- Lina Bieliauskaitė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Naujose gyvenvietėse tvyro ne tik gėlių aromatai
Priemiesčių kvartalų naujakuriai įspėjami dėl ekologinės bombos grėsmės
Pernelyg sparti Klaipėdos priemiesčių plėtra, iki šiol sulaukdavusi tik teigiamų vertinimų, netruks atsisukti kita puse. Jau dabar ekologai įspėja dėl užslėptos ekologinės bombos – vietinių nuotekų įrenginių, kurie yra daugelyje šalia uostamiesčio įsikūrusių ar dar besikuriančių kvartalų. Pasidžiaugti galimybe prisijungti prie miesto komunikacijų gali retas naujo kvartalo plėtotojas.
Pasigenda gyventojų veiklumo
Bene sparčiausiai gyvenamieji kvartalai kyla Sendvario seniūnijoje, kuriai šiuo metu priklauso 24 kaimai. Seniūnas Juozas Lingis neslėpė nuolat sulaukiantis gyventojų skundų dėl nosį riečiančių fekalinių nuotekų dvoko.
„Kaimynas skundžia kaimyną, esą į daržą pateko svetimų nuotekų. Tokiais atvejais kviečiame aplinkosaugininkus, jie tiria skundus, bet nustatyti, kas kokioje vietoje ir ką po žeme išleidžia, sunku“, – komentavo Sendvario seniūnijos vadovas.
Tačiau situacijos dramatizuoti pašnekovas dar nenorėjo, jis viliasi išvengti ekologinės bombos sprogimo. Seniūno teigimu, kol kas nauji pastatai kyla pamažu ir masinio naujakurių antplūdžio dar nejuntama. Kita vertus, priemiesčių naujakuriai viliasi, kad jau visai netrukus juos pasieks uostamiesčio vandentiekio ir kanalizacijos tinklai.
Klaipėdos rajono savivaldybės Vietinio ūkio ir plėtros skyriaus vedėjas Vytautas Buivydas patvirtino, kad esama planų į priemiesčio kvartalus nutiesti miesto komunikacijas, tačiau greitais pokyčiais džiuginti nesiryžo.
Pažadai gali apvilti
Nekilnojamojo turto agentūros „Aidila“ direktorius ir teisininkas Algimantas Bružas laikosi kitokios nuomonės. Jis sakė pastebėjęs, kad priemiesčių gyvenvietėse šaknis ketinantiems įleisti gyventojams nelabai rūpi, ar vandentiekio bei nuotekų tinklai bus vietiniai, ar priklausys miestui.
A.Bružo manymu, šiuolaikiškai įrengta ir tvarkingai prižiūrima vietinė vandentiekio, kanalizacijos sistema netrukdo gyventi patogiai ir kokybiškai, o neretai ja naudotis ir pigiau nei miesto komunikacijomis.
„Be abejo, kiekvienas technikos prietaisas turi savo eksploatacijos laiką, ir galbūt po keliolikos metų teks keisti nuotekų valymo įrenginių talpyklą ar pasens pati technologija. Tačiau bet kokiu atveju po 4–5 metų, panaudojus ES fondų pinigus, miesto komunikacijos pasieks ir Gindulius, ir Slengius, ir kitas priemiesčių gyvenvietes“, – teigė „Aidilos“ vadovas.
Anot A.Bružo, didesnė rizika laukia tų, kurie susigundo nekilnojamojo turto plėtotojų pažadais, kad inžineriniai tinklai bus įrengti kada nors netolimoje ateityje. Galiausiai gali paaiškėti, kad ši našta bus perkelta ant pačių gyventojų pečių.
Prognozuoja suirutę
Specialistui daugiau nerimo kelia gana chaotiškai pavieniuose sklypuose besikuriantys naujakuriai. „Jau turime tokių pavyzdžių, kai žmogus, padalijęs savo žemę į 15–20 sklypų, parduoda juos atskirai ir perkelia pirkėjams įsipareigojimus patiems įsirengti komunikacijas ir infrastruktūrą. Naujieji savininkai tarpusavyje nesutaria, ima vaidytis ir metų metus negali pajudėti iš mirties taško“, – pasakojo A.Bružas.
Pašnekovas pabrėžė, kad šiuo metu itin svarbu neužmiršti sklypuose palikti vadinamųjų komunikacijų koridorių infrastruktūros įrenginiams – keliams, elektros, vandentiekio ir nuotekų, kitiems tinklams tiesti. Tačiau šiandieninė situacija optimistiškai nenuteikia.
„Dabar kiekviename žemės rėžyje planuojama gyvenamųjų namų statyba. Jei Klaipėdos rajono taryba nesiims jokių priemonių specialiuoju planavimu ar ypatingesniais reikalavimais infrastruktūrai palikti sklypų, neilgai trukus kils didelė suirutė. Bijau, kad prisireikus paimti gabalėlį žemės visuomenės poreikiams prasidės keletą metų trunkantys bylinėjimaisi“, – įspėjo A.Bružas.
Saugyklų pašonėje nenorėjo
Dabar miesto komunikacijomis gali naudotis bene vienintelės naujosios „Romų“ gyvenvietės bendruomenė. Šiame kvartale veikia vietinis vandentiekis, o nuotekos patenka į Klaipėdos miesto kanalizacijos tinklus.
„Kadangi „Romų“ gyvenvietė įkurta pajūrio regioninio parko apsaugos zonoje, mums buvo ypač svarbi nuostata gyventi švarioje aplinkoje“, – aiškino projektą plėtojančios bendrovės „Pušų alėja“ direktorius Darius Aleksa.
Vis dėlto pašnekovas pripažino, jog galimybę prisijungti prie miesto komunikacijų lėmė palankios techninės sąlygos.
„Jau seniai į Karklę buvo atvesta linija, tačiau ji neveikė. Vėliau ji kažkokiu būdu atiteko Vakarų Lietuvos pramonės ir finansų korporacijai. Šiuos tinklus pasirinkome kaip artimiausią tašką ir nuo jų iki savo kvartalo nusivedėme liniją. Taigi galima sakyti, kad dabar per tarpininką nuotekas atiduodame „Klaipėdos vandenų“ bendrovei“, – pasakojo D.Aleksa.
Pašnekovo teigimu, galimybė naudotis miesto kanalizacija „Romų“ gyvenvietėje būsto besidairantiems klientams yra vienas didžiausių pranašumų.
„Žmonėms svarbu, kad pašonėje nėra jokių saugyklų ir kad po paviršinio valymo nuotekos neišleidžiamos į artimiausią upelį. Vis dėlto vietinė sistema neprilygsta miesto valymo įrenginiams, tai visai kitokios investicijos“, – aiškino D.Aleksa.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Geriausios kalėdinių dovanų idėjos norintiems atsinaujinti namus
Artėjančios žiemos šventės atneša ne tik malonų laukimą, bet ir šiokį tokį chaosą, kurį neretai sukelia dovanų paieška. Šįkart siūlome dovanų idėjas tiems, kurie galbūt įsirenginėja naujus namus, o gal planu...
-
Mediniai šedevrai: mamos atminimui – ąžuolinė servetėlė2
Interjero dizaineris, medžio apdirbėjas Valdas Bručas – daugybės medžio darbų autorius. Meistro rankose gimsta puošybos, interjero detalės, baldai, tačiau labiausiai jį išgarsino nepaprastas dirbinys – iš ąžuolo &bdq...
-
Žmonių ir gamtos kaimynystė: želdynai ant stogų ir sienų
Tvarūs pastatai vadinami žaliaisiais ne tik dėl to, kad yra energetiškai efektyvūs, naudoja atsinaujinančius išteklius, perdirbtas, aplinkos neteršiančias medžiagas ir technologijas, bet ir tiesiogine prasme – dėl į juos int...
-
Senų baldų gaivintoja: jaukumo namams teikia daiktai su istorija
Vilniuje esančios antrinio dizaino studijos „CooCoo“ įkūrėja Roberta Gabalaitė juokiasi, kad jos manikiūras dažniausiai būna toks pats – baldų lakas. Prieš penkerius metus palikusi kelionių organizatorės darbą, ji užvėr...
-
M. Vitulskis davė svarbų pažadą: dedu ranką ant krūtinės5
Merūnui Vitulskiui džiaugtis kylančia sodyba priežasčių yra daugybė. Viena iš jų – stiprėjantis vaikų prisirišimas ne tik šiai vietai, bet ir gamtai. ...
-
Tinkamas apšvietimas – jaukumui ir geresnei savijautai
Nuo tinkamo apšvietimo priklauso ne tik namų jaukumas, bet ir mūsų savijauta. Ilgėjant vakarams, šviesa tampa esminiu elementu, kuriančiu šilumą ir komfortą. Gerai parinkti šviestuvai gali tapti ir svarbiais puošybos a...
-
Sendaikčių ieškotojos receptas jaukiam gyvenimui – lėtumas ir tvarumas
Eglei Mastauskienei, elektroninės sendaikčių parduotuvės „Golden Flea“ įkūrėjai, gera diena yra lėta diena, kai atsikėlusi ryte ji gali atlikti savo mažus ritualus be streso ir skubos. „Vienas mano mėgstamiausių ritualų – p...
-
M. Vitulskis: nereikia vaikų saugoti nuo darbo9
Nors dar – ne pabaiga, po ilgų statybose praleistų mėnesių, tenoras Merūnas Vitulskis jau gali džiaugtis svarbiausiais užbaigtais etapais. ...
-
Naujausios technologijos virtuvėje – ruoškite maistą sveikiau ir tvariau naudokite išteklius
Naujausios technologijos virtuvėje suteikia galimybę ne tik lengviau pagaminti maistą ir skaniau valgyti. Inovatyvios funkcijos įvairiuose buities prietaisuose taip pat leidžia ruošti maistą tvariau, taupant energijos išteklius. ...
-
J. Beliak: mane traukia seni namai, į kurių sienas įsigėrusi istorija2
Vis dažniau renkamasi pirkti ne naujos statybos namą, o seną, net ir sukiužusį, ir jį atnaujinti. Tai – tvarus būdas išsaugoti statinius. Tiesa, tam pasiryžusi vilnietė Jovita Beliak gerokai nustebino aplinkinius: daugelis nesuprato jos a...