Pavasarį - kasmetė būsto iškrovos diena

Kartą ar dvejus per metus subręsta poreikis išvalyti namus, kad neliktų nė dulkelės. Pavasaris ir ruduo – tinkamiausias laikas. Galima samdyti profesionalus arba plušėti patiems.

Palengvinimas: namų ruošos darbai ne taip vargins, jei juos paskirstysite visiems šeimos nariams ir visoms savaitės dienoms.

Išvalo, ką paprašo

Net ir nuolat prižiūrimiems namams reikia kapitalinio valymo. Nepakanka nuo matomų vietų nubraukti dulkes, išsiurbti kilimą ir tvarkingai sudėti daiktus. Dulkės kaupiasi ir sunkiau prieinamose vietose, minkštuose balduose. Be to, tradiciškai pavasarį privalu išvalyti langus, iššvarinti tai, kam nelieka laiko kasdien tvarkantis.

Pagautieji įkvėpimo patys su meile išblizgina savo būstą. Dalis žmonių linkę tai patikėti šioje srityje dirbančioms įmonėms ar tiesiog namų tvarkytojoms.

Jei pasikviesite valymo profesionalus šie, padirbėję specialiais siurbliais ir ištraukę filtrus, įrodys, koks buvo užterštas miegamojo lovos čiužinys, kiek purvo buvo prisikaupę kilime.

Valytojų komanda sparčiai išvalys langus, tobulai iššveis vonią, unitazą, išblizgins plyteles. Pasitelkę chemines priemones panaikins daugelį, atrodo, neįveikiamų dėmių.

Kainuoja šimtus litų

Kiek kainuos namų tvarkytojų paslaugos, priklauso nuo nešvaros lygio, valomų daiktų kiekio ir kvadratūros, taip pat nuo valymo būdo. Juo daugiau cheminių priemonių reikia, juo darbų kaina didesnė.

Valymo paslaugas siūlančių įmonių darbuotojai dažniausiai atvyksta į namus ir įvertinta darbų apimtis – tik tada gali preliminariai pasakyti, kiek kainuos paslauga.

Kai kurie profesionalūs namų tvarkytojai ir telefonu gali nurodyti kelis įkainius. Pavyzdžiui, trijų sėdimų vietų sofos ar miegamojo lovos čiužinio išvalymas specialiu siurbliu sausai, o po to drėgnai, gali kainuoti beveik 100 litų. Išvalyti 1 kv. m kilimo kainuoja 13–14 litų. Išvalyti 1 kv. m lango kainuoja nuo 2,5 iki 3 litų, tačiau išblizginti nevarstomus ir sunkiai prieinamus langus gali kainuoti brangiau. Taigi išvalyti butą, baldus gali kainuoti nuo kelių šimtų litų.

Švariai, bet ne steriliai

Kokio švarumo turi būti būstas, ar būtina laikytis idealios švaros – paties šeimininko reikalas. Alergologė Jolanta Kudzytė pataria nepersistengti ir nepulti į kraštutinumus. Žinoma, dulkes valyti reikia, ir, kiek įmanoma, tik drėgnai.

Dulkių siurblys su vandens filtru palieka mažiau dulkių. Tačiau, pasak medikės, niekas neįrodė, kad vadinamieji giliai valantys siurbliai sveikatai naudingesni nei įprastiniai.

Ypatingų dulkių naikinimo priemonių reikia imtis tik tada, jei vaikas ar suaugusysis serga astma arba yra jautrus dulkėms ar dulkių erkutėms. Tokiu atveju apskritai reiktų atsisakyti kilimų ir užuolaidų patalpose, kuriose miegama.

"Kad būtina samdyti firmą, kuri naudoja ypatingus aparatus, niekas niekur neįrodė. Nėra valytuvo, kuris 100 proc. viską išvalytų", – komentavo alergologė. Dulkės, jų erkutės, pasak specialistės, labai giliai į lovas nesukrenta, yra paviršiuje, nes jos minta prakaitu ir pleiskanomis, todėl jas galima išsiurbti paprastu dulkių siurbliu.

Anksčiau būdavo naudojami specialūs chemikalai erkutėms naikinti. Yra ir ekologiškų, augalinės kilmės priemonių, kurios pristabdo minėtų erkučių veisimąsi. Tačiau tokias priemones reikia naudoti tik tuo atveju, jei yra sergančiųjų. Be priežasties skleisti chemikalus aplinkoje alergologė nepataria, nes jie gali sveikatai padaryti dar daugiau žalos.

