Naujasis Klaipėdos muzikinio teatro sezonas, arba „Dainuok su manimi“

Dviem tarptautiniais projektais ir Gaetano Donizetti komiškos operos „Meilės eliksyras“ premjera naują sezoną pradėsiantis Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras publikai žada dar negirdėtų ir nematytų dalykų, žanrų, veiklos, įvykių įvairovę.

Pradžia – iš trijų dalių

Jau šį šeštadienį teatro kolonų salėje žiūrovų lauks treti metai vykstančio ir mezgančio ryšius su jūrinių miestų menininkais projekto „Jūros mūzos“ dalyviai: bus pristatyta XIX tarptautinio tapybos plenero „Nidos ekspresija“ paroda ir koncertuos iš šio teatro muzikantų susibūręs pučiamųjų kvintetas „Debesuota su pragiedruliais“.

Kitą sekmadienį vėlgi tarptautinis projektas „Daugiakultūris dialogas“, prasidėjęs šių metų pavasarį, uostamiesčio Muzikinio teatro scenoje suburs Williamo Shakespeare’o tragedijos „Romeo ir Džiuljeta“ (ne muzikinio veikalo, o dramos spektaklio) atlikėjus. Tai bus pirmoji – išskirtinai lietuviška – šio trikalbio pastatymo premjera. Kituose penkiuose pasirodymuose lietuvių artistai scenoje mainysis su rusais ir lenkais. Kūrybinė komanda – taip pat iš trijų šalių: spektaklį pastatė režisieriai Miroslavas Siedleris (Lenkija), Michailas Salesas (Rusija) ir klaipėdiečiai Rūta Bunikytė su Ramūnu Kaubriu. Scenografiją sukūrė kaliningradietis Eugenijus Boldyrevas, choreografiją – lenkas Tomašas Tvorkovskis, muziką – jo tautietis Boleslovas Ravskis, fechtavimosi scenas – Linas Zubė, Lietuvoje daugiau žinomas kaip lėlių teatro menininkas. Pirmoji jungtinė premjera, kurioje kiekvienas aktorius kalbės savo kalba, šį rudenį įvyks Lenkijoje, sausį spektakliai vėl bus rodomi Klaipėdoje, o projektas baigsis balandį Kaliningrade.

„Pastatėme visą dramą, beveik be kupiūrų. Klasikiniu stiliumi“, – sakė R.Bunikytė.

Romeo vaidmenį atliksiantis Jeronimas Milius prisipažino, kad tai pirmasis dramos spektaklis, kuriame jam tenka vaidinti. Dainininkas džiaugėsi galimybe tobulėti, prisiliesti prie aktorystės meno.

R.Kaubrio žodžiais, tai išbandymas ir Klaipėdos muzikinio teatro artistams – suvaldyti tiek dramos teksto. Bet teatro vadovas tiki sėkme. Nes projektas apima ne tik dramos spektaklio pastatymą bei rodymą publikai. Kartu dalyviams pristatoma trijų šalių teatro literatūra bei istorija, vyko sceninės kalbos, vaidybos, judesio tobulinimo, fechtavimosi, muzikos ir ritmo kūrybinės dirbtuvės.

Sezono pradžią Klaipėdos muzikiniame teatre vainikuos „Meilės eliksyras“. Tie, kas šios komiškos operos premjeros italų kalba nespėjo pamatyti vasaros festivalyje, spalio pradžioje turės net dvi progas. Juolab kad teatro bilietų kainos jau treji metai nesikeičia, taikomos įvairios nuolaidos, perkant iš anksto – net iki 30 proc.

Su nacionaliniais kūriniais

Naujojo sezono pristatymą šįsyk Klaipėdos muzikinis teatras surengė ne ant teatro stogo ar jo scenoje, kaip ankstesniais metais, o vadinamoje orkestro duobėje. Ir turėjo kuo pasigirti – nauju dirigento pultu. Ant jo orkestrinėje šiuosyk buvo ne natos, o puikavosi šio teatro pradžią menantis miesto dėmesio ženklas – prieš ketvirtį amžiaus lino audinyje raudonais siūlais išaustas istorinis faktas, primenantis, kad šiemet sukako 25 metai nuo pirmosios Klaipėdos muzikinio teatro premjeros. Tai buvo 1988-aisiais čia pastatyta kompozitorės Audronės Žigaitytės opera „Mažvydas“.

Dabar teatras bando suskaičiuoti, kiek premjerų nuo tol yra išleidęs į sceną, ir jau sudėliojo būsimo sezono akcentus: tarptautinio meninio bendradarbiavimo ir gastrolių geografijos plėtra, nauji nacionalinių kūrinių pastatymai, edukaciniai projektai vaikams, dėmesys vokaliniam menui.

