Aukštas duris renkasi ne tik krepšininkai. Angą iki lubų iškirsti ir įsistatyti didžiules duris nepabūgsta ir žemesnio ūgio žmonės. O interjero kūrėjai juokauja: atvėręs gigantiško dydžio duris pasijunti taip, lyg žengtum per rūmų slenkstį.
Vizualiai didina erdvę
Interjerus kuriantis vilnietis menininkas Vladas Mackevičius pasakojo, kad šiuos neįprasto dydžio gaminius žmonės renkasi dėl kelių priežasčių. Vieni nori sukurti išskirtinį interjerą ar pasipuikuoti, kiti atiduoda duoklę madai. Treti ieško būdų, kaip vizualiai padidinti gyvenamąją erdvę.
"Durys iki lubų vizualiai paaukština butą, sukuriamas aukščio ir didybės efektas, būstas įgauna savitą charakterį ar net prieskonį", – tvirtino V.Mackevičius.
Jo teigimu, aukštos durys visuomet skoningai įsilieja į bendrą patalpos interjerą ir tampa savito stiliaus dalimi. Tačiau menininkas stebėjosi, jog iki šiol dauguma žmonių bijo duris išryškinti kaip išskirtinę stiliaus detalę. Pavyzdžiui, neinkrustuoja ir neišpaišo jų paviršiaus įmantriais vaizdais.
"Manau, kad durys neturėtų būti paliktos be dėmesio. Jei yra galimybė įstatyti aukštas duris, nereikėtų to vengti, juk jos netrukdo, o priešingai – įmantriai papuošia net ir mažas erdves", – pasakojo V.Mackevičius.
Tinka ne visos sienos
Nestandartinio dydžio durys prieinamos toli gražu ne kiekvienam. Viena priežasčių – retas gamintojas imasi įgyvendinti užsakymą, kuris reikalauja ne tik daug laiko (kiekvienu atveju specialiai matuojama, rengiamas projektas), bet ir lėšų. V.Mackevičiaus teigimu, jei durys yra išskirtinio dizaino, gaminamos iš kokybiškų medžiagų, jų kaina gali šoktelėti net iki 40–50 proc.
Kita vertus, ne kiekvienuose namuose galima tokias duris įstatyti. Antai jei sienos yra iš gipso kartono, galbūt vertėtų tokio sumanymo atsisakyti arba specialiai storinti sieną, kad jos konstrukcija atlaikytų didesnio pločio ir aukščio gaminį, būtų atspari smūgiams duris varstant, vibracijai. Dažniausiai tokios durys būna platesnės bent 5 cm, o aukštis – kiek leidžia techninės galimybės.
Vis dėlto net jei siena, kurioje norima įstatyti duris iki lubų, yra 3 m, o gamintojas gali pagaminti tik 2,7 m aukščio duris, nusiminti nereikėtų. Siūloma alternatyva – pailginti duris: virš jų ant sienos pritvirtinant tokios pat medžiagos ir spalvos plokštę. Tokia imitacija vis vien vizualiai padidintų erdvę.
Jei durys iki lubų gaminamos iš natūralaus medžio, reikėtų įvertinti, kad šis gali trauktis ar kitaip deformuotis. Todėl, V.Mackevičiaus nuomone, geriausia rinktis iš faneruotos plokštės pagamintas duris – tai sumažina tikimybę, kad medžiaga ilgainiui pakeis formą.
Gali kilti nepatogumų
Kauno bendrovės "Staigmena" direktorius Laimis Čeikys tvirtino, jog anksčiau tokios durys būdavo užsakomos dažniau, o šiandien jos ne itin paklausios. Specialistas aiškino, kad duris iki lubų sunku varstyti, ilgainiui jos gali pradėti linkti, net jei pagamintos iš faneruotos plokštės. Kuo aukštesnės durys, tuo didesnė tikimybė, kad taip nutiks.
Nusprendusiems savo būstą paįvairinti tokiomis durimis, L.Čeikys patarė atkreipti dėmesį į sienas. Ypač sunkumų kyla, jei sienos kreivos – įstačius duris trūkumai tampa lengvai pastebimi. "Pirmiausia sienų kokybė, o paskui durys", – patarė bendrovės "Staigmena" vadovas.
Be to, specialistas priminė, jog pagaminti galima riboto aukščio duris: užsakymą pagaminti iki 2,7 m duris meistrai priims nedvejodami, tačiau paprašyti paaukštinti bent 30 cm, jie jau susimąstys. Tokio dydžio gaminį būtų itin sunku ar net neįmanoma apdoroti specialiomis staklėmis.
L.Čeikys sakė, jog užsakant, tarkim, faneruotas vidaus duris iki lubų, jų kaina išauga: 2,2 m durys gali atsieiti 100 litų, o 2,7 m – keliais šimtais litų brangiau.
Naujausi komentarai