Kiek kartų per metus, kokiam žmogui ir kokiame bute kaip tvarkytis, pasak J.Kudzytės, niekas nenustatė. Tai priklauso nuo žmogaus poreikių, finansinių galimybių.

"Kas per daug – nesveika. Diskutuojama, kodėl Vakaruose taip paplito alerginės ligos ir prieinama išvada, kad vakariečiai pernelyg išsišvarino, naudojo per daug chemikalų, visas ligas gydė antibiotikais ir vakcinomis", – komentavo alergologė. Ji nesiūlo grįžti į besivystančių šalių lygį, bet nepataria laikytis perdėtos higienos ir taip pat perspėja netapti reklamos aukomis.


10 patarimų, kaip greičiau ir efektyviau sutvarkyti namus

Dėmės.

Įvairios kilmės dėmes daugeliu atveju daug lengviau išvalyti, kai to imamasi nedelsiant joms atsiradus. Kuo ilgiau neprašytai dėmei – pomidorų padažo ar šokolado leidžiama svečiuotis ant drabužio, baldo ar kilimo, tuo sunkiau vėliau ją panaikinti. Tačiau yra ir išimtis. Jei purvu apkibusiais batais pražygiavote kilimu, jo valyti neskubėkite – palaukite, kol purvas visiškai išdžiūs ir taps birus – beliks tik išsiurbti dulkių siurbliu.

Kryptis.

Neeikvokite perniek jėgų ką nors valydami – pasirinkite kryptį, nesipriešinančią žemės traukos jėgai. Tai yra valykite iš viršaus į apačią, o ne atvirkščiai. Jei namas kelių aukštų, pradėkite tvarkytis nuo viršutinio. Priešingu atveju trypsite grindis, kurios jau išvalytos. Valydami kambarį taip pat pradėkite nuo viršutinės dalies: nuvalykite voratinklius iš palubės ir pakampių. Dulkes šluostykite taip pat nuo aukščiau: pirma – nuo užuolaidų karnizų, spintos, kitų baldų viršaus ir tik pabaigoje – grindis. Juk nenorite dukart šluostyti tų pačių dulkių? Valydami langus ar veidrodžius, taip pat pradėkite nuo viršaus. Tačiau yra išimčių. Pavyzdžiui, sienas reiktų pradėti plauti ne nuo viršaus, o nuo apačios. Jei plausite nuo viršaus, žemyn nutįsusias nešvaraus vandens sroveles ant neplautos sienos bus sunku panaikinti.

Drėgmė.

Tvarkyti kambarį pradėkite nuo sausų darbų – šluostykite dulkes, šluokite, siurbkite. Juos užbaigę pereikite prie drėgno valymo. Jei darysite priešingai, dulkės lips prie drėgnų paviršių.

Atsarga.

Pirmiausia pasitelkite švelniausias valymo priemones, ir tik tuo atveju, jei norimo rezultato nepasiekiate, pasitelkite agresyvesnius valiklius. Taip pat privalu žinoti ribas, kiek ir kur ko naudoti, kad nepadarytumėte daugiau žalos nei naudos. Gal geriau susitaikyti su nedidele dėmele ant viryklės, nei sugadinti visą jos paviršių šiurkščiu šveitikliu?

Kantrybė.

Kartais reikia leisti laikui dirbti už jus – jis gali palengvinti ir pagreitinti valymo procesą. Užpurškę valymo priemonės neskubėkite šveisti. Imkitės kito nedidelio darbelio, o po kelių minučių grįžę prie pirmojo, susidorosite kur kas lengviau. Pavyzdžiui, jei valote virtuvę, užpurškę valymo priemonės ant darbastalio ir ar kito paviršiaus, iškraustykite iš šaldytuvo pasenusius produktus. Per tą laiką valiklis bus atlikęs didžiąją dalį darbo.

Reikmenys.

Visas būtiniausias valymo priemonės turėkite su savimi – tada nereikės be reikalo vaikščioti. Jas galima susidėti į specialų valymo reikmenų krepšelį, užsisegti specialų jų laikiklį ar tiesiog užsivilkti drabužį su daug plačių kišenių. Tarp svarbiausių priemonių turėtų būti šluostė, popierinių rankšluosčių, maišelis šiukšlėms.

Testas.

