, kad paprastai žmonės būstus pageidauja įsirengti pagal savo skonį ir savo medžiagomis.
„Kitas dalykas – patiems žmonėms tai daryti sekasi pigiau negu mums. Jei būtų paklausa, apdaila pasirūpintume patys, bet tada tektų samdytis kokią nors įmonę ir būsto kaina smarkiai kiltų. Manyčiau, ji gali išaugti ir 30–40 proc.“, – svarstė A.Vaišvila.
Vienos uostamiesčio nekilnojamojo turto agentūros interneto svetainėje skelbiama, jog Rumpiškės gatvėje iškilsiančio daugiabučio statytojai siūlo butus ir su daline apdaila, ir visiškai įrengtus.
Pasirinkusiesiems pastarąjį variantą už kvadratinį būsto metrą tektų mokėti mažiausiai 600 litų brangiau.
Lengviau ieškoti kaltų
„Biluko“ direktoriaus A.Vaišvilos teigimu, jei žmonės pageidauja visiškai įrengto būsto, bendrovė savo ruožtu gali rekomenduoti įmones, kurios galėtų imtis šio darbo.
A.Vaišvila mano, jog siūlyti pirkėjams naujos statybos visiškai įrengtus butus – kol kas tik siekiamybė. „Viskas priklauso nuo ekonominės padėties. Kol kas žmonės tokiems dalykams taupo, juolab kad ir bankų kreditų palūkanos pastaruoju metu tik didėja“, – komentavo A.Vaišvila.
„Danės vingio“ kvartale bendrovės „Bilukas“ siūlomų butų kaina siekia apie 7 tūkst. litų už vieną kvadratinį metrą.
Bendrovės „Neto“ pardavimo vadovas Saulius Matiekus neslėpė, jog siūlyti būstus su daline apdaila patogiau ir rangovams, ir nekilnojamojo turto projektų plėtotojams.
„Taip paprasčiau dirbti. Esame projekto vystytojai – statytojo ir kliento tarpininkai. Sukuriame projektą, samdome darbininkus, kurie pastato pastatą, ir tokį produktą parduodame klientui, – aiškino pašnekovas. – Samdyti darbininkus, pirkti apdailos medžiagas – labai brangu. Tad neapsimoka papildomai investuoti apdailai.“
Su tuo nenorėjo sutikti bendrovės „Arkada“, parduodančios butus tik visiškai įrengtus, komercijos direktorius Gintaras Adomavičius. Jo teigimu, pardavus visiškai įrengtą butą, statytojams sumažėja rūpesčių. „Kai vieni stato, o kiti atlieka apdailos darbus, lieka neaišku, kas kaltas, jeigu padaromas brokas. Būna, kad privačiai samdyti apdailininkai pažeidžia ir pagrindines konstrukcijas, dėl to gyventojams paskui kyla nemenkų rūpesčių. Kai ta pati įmonė ir stato pastatą, ir atlieka apdailos darbus, pirkėjams nekyla abejonių, iš ko reikalauti atsakomybės, jeigu iškyla kokių nesklandumų“, – pasakojo G.Adomavičius.
Jis pritarė, kad bet kuri įmonė vargu ar tinkamai sugebėtų atlikti apdailą. „Tai – kruopštus darbas, tam reikia nemažos patirties“, – sakė bendrovės „Arkada“ atstovas.
Ši įmonė už visiškai įrengto buto kvadratinį metrą prašo nuo 6,4 iki 7 tūkst. litų. Kitur butus su daline apdaila galima nusipirkti mokant po 5,8–7 tūkst. litų už kvadratinį metrą. Jeigu daugiabutis statomas geresnėje vietoje, iš viršutinių aukštų atsiveria graži panorama, už kvadratinį metrą neįrengto buto pardavėjai prašo ir 8–12 tūkst. litų.
Antrąsyk nerizikuotų
Bendrovės „Neto“ atstovo S.Ma-tiekaus įsitikinimu, daugeliui klien-tų būtų patogiau įsigyti ne visiškai įrengtą būstą. „Žmonės pradeda atsikąsti savo pačių organizuojamų remontų“, – teigė jis.
Šiuos žodžius galėtų patvirtinti ir prieš keletą mėnesių į naujos statybos būstą įsikėlęs Klaipėdos parodijos teatro aktorius Vytautas Balalis.
„Dabar jau galiu pasakyti, kad geriau butą pirkti ne su daline, o visiška apdaila“, – tvirtino būstą savo jėgomis įsirengęs vyras.
Aktorius samdėsi ne tik remontininkus, bet ir dizainerę. Pasak V.Balalio, jei vėl kada tektų užsiimti panašaus pobūdžio darbais, jis į pagalbą pasitelktų ir darbų vykdytoją.
„Priešingu atveju turi kone tapti statybininku, o man visai ne-įdomu gilintis į visokius niuansus, klausytis, kur koks darbininkas ką ne taip padarė ir kas paskui turi taisyti jo klaidas, – aiškino pašnekovas. – Labai džiaugiuosi, kad turėjau puikią dizainerę, kuri labai daug padėjo.“
Vyras neneigė, jog įsirengiant būstą savarankiškai yra svarių privalumų – tai ir laisvė kuriant interjerą, ir galimybė sutaupyti. „Kita vertus, kas galiausiai svarbiau – nervai ar pinigai“, – šypsojosi V.Balalis.
Garantijų nepareikalausi
Aktorius taip pat pastebėjo, jog liguistas siekis sutaupyti neretai atsisuka ir prieš pačius naujakurius.
„Žinau atvejį, kai žmonės, norėdami viską pasidaryti pigiau, santechnikos įrenginiams sumontuoti samdėsi abejotinos reputacijos meistrus. Šie eksperimentavo tol, kol galiausiai užliejo kaimynus. Manau, jei pirktum butą su visa apdaila, galėtum reikalauti ir garantijų“, – aiškino V.Balalis.
Pagal galiojančius įstatymus, daugiabučiai eksploatuoti gali būti priimti tik tuomet, kai visi butai būna visiškai įrengti. Tačiau į įstatymus daugelis statytojų dar nekreipia dėmesio.
Naujų daugiabučių tinkamumą eksploatuoti vertinantiems specialistams svarbiausia, kad būstai būtų įrengti visiškai ir kokybiškai – pradedant santechnikos įrenginiais ir baigiant grindjuostėmis.
Klaipėdos apskrities viršininko administracijos Teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros skyriaus vyriausioji specialistė Dainora Bernotavičienė nedramatizuoja, jog daugelis rangovų nuo savęs nusimeta būsto įrengimo naštą.
Valdininkės manymu, taip lengviau išvengti interesų susikirtimo – žmonės patys gali pasirinkti ir medžiagas, ir privalomą įrangą, ir spalvas.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Žmonių ir gamtos kaimynystė: želdynai ant stogų ir sienų
Tvarūs pastatai vadinami žaliaisiais ne tik dėl to, kad yra energetiškai efektyvūs, naudoja atsinaujinančius išteklius, perdirbtas, aplinkos neteršiančias medžiagas ir technologijas, bet ir tiesiogine prasme – dėl į juos int...
-
Senų baldų gaivintoja: jaukumo namams teikia daiktai su istorija
Vilniuje esančios antrinio dizaino studijos „CooCoo“ įkūrėja Roberta Gabalaitė juokiasi, kad jos manikiūras dažniausiai būna toks pats – baldų lakas. Prieš penkerius metus palikusi kelionių organizatorės darbą, ji užvėr...
-
M. Vitulskis davė svarbų pažadą: dedu ranką ant krūtinės5
Merūnui Vitulskiui džiaugtis kylančia sodyba priežasčių yra daugybė. Viena iš jų – stiprėjantis vaikų prisirišimas ne tik šiai vietai, bet ir gamtai. ...
-
Tinkamas apšvietimas – jaukumui ir geresnei savijautai
Nuo tinkamo apšvietimo priklauso ne tik namų jaukumas, bet ir mūsų savijauta. Ilgėjant vakarams, šviesa tampa esminiu elementu, kuriančiu šilumą ir komfortą. Gerai parinkti šviestuvai gali tapti ir svarbiais puošybos a...
-
Sendaikčių ieškotojos receptas jaukiam gyvenimui – lėtumas ir tvarumas
Eglei Mastauskienei, elektroninės sendaikčių parduotuvės „Golden Flea“ įkūrėjai, gera diena yra lėta diena, kai atsikėlusi ryte ji gali atlikti savo mažus ritualus be streso ir skubos. „Vienas mano mėgstamiausių ritualų – p...
-
M. Vitulskis: nereikia vaikų saugoti nuo darbo9
Nors dar – ne pabaiga, po ilgų statybose praleistų mėnesių, tenoras Merūnas Vitulskis jau gali džiaugtis svarbiausiais užbaigtais etapais. ...
-
Naujausios technologijos virtuvėje – ruoškite maistą sveikiau ir tvariau naudokite išteklius
Naujausios technologijos virtuvėje suteikia galimybę ne tik lengviau pagaminti maistą ir skaniau valgyti. Inovatyvios funkcijos įvairiuose buities prietaisuose taip pat leidžia ruošti maistą tvariau, taupant energijos išteklius. ...
-
J. Beliak: mane traukia seni namai, į kurių sienas įsigėrusi istorija2
Vis dažniau renkamasi pirkti ne naujos statybos namą, o seną, net ir sukiužusį, ir jį atnaujinti. Tai – tvarus būdas išsaugoti statinius. Tiesa, tam pasiryžusi vilnietė Jovita Beliak gerokai nustebino aplinkinius: daugelis nesuprato jos a...
-
Maža erdvė: gali būti ir funkcionalu, ir jauku1
Kokybiškai ir jaukiai įrengti mažą namų erdvę gali būti nemenkas iššūkis – ypač tuomet, kai ir turimas biudžetas ribotas. Interjero dizainerė Irena Kalabuckaitė sako, kad mažų būstų savininkams atnaujinant erdvę svarb...
-
Interjerui – skaitmeninis menas
Moksliškai įrodyta, kad tinkamai sukurtas namų interjeras gali sužadinti vaizduotę ir net pakeisti žmonių mąstymą, požiūrį į darbą ar poilsį. Interjero dizainerė Jovita Bingelytė teigia, kad harmoniją namuose padeda sukurti ir bendros i...