Muzika – neatsiejama vakarėlių dalis. Ji turi skambėti kokybiškai ne tik baruose ar klubuose. Namie kokybiško garso poreikis yra ne ką mažesnis.
Greitoji pagalba – lentynos
Ypač brangi garso ir vaizdo aparatūra dar nėra garantas, kad muzika skambės kokybiškai. Svarbu, kad patalpose būtų gera akustika. Vienas paprasčiausių būdų gerinti patalpos, kurioje yra vaizdo, garso aparatūra, akustiką – ant sienos pakabinti knygų lentynų. Jos padeda išsklaidyti garsą ir jį sugeria. "Norint, kad patalpoje garsas gerai sklistų, reikia jį sugeriančių daiktų. Minkšti baldai, užuolaidos, lentynos, paveikslai ir įvairios interjero detalės gali šiek tiek gelbėti", – pasakojo bendrovės "Muzikos ekspresas" architektė Gintarė Privedienė.
Vilniaus bendrovės "Audio ir video dizainas" direktorius Ruslanas Čerepenka priminė, jog ant grindų patiestas didelis kilimas irgi padeda išgauti geresnę akustiką patalpoje.
Abu specialistai sutaria, kad šios priemonės yra pačios paprasčiausios, kurias, norint pagerinti garso sąlygas patalpoje, gali taikyti ir pats būsto savininkas.Vis dėlto jos nėra idealios norint išgauti švarų, gryną garsą be aido. Privačiuose namuose įrengiant patalpą, kurioje stovės vaizdo, garso aparatūra, ar namų kino sistema, statybinių darbų išvengti nepavyks. "Jei kambaryje viskas aidi, skamba, sunku susikalbėti, klausytis muzikos ar žiūrėti televizorių, vadinasi reikia kažką tvarkyti", – patarė R.Čerepenka.
Užtektų ir dekoracijų
Vieni paprastesnių darbų, kuriuos reikėtų atlikti norint pagerinti patalpos akustiką – pakabinti specialias akustines lubas, o grindis iškloti kilimine danga. Žinoma, tai numatyti reikėtų tada, kai interjeras projektuojamas. Sumanius tai padaryti jau įrengtame būste, remontas – neišvengiamas.
Pasak R.Čerepenkos, nebūtina, jog visos lubos būtų akustinės. Užtektų kai kur atlikti tam tikrą apdailą. Lubas atskirose vietose galima dekoruoti specialia akustine gipso kartono plokšte, gobelenu aptraukta mineraline vata ar kitomis garsą sugeriančiomis medžiagomis.
Klojant grindis svarbu atminti, kad jos turi sulaikyti nuo įrangos sklindančią vibraciją taip, kad ši nepersiduotų į žemiau esančias patalpas. Jei nusprendžiama kloti ne kiliminę dangą, pasak architektės G.Privedienės, idealiausia patalpoje įrengti vadinamąsias plaukiojančias grindis. Būtų gerai, kad prieš klojant dangą ir liejant išlyginamąjį grindų sluoksnį ant perdangos būtų paklotas mineralinės vatos sluoksnis.
Reikės specialių medžiagų
Kur kas daugiau darbo, investicijų ir laiko pareikalaus profesionaliai įrengti geros akustikos patalpas. Šiuo atveju tik akustinių lubų ir grindų neužteks. Sienų paviršių taip pat reikės formuoti iš specialių akustinių savybių turinčių medžiagų.
Beje, sienos gali būti neįprastų spalvų ir formų – gali priminti skydus nelygiu kampuotu paviršiumi. Toks paviršius reikalingas, norint išgauti garsą be aido. "Reikėtų nusiteikti, kad patalpa bus visiškai kitokia. Medžiagos yra skirtingų formų, pavyzdžiui, storesni skydai skirti vieniems dažniams, plonesni – kitiems. Tad sunku išsirinkti medžiagas, kurios derėtų interjere", – aiškino R.Čerepenka.
Anot G.Privedienės, įrengiant geros akustikos patalpą, svarbu atminti, kad joje negali būti lygiagrečių plokštumų. Šiuo atveju prie sienų reikėtų tvirtinti specialų poroloną arba perforuoto gipso kartono plokštes, o audiniu dengtą mineralinę vatą tvirtinti kampu, išdėstyti tarsi šachmatus, laužyti plokštumas. Priešingai nei lygiagretūs, tokie paviršiai padeda išgauti geresnį garsą. Norint taip apipavidalinti sienas, reikia atlikti tam tikrus skaičiavimus, konsultuotis su specialistais.
Svarbiausia, kad šoninės sienos maksimaliai skaidytų garsą. Galinei sienai, prie kurios stovi baldai, taip pat keliami tam tikri reikalavimai. Ji turi būti minkšta, sugerti garsą. Tam prie sienos montuojamos mineralinės vatos plokštės, kurios gali būti uždengtos specialiomis faneros plokštėmis. Ant sienos dar galima kabinti užuolaidą, kilimą, ar kitą garsą sugeriančią medžiagą.
Triukšmo neizoliuoja
Norint specialių patalpų muzikos perklausoms ar filmų peržiūroms rengti namuose, reikėtų laikytis panašių rekomendacijų kaip ir kuriant įrašų studijas.
Anot G.Privedienės, labai svarbu parinkti tinkamą vietą būste – kad būtų kuo mažesnis išorės ir inžinerinių sistemų triukšmas, mažiau sklistų garsas į šalia esančias patalpas. Tam taip pat reikia atlikti specialius skaičiavimus. "Daugiabučiuose tokių patalpų neįsivaizduoju", – tvirtino architektė.
R.Čerepenkos teigimu, vienas kriterijų, kurio reikėtų paisyti renkant kambarį garso ar vaizdo aparatūrai – kuo mažesnis jo plotas. "Didesnio kaip 30–40 kv. m nereikėtų. Optimalus lubų aukštis – 3 m. Didesnių erdvių nereikėtų", – įsitikinęs specialistas.
Norint įrengti patalpą pagal specifinius reikalavimus, gali tekti pakloti keliasdešimt, šimtą ar net daugiau tūkstančių litų.
Bendrovės "Muzikos ekspresas" atstovės teigimu, perkant apdailos medžiagas, turinčias akustinių savybių, svarbu nepamiršti, kad jos neatstos garso izoliacijos. Mat jos turi įtakos tik patalpos vidaus akustikai, o garsą į išorę praleidžia, ypač žemus garso dažnius.
Naujausi komentarai