„Giminių“ naujokas A. Meliešius: nori pokyčių – pradėk nuo savęs

– Kuriame švietimo tunelio gale ieškoti pokyčių?

– Pirmas pokyčių etapas – keisti save, antras – padėti kitiems. Mano žmona sako – jei nori kažką keisti, pradėk dirbti su vaikais. Vaikai yra ne tik mūsų ateitis, tai žmonės, kurie tikrai labai nori kažko išmokti, gėlės, kurias mums reikia laistyti. Tai ir yra prasmė, vertė, nekalbant apie apčiuopiamą atlygį.

– Kiek jums svarbus yra atlygis?

– Norėtųsi apie tai nesukti galvos. Pinigai yra galinga priemonė tikslams siekti, tik reikėtų aiškiai ribą nubrėžti tarp siekių ir troškimų. O jei priemonė tampa tikslu, tuomet viskas – ne virsmas, o pabaiga. Pas studentą ėjau filmuotis už „ačiū“, padėjau, ir tokių darbų iš idėjos yra buvę daug. Mes turime padėti vieni kitiems. Aktoriui paprastai didelis atlygis „negresia“, o būti, pvz., vadybininku, kuris gal ir gerai uždirbtų, matyt, negalėčiau – net konkurso nepereičiau. Kūrybinius darbus apskritai sunku įvertinti, o piniginis matas – sąlygiškas, sutartinis. Pinigai – įformintas žmogaus noras įvertinti kažką, dėl to ne visada pavyksta susitarti dėl jų vertės, prasmės. Į tai žiūriu atsargiai, su baime ir manau, kad yra daug svarbesnių dalykų.

– Sakėte, kad ilgą laiką nežinojote, kuo norite būti. O dabar žinote?

– Pasakysiu atvirai ir taip – pirmiausia noriu, kad žmonės, kurie yra šalia manęs ir kuriuos labai myliu, būtų sveiki ir laimingi. O aš irgi noriu būti laimingu žmogumi, būti savimi.

– Kas jus uždega, pakylėja?

– Meilė, šeima, vaikai, mylimi žmonės.

– Kokia veikla leidžia atsikvėpti, pailsėti?

– Mano dėstytojas O.Ditkovskis sakydavo: dirbam, o pailsėsim ten, aukštai. Aš taip pat manau, kad svarbu turėti mylimą darbą, kuriam gali visą save atiduoti – ir širdį, ir žinias. Žinoma, aktoriui reikia skirti, kur darbas, kur gyvenimas, kad galėtų „išlipti“ iš vaidmens. Man pačiam yra tekę susidurti, kad kartais tai užsitęsia ir keletą dienų, vienam vaidmeniui ruošdavausi savaitę – artimieji žinodavo, kad tuo metu nelabai pavyks susikalbėti.

– Koks vaidmuo tai buvo?

– Algirdo Latėno režisuoto spektaklio „Škac mirtie, visados škac...“ Andrius Šatas. Nesakau, kad vaikščiodavau kalbėdamas spektaklio tekstais, bet tai vaidmuo, kuris iš manęs atimdavo kažkokią gyvenimo dalį, dienas. Visgi ilgainiui išmoksti padaryti tai rutina.

– Menininko gyvenimo būdas suderinamas su šeimynine rutina?

– Taip. Tai priklauso nuo paties žmogaus noro, suvokimo. Su laiku išmoksti, kad aktorystė netrukdytų šeimai. Galiu tik džiaugtis savo aktorystės mokykla, kuri paruošė gyvenimui.

– Neretai išgirsi, kad Lietuva – svetingų giminių kraštas. Visgi ne mažiau tvirtai teigiama, kad lietuvis lietuviui – vilkas, trūksta empatijos. Kokia jūsų nuomonė?

– Ar tikrai nėra tos empatijos ir vieni kitiems esame vilkai? Girdžiu panašias raktines frazes, kurios, manau, yra neteisingos ir net būtinos uždrausti. Šiuos PIN kodus girdžiu taip dažnai, kad labai abejoju jais. Visur vyksta vienokie ar kitokie pokyčiai, emigracija, bet gal problema – ne jie, o kaip tai pavadinta, suteikiant neigiamą potekstę. Pasakyčiau taip – pradėkim keisti save, o tada gal ir aplinka ims keistis.

– Esate patriotas?

– Taip. Ir šiuo atveju pasakysiu nepedagogiškai – patriotizmo ugdymas turi būti privalomas. Patriotizmas turi būti perduodamas, kartu ir turi būti sudaromos sąlygos atsirasti norui jį perimti – tokia tai pedagoginė sąveika.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių