Klaipėdos koncertų salės festivalio „Permainų muzika“ scenoje šįvakar koncertuos ansamblis “Vilniaus Arsenalas”, savo pasirodymą intriguojančiai pavadinęs „AmberLife provincijos melodijomis“.
Intriga publikai
Intriga kirba dėl neišvengiamų asociacijų su klaipėdiečiu populiarios muzikos dainininku, visai nesenai grįžusiu iš Islandijos. Nežinia, kokių sąsajų būtų galima čia ieškoti. Koncerto pavadinimo idėja kilo festivalio meno vadovei Loretai Narvilaitei, vos sužinojus, kad jo programoje skambės Algirdo Martinaičio kūrinys „AmberLife provincijos melodijos“.
Šios mįslingos melodijos išsiskleis ansamblio “Vilniaus Arsenalas” pasirodyme. Jame kartu muzikuos fleitininkė Laima Šulskutė, altininkas Rolandas Romoslauskas ir pianistas bei klavesinininkas Sergejus Okruško. Trio įsikūrė 1986-aisiais, o kitąmet, kai buvo atidarytas Taikomosios dailės muziejus, pradėjo ten reguliariai rengti koncertus ir pasivadino “Vilniaus arsenalo” vardu.
Ansamblis yra surengęs įspūdingą skaičių koncertų Lietuvos miestuose, kuris siekia per 1000. Kolektyvas koncertavo Olandijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Lenkijoje. Nuolat ruošia vis naujas kamerinės muzikos programas, rengia kamerinės muzikos koncertus Vilniuje ir kituose Lietuvos miestuose, yra koncertavęs su tarptautinių konkursų laureatu, pianistu iš JAV, jau gerai pažįstamu klaipėdiečiams Alexanderiu Paley'umi.
Muzika - tik lietuviška
Anksčiau šis kolektyvas specializavosi atlikdamas baroko muziką, nuo 2000-ųjų jo repertuare vis ryškesnė kita repertuaro kryptis - šiuolaikinė lietuvių muzika. Ansamblio inicijuoti kompozitoriai sukūrė nemažai jam dedikuotų kūrinių.
Šio vakaro koncerto pavadinime įsiterpęs “AmberLife” neabejotinai prasmingas, į lietuvių kalbą išvertus tai reikštų „gintaro gyvenimą“ - gintaro, kuris neatsiejamas nuo lietuviškumo. Ir iš tiesų ansamblio „Vilniaus Arsenalas“ programoje skambės vien tik lietuviška muzika: premjeriniai ar anksčiau sukurti Osvaldo Balakausko, Jurgio Juozapaičio, Felikso Bajoro, Zitos Bružaitės, Dalios Kairaitytės, Vidmanto Bartulio bei jau minėto A.Martinaičio opusai.
Ne mažiau intriguoja faktas, kad koncerto atlikėjai scenoje ne tik muzikuos. Jų pasirodymas bus prisodrintas teatrališkumo, į kurį savo sumanymuose apeliavo ir patys muzikos autoriai.
Instrumentai gavo vaidmenis
Kompoziciją „XL O.B. altui ir fortepijonui“ A.Martinaitis paaiškino taip: „XL - vidutinis drabužių dydis, O.B. - Osvaldas Balakauskas. "Prisimatuojant Osvaldą Balakauską" - taip turi skambėti prasminis šio kūrinio pavadinimas. Artėjant šio didžiojo meistro didžiam jubiliejui (70), nepatingėjau lankyti "Nuo vieno kūno ant kito kūno“ firmines drabužių parduotuves ir kai ką tinkamo sau prisimatuoti. Taigi šiuokart siūlau tokį šventiškai išeiginį variantą...“.
D.Kairaitytė savo kūrinį "Regėjimas in Ly šviesus ... " skyrė ne atlikėjams, bet keturiems "personažams": „Žodį "personažas" rašau kabutėse todėl, kad tai nėra teatras, bet kūrinyje instrumentai turi savo vaidmenis ir kalbasi tarpusavyje muzikos garsais...“.
J.Juozapaitis „Veiduose“ fleitai ir fortepijonui bando muzikiniais garsais lyg spalvomis, "tapyti" skirtingų temperamentų portretus, veidus.
„Permainų muzikos - 2009“ programa:
Rugsėjo 25 d. 18 val. -“AmberLife provincijos melodijos”: ansamblis “Vilniaus Arsenalas” - Laima Šulskutė (fleita), Rolandas Romoslauskas (altas), Sergejus Okruško (fortepijonas). Programoje - Vidmanto Bartulio, Felikso Bajoro, Osvaldo Balakausko, Jurgio Juozapaičio, Dalios Kairaitytės, Zitos Bružaitės, Algirdo Martinaičio kūriniai.
Rugsėjo 30 d. 19 val. - videoklubas "Muzika kinofilmuose: kam tai rūpi?”. Svečias - kompozitorius Mindaugas Urbaitis.
Spalio 9 d. 19 val. - “Garso ontologija”: Rūta ir Zbignevas Ibelhauptai (fortepijonai), Lietuvos fleitų kvartetas - Giedrius Gelgotas, Lina Baublytė, Fausta Drulytė ir Albertas Stupakas. Programoje - Peterio Eotvos, Jono Tamulionio, Rimanto Budriūno, Lino Rimšos, Yeno Klarko, Vytauto V.Jurgučio, O.Balakausko, Z.Bružaitės, Loretos Narvilaitės, Gintaro Sodeikos, Ryčio Mažulio kūriniai.
Spalio 14 d. 19 val. - videoklubas ”Ramintos Šerkšnytės muzika: tarp ekspresijos ir ramybės”. Viešnia - kompozitorė Raminta Šerkšnytė.
Spalio 16 d. 18 val. - “Šimtmečio atspindžiai“: Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras, meno vadovas ir vyr. dirigentas - Juozas Domarkas, solistas - Petras Geniušas (fortepijonas). Programoje - Stasio Vainiūno, Eduardo Balsio, Osvaldo Balakausko, ir Johno Adamso kūriniai.
Spalio 30 d. 18 val. - festivalio post scriptum „Amžinoji šviesa“: Klaipėdos kamerinis orkestras (meno vadovas - Mindaugas Bačkus), Klaipėdos choras ”Aukuras” (meno vadovas - Alfonsas Vildžiūnas), dirigentas - Vykintas Baltakas, solistė - Nora Petročenko (mecosopranas). Programoje - Osvaldo Balakausko ”Requiem in memoriam Stasys Lozoraitis” mecosopranui, chorui ir kameriniam orkestrui (1995).
Bilietai į festivalio koncertus - nuo 15 iki 30 litų, perkant iš anksto taikoma 10 proc. nuolaida, o senjorams, studentams ir moksleiviams jie kainuoja 40 proc. pigiau.
Naujausi komentarai