Teatro vadovas R.Kaubrys sakė ilgai sukęs galvą, kaip įvardyti šį sezoną, ir pavadino jį „Dainuok su manimi“. „Ši frazė vis sukosi galvoje... Gal kad Dainius ir Daina yra spektaklio „Meilės eliksyras“ kūrėjai. Gal kad taip vadinsis vienas iš daugelio mūsų koncertų, – apie sutapimus kalbėjo jis. – Išties norime atkreipti dėmesį į vokalinę muziką ir jos atlikėjus – tuos, kurie dainuoja mūsų teatre. Mes jų turime, ir reikia juos mylėti. Drįsčiau teigti, kad vis dairomės į kitus miestus ir šalis, o dažnai pamirštame tuos, kurie šalia. Mūsų artistai žada parengti įvairių koncertinių programų – Giacomo Puccini’o arijų ir duetų, gražiausių operų meilės duetų ir ansamblių, operetės muzikos, lietuviško bliuzo ir kitų. Jie turėtų atskleisti vokalinės muzikos grožį ir svarbą.“

Kartu teatras žengs toliau su nacionaliniais kūriniais. Lapkritį rampų šviesą išvys Vladimiro Konstantinovo ir Agnės Dilytės muzikinis teatrinis žaidimas vaikams „Neliūdnos varlės neprincas“, sausį – pasaka vaikams „Tinginėlių kaimas“ pagal Vytauto V.Landsbergio „Tinginėlių pasakas“, kurias inscenizuos ir režisuos R.Bunikytė. Kovą choreografas Aurelijus Liškauskas ir režisierius R.Kaubrys į sceną išleis šokio spektaklį „Altorių šešėly“ pagal Vinco Mykolaičio-Putino to paties pavadinimo romaną. Jam muziką rašo Leonas Somovas, libretą – Birutė Mar. Kompozitorius Antanas Kučinskas kuria „Bulvinės pasakos“ (už šį spektaklį Klaipėdos muzikinis teatras 2008-aisiais gavo Auksinį scenos kryžių) tęsinį – „Makaronų operą“ vaikams, kurią statyti ruošiasi dirigentas Vytautas Lukočius ir režisierius R.Kaubrys. Premjera planuojama kitą rudenį, bet jau šį sezoną vyks artistų atranka ir kiti paruošiamieji darbai.

Augindamas sau publiką, Klaipėdos muzikinis teatras turi ir edukacinių planų. „Bandome kurti kultūrinės edukacijos tradicijas teatre“, – teigė Informacijos ir pardavimų skyriaus vedėja Vita Petrauskienė. Edukacinė programa mokyklinio amžiaus vaikams „Uvertiūra“ ves į teatro užkulisius, kad mažieji sužinotų, kur ir kaip gimsta spektakliai. Tikimasi, kad ja susidomės ir suaugusieji. Teatro sumanyta „Keliaujanti vaikų akademija“ su spektakliu „Verpalų pasakos“ jau spėjo pabuvoti Šiauliuose. Projektas keliauja po Lietuvą, kartu pristatydamas vaikams vokalinės muzikos ir teatro meną.

Po Lietuvą ir pas kaimynus

Nors per sezoną teatro kolektyvas padidėjo bene 12 naujų darbuotojų, vis dar trūksta orkestro dirigentų. „Ieškome tokių, kurie norėtų įleisti šaknis Klaipėdoje“, – aiškino R.Kaubrys.

Bet tai nesutrukdys atnaujinti Johanno Strausso operetę „Vienos kraujas“, o savajam vasaros festivaliui teatras ketina pastatyti Imre’s Kalmano „Misterį X“.

Muzikines programas spalio pradžioje papildys „Dainuok su manimi“: koncerte, skirtame Tarptautinei muzikos dienai, skambės vieno talentingiausių vokiečių kino muzikos kompozitorių Franzo Grothe’s kūriniai, dainuos solistė iš Vokietijos  Katažyna Dondalska, teatro kolonų salėje gros Nynburgo pučiamųjų orkestras.

Dirigentas Modestas Barkauskas su Klaipėdos muzikinio teatro orkestru gruodį suruoš Giuseppe’s Verdi ir Richardo Wagnerio muzikos koncertą. Žadama, kad jo publika išgirs kūrinių, kurie Lietuvoje bus atlikti pirmąkart. Sausį Stasys Domarkas diriguos atliekant Algimanto Bražinsko operos „Kristijonas“ ištraukas ir Alvido Remesos IV simfoniją „Prisikėlimas“ – šis koncertas bus skirtas Kristijono Donelaičio 300-osioms gimimo metinėms.

Klaipėdos muzikiniame teatre šį sezoną dusyk su savo spektakliais svečiuosis Baltarusijos valstybinis akademinis muzikinis teatras, gastroliuos Kaliningrado dramos teatras, naujametėje „Traviatoje“ laukiam solistų iš Latvijos nacionalinio operos teatro.
O klaipėdiečiai suplanavę daugybę išvykų į regioną ir toliau. „Esame vienintelis toks teatras visoje Vakarų Lietuvoje ir to nepamirštame, – pabrėžė R.Kaubrys. – Keliausime ir kitur po Lietuvą, taip pat į Latviją, Lenkiją, Rusiją.“

„Gastrolių – daug, geografija – plati, – džiugiai kalbėjo V.Petrauskienė. – Vien iki Naujųjų metų mūsų laukia 12 kelionių. Nukeliausime į renovuotus Skuodo ir Raseinių kultūros centrus, vyksime į Kaliningradą, Liepoją. Ten rodysime visų žanrų kūrinius – šokio spektaklį „Kruvinos vestuvės“, operetes „Balius Savojoje“ ir „Šikšnosparnis“, komišką operą „Meilės eliksyras“, taip pat išvešime kitur ir savo koncertines programas.“

Sezono išvakarėse Klaipėdos muzikinis teatras tapo Europos operos ir šokio meno edukacijos tinklo RESEO nariu. „Tikimės, kad tai padės mums tapti dar labiau žinomiems“, – tvirtino teatro vadovas.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių