Poetas Gintaras Patackas tvirtina, kad dabar jo kūrybos stalčiai tiesiog iššluoti - nieko naujo juose nė su žiburiu nerasi, bet užtai galvoje - milijonas. Sėdint lauko kavinėje prie fontano - kurgi kitur, jei ne čia, sutiksi Laisvės alėjos dainių - pokalbis pakrypsta lengvomis vasariškomis temomis: daugiau apie „chaltūrą" nei apie kultūrą. Poetas neslepia: pastaruoju metu vis dažniau pasiduoda provokacijoms - rašo užsakomąsias eiles.
Proginiai užsakymai nežeidžia
Paprašytas parašyti eilėraštį čia pat, poetas paprašo balto popieriaus lapo, susitvarko stalą - šalia atsiduria peleninė smilkstančiai cigaretei ir kavos puodelis, ir susimąsto. „O kokia tema?" - pasitikslina. „Laisva tema", - susitariame. Dešimt minučių G.Patackas tylus, tik šratinukas skrebena popierių. Taip gimsta „Sonetas Nr.11205, o gal 6", kuriame - ir šios eilutės: „Ir vėl ta situacija - rašyti / Žaviai merginai prašant, po blykste / Profesionalo, ir atsiprašyti, / Jei įžeidžiu ką savo eilute."
„Tai „chaltūra", vienkartinis eilėraštis, kaip švirkštai ar prezervatyvai. Paprastai dar nulupu pinigų už tokį tekstą. Tačiau jis gali būti ir visiškai kitoks - galiu atversti kitą lapo pusę ir parašyti bažnytine tematika", - paaiškina poetas. Pasidomiu, kiek toks sonetas kainuotų. Atsako: „Jums - dykai." Paaiškinu, kad toks eilėraščio užsakymas gimė perskaičius komentarą internete: „Labai vertinu Patacko poeziją. Norėčiau užsakyti savo draugės jubiliejui jo eiles." „Taip, gali užsakyti. Tik šio šviežiai parašyto teksto nereikėtų rodyti kaip pavyzdžio. Jubiliejus - irgi proga, užsidirbsiu pinigų", - nesidrovi poetas, įsivedęs tokią takoskyrą: yra kultūra ir yra „chaltūra". Klausimas „Kiek kainuoja Jūsų eilėraštis?" jo visai nežeidžia.
Neišvengiamas galvos skausmas
„Dzeno vienuoliai tam, kad eitų tobulėjimo keliu, degina savo eilėraščius. Aš - nedeginu, bet aš jų daugiau nematau. Išdaliju kauniečiams, ir pamirštu. Daug išdalyta, neskaičiuoju - gal šimtai, gal tūkstančiai. Juk menas priklauso liaudžiai. Kartu tai yra sportinės formos palaikymas prieš subręstant rimtam kūriniui, tokiam, kurį nesigėdydamas galėtum įdėti į knygą. O šituos - parašiau ir pamiršau", - pasakojo poetas.
G.Patackas prisimena rašyti užsakomąją poeziją pradėjęs gal prieš 12 metų: „Iš pradžių už alkoholį rašiau, nes gėrimą priimi tarsi savaime suprantamą atlygį, o pinigus imt - tai kaip čia dabar? Bet žmona pareikalavo pinigų. Taip ir pradėjau. Kainų diapazonas: nuo lito iki - kartais reikia ir tris nulius pridėti. Žinoma, atskirais atvejais." Miesto dainius atvirai sako iš užsakomosios poezijos uždirbantis daugiau nei spausdindamas rimtą kūrybą. „O juk rimta kūryba kainuoja kur kas daugiau - atima daug energijos, o po rašymo - neišvengiamas galvos skausmas", - tarstelėja.
Emocijos, užkonservuotos eilėse
Eilėraštį poetas vadina emocine išvarža. „Tai yra automatiškai užsikonservuojanti asmeninės emocijos - gal meilės - projekcija popieriuje. Skaitydamas eilėraščių knygą, atidarai tą emocijų skardinę. Dėl to žmonės ir mėgsta eilėraščius. Ir juos skaityti reikia intymioje aplinkoje", - įsitikinęs poetas, tokius renginius kaip „Poezijos pavasaris" vadinantis proga poetams pasirodyti.
Rimtas poeto kūrybinis užnugaris - 43 metai kūrybinio darbo stažo ir 16 poezijos knygų.
„Trinuosi Kaune kaip pėsčias paukštis, zulinantis pakilimo taką, kol padai įkaista. Kartais čia žiauriai užnykėja, tada drauge su lėktuvu purpteliu kur nors už kelių tūkstančių kilometrų. Neseniai su Tautvyda (poetė Tautvyda Marcinkevičiūtė, G.Patacko žmona - red.past.) lankėmės Vokietijoje, Hamburgo ir Brėmeno lietuviams skaitėme savo eiles", - dalijasi įspūdžiais. Ir atskleidžia paslaptį, kas jam neleidžia pasiduoti depresijoms ir alkoholio pagundoms: „Mano galvoje - milijonas, su kuriuo nepražūsiu. Ir nesakysiu, ko - poezijos, pinigų ar sekso. Bet - dalykas, vertas milijono. Jei žmogus turi galvą, piniginė, kuri gali būti nudžiauta per dvi sekundes, net nereikalinga."
Naujausi komentarai