Prieš ketindami naudoti naują valymo priemonę ar įrankį, būtinai išbandykite jį mažiausiai matomoje vietoje. Ypač svarbu tai padaryti ketinant valyti jautrius paviršius. Testas parodys, ar priemonė nepaveiks spalvos, paviršiaus.

Elektronika.

Kai kuriuos daiktus reikia saugoti nuo vandens ir kitų skysčių. Pavyzdžiui, kompiuterių monitorius, televizorius, nuotraukų ir paveikslų rėmelius, kitą elektroniką gali sugadinti, jei valymo priemonę purkšite tiesiai ant jų. Reikėtų specialia priemone sudrėkinti šluostę ir tik tada valyti.

Instrukcijos.

Būtina perskaityti gamintojo instrukciją ir naudoti valymo priemonę tiksliai taip, kaip joje nurodyta. Pravartu dar kartą išnagrinėti valomo daikto, pavyzdžiui, skrudintuvo ar skalbiamos šilkinės palaidinės naudojimo nuorodas. Neišmeskite daiktų instrukcijų ir nenukirpkite nuo drabužių etikečių, nurodančių, kaip juos prižiūrėti.

Apsauga.

Rūpindamiesi namais ir daiktais, nepamirškite savęs. Daugelio cheminių valiklių sudėtyje yra rūgščių, baliklių, abrazyvinių ir kitų medžiagų, kurios gali paveikti akis, odą, kvėpavimo takus ir net plaučius. Todėl darbų reikia imtis mūvint gumines pirštines. Jei reikia, užsidėkite apsauginius akinius, nepalikite apnuogintų kūno vietų. Plaukus paslėpkite po skarele ar kepuraite. Stenkitės, kad skirtingos valymo priemonės nesusimaišytų, nes gali susidaryti sveikatai ypač pavojingos dujos. Patalpas, kuriose naudojate chemines valymo priemones, būtina gerai išvėdinti.


Nesenstančios žinios ir gudrybės

Kalkių nuosėdas, kol jų visai mažai, galima nušveisti. Tačiau, susikaupus storesniam sluoksniui, prikalkėjusiuose induose reikia pavirinti vandens su pelenais arba acto.

Vietoj indų ploviklio galima naudoti geriamąją sodą. Šiltu vandeniu perplauti indai greičiau nugaruoja.

Nemalonų kvapą nuo medinių pjaustymo lentelių galima pašalinti jas pamirkius vandenyje su actu arba citrinos rūgštimi.

Atsikėlus nereikėtų lovų tuojau pat kloti – leiskite išdžiūti prakaitui, išsivėdinti. Antklodę galima palikti ant lovos galo bent valandai. Dar geriau, jei yra galimybė patalynę išvėdinti ir išdulkinti lauke.

Šeštadienis ir sekmadienis turi būti skirti poilsiui. Namų ruošos darbus reikėtų paskirstyti kitoms savaitės dienoms. Pavyzdžiui, pirmadienį skirti skalbti, antradienį – šveisti, trečiadienį – lyginti, ketvirtadienį – kilimams siurbti ir t.t. Jei darbų neprisikaups, namų ruošos darbai netaps nemalonūs ir varginantys.

Daiktai turi turėti nuolatines savo vietas, antraip labai daug laiko sugaištama jų ieškant.

Langus geriausia valyti nekarštą ir nevėjuotą dieną. Kai stiklai per greitai džiūsta, lieka žymių.

Netieskite kilimo ant ką tik išplautų grindų – palaukite, kol jos visiškai išdžius.

Kilimas ilgiau tarnaus, jei retsykiais pakeisite jo padėtį, kad dėvėtųsi vienodai.


Šiame straipsnyje: Būstas

NAUJAUSI KOMENTARAI

Naivus

Naivus portretas
Kaip kam toks poreikis yra kartą per dvi savaites. Kiti gyvena metus užsišiukšlinę...

gabija

gabija portretas
as tai prie keleta savaiciu dariau namie generaline tvarka, tai senus daiktus ismeciau, taip pat ir patalyne, kuriai jau simtas metu buvo. (nusipirkau nauja tencel). Tai dabar namie daug geriau, neperkrautais nereikalingais daiktais
VISI KOMENTARAI 2

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

 • Komfortiškos darbo erdvės įrengimas namuose: nuo ko pradėti?
  Komfortiškos darbo erdvės įrengimas namuose: nuo ko pradėti?

