Kartu su pavasariu įsileiskime švaros ir jaukumo Pereiti į pagrindinį turinį

Kartu su pavasariu įsileiskime švaros ir jaukumo

2025-04-13 07:00

Pavasarėjant skubame tvarkytis namus. Nors iškart norisi sutvarkyti viską, tvarkos maniake save vadinanti Giedrė Bagdonienė pataria neskubėti – greitai pervargsite, o norimo rezultato nebus. Užtenka atlikti vos kelis darbus ir namuose pasijusite jaukiau.

Pradėti po truputį

G. Bagdonienė – knygos „Tvarkos maniakės paslaptys“ autorė. Pašaukimą padėti moterims iš esmės susitvarkyti savo namus ji teigia atradusi per motinystės atostogas.

Supratusi, kad pasirūpinti namais, padidėjusios šeimos poreikiais ir rasti laiko sau yra didžiulis iššūkis ir kūrybiškas darbas, išsikėlė sau tikslą – sužinoti ir praktiškai įgyvendinti veiksmingiausius pasaulyje namų tvarkymo metodus.

Dabar Giedrė veda seminarus apie tvarkingų namų paslaptis, savo patirtimi ir žiniomis padeda moterims, pavargusioms nuo nuolatinio tvarkymosi ir norinčioms erdvios, tvarkingos, jaukios ir šiltos namų aplinkos.

Kalbėdama apie pavasarinį tvarkymąsi G. Bagdonienė pataria pradėti nuo lengvo apsivalymo ir vienos svarbiausių ir dažniausiai neįvertintų namų zonų – koridoriaus.

„Tai maža, bet labai svarbi erdvė, nes pirma mus pasitinka ir paskutinė išlydi, – sako pašnekovė. – Nustatykite laikmatį, pavyzdžiui, 45 minutėms, ir per šį laiką koridorių sutvarkykite. Laikas paslėpti, aukščiau užkelti ar išnešti sunkius ir šiltus paltus, žiemines striukes ir batus, suslėpti pirštines ir šalikus. Atlaisvinkite vietą pavasariui, ir nuotaika akimirksniu pagerės. Padarykite daugiau erdvės ir pačiame koridoriuje – gal būtina pašalinti tai, kas trukdo praeiti, tegul koridoriuje lieka tik tie daiktai, kurie jame ir yra naudojami.“

Pagalba: G. Bagdonienė veda seminarus apie tvarkingų namų paslaptis, savo patirtimi ir žiniomis padeda moterims, pavargusioms nuo nuolatinio tvarkymosi. / G. Bagdonienės asmeninio archyvo nuotr.

Kuo daugiau gaivos

Sutvarkius koridorių, galima imtis svetainės – gal norisi pakeisti pagalvėlių užvalkalus, gal laikas įnešti daugiau spalvų ir patraukti tai, kas pasunkina erdvę, pavyzdžiui, daug skirtingų daiktų ant paviršių.

Apžiūrėkite augalus: nuvalykite nuo jų dulkes, jei reikia – persodinkite, pasilikite tik tai, kas puošia svetainę, nes tai poilsio ir susibūrimų erdvė. Tegul joje lieka tik tie daiktai, kurie džiugina, jums gražūs ir yra susiję su jumis ir jūsų šeima.

Dar Giedrė pataria pasirūpinti namų švara: išvalyti užmirštas vietas – po baldais, virš spintų, nuvalyti šviestuvus, durų rankenas. Nauji kvapai – citrusiniai arba gėlių aromatai – gali suteikti namams daugiau gaivos.

„Net ir nedideli darbai – sutvarkyta spinta, sumažintas daiktų skaičius svarbiausiose namų erdvėse ar atnaujintas balkonas – gali suteikti pasitenkinimo, kad ką nors nuveikiau, ir tai suteikia džiaugsmo. Kai švariname, tvarkome savo namus, aiškesnės tampa ir mintys, atsiranda daugiau energijos ir geros nuotaikos“, – sako pašnekovė.

Dėmesys langams

Viena didžiausių problemų, badančių akis vis skaisčiau šviečiant saulei, – langai. Saulė ne tik džiugina, bet ir negailestingai išryškina ant langų susikaupusias dulkes ir vandens lašų žymes.

Kaip juos valyti, kad iškart nenuleistume rankų? Kaip tai padaryti greičiau ir lengviau?

