Kartais naujakuriams ar būstą remontuojantiems šeimininkams tikras galvos skausmas yra įrengti elektros instaliaciją, išdėstyti jungiklius, kištukinius lizdus ir kitas detales. Ypač darbo kambaryje. Kaip sukurti saugią, patogią ir estetišką darbo aplinką būste, pataria bendrovės „Schneider Electric Lietuva" pardavimo inžinierius Aurelijus Imbrasas.
Pirma taisyklė. Prieš griebiantis apdailos darbų svarbu numatyti, kiek ir kokių kištukinių lizdų reikės, kad darbo vieta būtų funkcionali. Šis galvosūkis bus lengvesnis, jei iš anksto numatysite, kokius įrenginius ant darbo stalo ar šalia jo laikysite. Darbo kambariui užtenka nuo 3 iki 5 kištukinių lizdų.
Antra taisyklė. Apsaugoti mažus vaikus padės specialūs kištukiniai lizdai su užuolaidėlėmis. Speciali užuolaidėlė saugo taip: jei vaikas kištų virbalą ar kitokį smailų daiktą į kištukinį lizdą, to negalėtų padaryti, nes užuolaidėlė prasiskleidžia tik spaudžiant į abi skylutes iš karto.
Trečia taisyklė. Tam, kad elektros instaliacija darbo kambaryje būtų saugi ir tvarkinga, patartina iš anksto apgalvoti, kiek ir kokie prietaisai bus naudojami. Tuomet apskaičiuoti, kokio storio kabelių prireiks. Vienam kištukiniam lizdui pakanka atvesti 1,5 mm skersmens kabelį. Esant didesnei apkrovai, pavyzdžiui, dviem kištukiniams lizdams, būtina įrengti mažiausiai 2,5 mm skersmens kabelį. Visuose kabeliuose vienas laidas turi būti skirtas įžeminti.
Ketvirta taisyklė. Įrengti daugiau kištukinių lizdų. Reikia tik įsigyti specialius rėmelius, kuriuose būtų norimas jungiklių ar kištukinių lizdų skaičius. Pavyzdžiui, jei jau įrengtame darbo kambaryje yra vienas elektros įvadas su trimis kištukiniais lizdais, o norima penkių, siūloma pakeisti vienvietį kištukinį lizdą į trijų ar penkių vietų. Jei reikia šešių, galima sumontuoti du triviečius rėmelius. Šiuo atveju kabelio keisti nereikia.
Penkta taisyklė. Kištukinių lizdų spalvą siūloma derinti su sienos spalvos. Balti rėmeliai tinka prie griežto ir funkcionalaus interjero dizaino, spalvoti su dekoracijomis kuria žaismingą aplinką. O mediniai ir metaliniai elektros jungikliai ir lizdai tinka stilingam, prabangiam interjerui.
Šešta taisyklė. Išlaikyti tvarką. Kištukinius lizdus, interneto, telefono prieigos taškus galima įrengti tiesiai ant darbo stalo arba po juo, taip pat sieniniuose kanaluose, ant grindų statomuose stulpeliuose, grindų dėžutėse. Taip sumontuoti elektros laidai lengvai paslepiami, kai prieiga nebereikalinga. Pranašumas - išlošiama vietos ir darbo stalas, aplink jį esanti erdvė atrodo tvarkingai. Svarbu atminti ir tai, kad elektros lizdus geriausia įrengti 30-50 cm nuo grindų.
Septinta taisyklė. Svarbu įsitikinti, ar elektros įrenginiai yra saugūs, pagaminti iš kokybiškų medžiagų. Rekomenduojama rinktis ekologiškus produktus, kuriems gaminti naudojamos medžiagos, sudėtyje neturinčios sveikatai kenkiančių junginių: švino, kadmio.
Aštunta taisyklė. Būtina tinkamai parinkti modulinę įrangą, montuojamą elektros skydelyje. Automatinis jungiklis saugo nuo perkrovos ir trumpojo jungimo. Esant trumpajam jungimui automatinis jungiklis atsijungia per keliasdešimt milisekundžių - jis iškart riboja srovę, apsaugo pastatą nuo gaisro. Vienas universaliausių būdų apsaugoti žmogaus gyvybę - naudoti nuotėkio srovės apsaugos įtaisą.
Devinta taisyklė. Dar viena apsaugos priemonių - viršįtampių ribotuvai (iškrovikliai). Jie mažina žaibo iškrovų ir komutacijos procesų, vykstančių elektros tinkluose, poveikį. Įrengti elektros skirstymo skyde sugeria viršįtampius iki nepavojingo jautriai įrangai lygio ir taip padeda išvengti bėdų.
Naujausi komentarai