  Nors į biurus sugrįžome jau senokai visgi daugelis vis dar dažnai renkasi hibridinį darbą arba dirba iš namų. O tam, kad darbas namuose eitųsi kuo sklandžiau – privalu įsirengti komfortišką erdvę: pasirinkti patogią kėdę, sta...

  1
 • Naujausios interjero dizaino tendencijos – iš Milano
  Naujausios interjero dizaino tendencijos – iš Milano

  Milano dizaino savaitė – renginys, kuriame susirenka interjero dizaino specialistai ir baldų gamintojai iš viso pasaulio. Iš jo grįžusi interjero dizainerė Eimantė Nemanė dalijasi naujovėmis, praversiančiomis atnaujinant namus. ...

 • Namų interjeras: nuo modernumo iki individualumo
  Namų interjeras: nuo modernumo iki individualumo

  Įsirengiant ar renovuojant būstą kyla klausimas: kaip sukurti jaukų interjerą, kuriame derėtų ir naujausios tendencijos, ir individualūs poreikiai? Interjero dizainerė Rūta Zaveckė ragina labiausiai atsižvelgti į tai, kas padėtų gerai jaustis. ...

 • Ž. Štreimikytė-Mockeliūnė: be spalvų gyvenimas bejausmis
  Ž. Štreimikytė-Mockeliūnė: be spalvų gyvenimas bejausmis

  Net ir moksliškai įrodyta, kad nedidelė gamtos dalelė – gėlė gali lemti laimės pojūtį ir emocinę sveikatą. „Gėlės man yra nusiraminimo, pasikrovimo ir emocinės ramybės šaltinis“, – tikina biomedicinos moksl...

  1
 • Virtuvės technika: ką verta žinoti
  Virtuvės technika: ką verta žinoti

  Virtuvėje naudojama buitinė technika itin palengvina kasdienybę, tad interjero dizainerė Eimantė Nemanė pataria atnaujinant virtuvę jai skirti ypatingą dėmesį. Į ką atkreipti dėmesį renkantis pagrindinius ir dažniausiai naudojamus pagalbininkus ...

 • Ekspertai pataria: į kokius klausimus reikia atsakyti renkantis baseiną?
  Ekspertai pataria: į kokius klausimus reikia atsakyti renkantis baseiną?

  Baseinas kieme – tikras vasaros atributas. Jis suburia ir suaugusius, ir pačius mažiausius. Vis tik ieškant šeimai paties tinkamiausio varianto, kyla nemažai klausimų. „Senukų“ ekspertai apžvelgia dažniausias abejones bei...

 • Naujas šaldytuvas namuose – kokį pasirinkti ir kaip prižiūrėti?
  Naujas šaldytuvas namuose – kokį pasirinkti ir kaip prižiūrėti?

  Šaldytuvas – prietaisas, be kurio neįsivaizduojame savo virtuvės. Tačiau naujo šaldytuvo įsigijimas gali tapti nemenku iššūkiu – juk jis perkamas ilgam ir naudojamas nuolat, todėl renkantis šaldytuvą savo n...

  2
 • Komfortiškos vasaros naktys: kaip išsirinkti tinkamą patalynę?
  Komfortiškos vasaros naktys: kaip išsirinkti tinkamą patalynę?

  Prasidėjus vasarai, daugelis susiduria su dilema, kaip išlaikyti miego komfortą šiltomis naktimis. Paprasčiausias būdas atsivėsinti ir mėgautis kokybišku poilsiu – pasirinkti šiam sezonui tinkamą patalynę. ...

 • Ne užžėlusiam daržui: penki aplinkai draugiškos kovos su piktžolėmis būdai
  Ne užžėlusiam daržui: penki aplinkai draugiškos kovos su piktžolėmis būdai

  Kiekvieno sodininkystės sezono pradžioje pasigirsta pažadas: griežtai neleisime piktžolėms užkariauti nuosavo sodo ar daržo. Imtis greičiausių veikiančių, tačiau žalingų cheminių priemonių – ne išeitis. Atidžiau pasvarstę, patik...

  1
 • Sienų plytelės: 2022-ųjų mados ir tendencijos
  Sienų plytelės: 2022-ųjų mados ir tendencijos

  Sienų plytelės – vis labiau populiarėjantis interjero apdailos pasirinkimas. Jos yra itin universalios, funkcionalios bei leidžiančios sukurti norimą stiliaus ir estetikos pojūtį namuose. Kviečiame susipažinti su šiandieninėmis vonios, ...

  1
Daugiau straipsnių