G. Bagdonienė atskleidžia kelias langų valymo paslaptis. Visų pirma, nevalykite langų saulėtą dieną, nes saulės spinduliai greitai išdžiovina vandenį, todėl atsiranda dryžių. Geriausia tai daryti debesuotą, bet sausą dieną.

Kai švariname, tvarkome savo namus, aiškesnės tampa ir mintys, atsiranda daugiau energijos ir geros nuotaikos.

Kitas patarimas – pradėkite nuo rėmų ir palangių: pirmiausia nuvalykite rėmus ir pašalinkite dulkes, kad jos nevirstų purvu, kai pradėsite valyti stiklus. Naudokite specialią langams valyti skirtą mikropluošto šluostę arba guminį langų valytuvą, nenaudokite įprasto popierinio rankšluosčio, nes jis palieka dryžių.

„Jei norite ekologiško langų ploviklio varianto, sumaišykite 1 dalį acto su 3 dalimis vandens – tai puikiai pašalina nešvarumus ir suteikia blizgesio, – pataria Giedrė. – Svarbu ir judėjimo kryptis – vidinę langų pusę valykite horizontaliai, o išorinę – vertikaliai. Taip lengviau pastebėsite, kur liko dryžių, o baigdami sausinti naudokite švarią, sausą mikropluošto šluostę arba laikraštį – senas, bet efektyvus būdas.“

Iki, žieminiai drabužiai!

Nusprendėte, kad jau pats laikas kur nors giliau paslėpti žieminius drabužius ir avalynę? Pirmyn, tik vadovaukitės keliais patarimais.

Pasak Giedrės, prieš paslėpdami drabužius iki kito sezono, juos išskalbkite ar išvalykite – net jei jie atrodo švarūs, dėmės ar kvapai per ilgesnį laiką įsigers dar labiau. Batus taip pat būtina išvalyti, impregnuoti ir gerai išdžiovinti – drėgmė gali sukelti pelėsį ar nemalonų kvapą.

Kaip visus juos laikyti, kad rudenį nereikėtų sukti galvos, kur dingo mėgstamas paltas ar šilti batai?

Žinovės teigimu, pagelbės vakuuminiai maišai. Jie puikiai tinka pūkiniams paltams, striukėms sandėliuoti, nes sumažina jų užimamą vietą ir apsaugo nuo dulkių. Skaidrūs plastikiniai dėklai arba dėžės su etiketėmis padeda lengvai matyti, kas kur sudėta. Jei naudojate audinio maišus, pridėkite kvapų gėriklį ar maišelį su levandomis.

Batus pašnekovė pataria laikyti suformuotus – įkiškite į vidų suglamžytą laikraštį arba specialius įdėklus, kad batai neprarastų formos.

Dar vienas patarimas: sudarykite žieminių daiktų žemėlapį – užsirašykite, kur ką sudėjote, kad rudenį viską lengvai rastumėte.

Laikydamiesi šių patarimų ne tik sutaupysite laiko rudens sezono pradžioje, bet ir išlaikysite daiktus geros būklės.

Ar tikrai prireiks?

Pavasaris, anot G. Bagdonienės, – ne tik gamtos atsinaujinimo metas, bet ir puiki proga atlaisvinti namus ir mintis nuo nereikalingo pertekliaus. Gausybė daiktų gali slėgti, atimti energiją ir net būti prastos nuotaikos namuose kaltininkais. Tačiau atsisveikinti su nenaudojamais daiktais be graužaties dažnai sudėtinga, ypač jei esame įpratę kaupti.

Tvarkos maniakė pataria: pereikite kambarius, apsidairykite ir pripažinkite, kurių daiktų tikrai turite šiek tiek per daug. Gal tai drabužiai, indai, knygos, o gal įvairios smulkmenos, kuriomis nusėti namų paviršiai? Kurią daiktų kategoriją jums būtų lengviausia ir paprasčiausia peržiūrėti?

Tada nustatykite laikmatį, pavyzdžiui, 30 minučių, pasiruoškite dėžes ar šiukšlių maišus ir po truputį pradėkite. Paklauskite savęs: ar šis daiktas mane džiugina? Jei ne – galbūt jis tik užima vietą?

„Neprisiriškite prie minties, kad galbūt dar prireiks, – jei metus ar dvejus daiktas liko nepanaudotas, tikėtina, kad jis nereikalingas, – sako Giedrė. – Jei kas nors gali praversti kitam žmogui, kodėl jo nepadovanoti ar neatiduoti?“

Dėžės taisyklė

Pašnekovė pabrėžia: svarbu pradėti nuo mažų žingsnių – nuo vieno stalčiaus ar lentynos per dieną.

Pritaikykite dėžės taisyklę: sudėkite abejonių keliančius daiktus į dėžę ir padėkite ją į sandėliuką. Jei per 3–6 mėnesius tų daiktų nepasigesite, tikriausiai galite su jais lengvai atsisveikinti.

Kur dėti nereikalingus daiktus? Anot Giedrės, yra įvairių galimybių. Jei daiktas geros būklės, galite jį parduoti per įvairias platformas. Taip pat galite paaukoti – įvairios labdaros organizacijos mielai priima drabužius, avalynę, buities reikmenis. Pasidomėkite ir daiktų perdirbimo galimybėmis, kad sumažintumėte atliekų.

„Kai atsikratome balasto, atsiranda ne tik daugiau vietos namuose, bet ir aiškumo mintyse, namuose lengviau kvėpuoti, o kartu pasikeičia emocinė būsena – atsiranda lengvumo jausmas, džiaugsmas ir vidinė ramybė, – sako tvarkos maniakė. – Atminkite: kiekvienas daiktas turėtų tarnauti jums, o ne atvirkščiai. Jei jis nesuteikia džiaugsmo ar naudos – laikas jam rasti naujus namus!“

Pasiskirstyti darbus

Tvarkytis vienam sunku ir nuobodu, o įtraukti į šį procesą šeimą gali būti didelis iššūkis.

„Visiškai normalu, kad vaikai, ypač paaugliai, visai nesuinteresuoti skirti laiko namams tvarkyti, – jų dėmesys ir prioritetai visai kitur. Tad, norint įtraukti visus šeimos narius į didesnį, gal net generalinį namų tvarkymą, gali prireikti kūrybingumo ir atrasti juos motyvuojančių būdų“, – sako Giedrė.

Ji pataria visiems kartu pasitarti ir pasiskirstyti darbus pagal amžių ir gebėjimus. Vaikai gali susirinkti žaislus, susidėti drabužius į vietas, nušluostyti dulkes, palaistyti gėles. Paaugliai – susitvarkyti savo kambarius, padėti skalbti, valyti langus, rūšiuoti nereikalingus daiktus. Suaugusiesiems tenka didesni darbai, pavyzdžiui, valyti langus, tvarkyti lauko erdves, perstumdyti baldus.

Svarbus šeimos ritualas

Pašnekovė pataria taikyti ir įvairias motyvacines priemones. Pavyzdžiui, laikmatį – kas greičiau? Nustatykite laikmetį 15 minučių ir pažiūrėkite, kas daugiau daiktų sudės į vietas.

Galima apdovanoti mažiausiai pasilikusių nereikalingų daiktų čempioną. Patraukli taškų sistema, kai kiekvienas už atliktą užduotį gauna taškų, o surinkęs daugiausia – prizą. „Prieš“ ir „po“ nuotraukos gali motyvuoti ne tik vaikus, bet ir suaugusiuosius, nes matyti pokytį – labai smagu.

Sukurkite gerą nuotaiką: įjunkite mėgstamą muziką, tvarkykitės linksmai, – tai ne bausmė, o žaidimas, tad nežiūrėkite į tai rimtai ir  nekontroliuokite, kaip tvarkosi kiti. Sutarkite, kad paskui visi kartu ką nors smagaus veiksite – filmų vakaras, ledų porcija ar išvyka į gamtą gali būti puiki motyvacija.

„Tvarkymasis gali būti mažas, bet svarbus šeimos ritualas, – sako Giedrė. – Kai šeima mato, kad tai ne pavienė bausmė, o bendras procesas, viskas vyksta lengviau. Svarbiausia – kad kiekvienas jaustųsi vertinamas už savo indėlį, tad neužmirškite padėkoti ir pasidžiaugti rezultatais – tvarkingu vaiko kambariu, surinktu pilnu maišu šiukšlių, gražiai paklota lova ir pan.“

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų