Pereiti į pagrindinį turinį

Tradiciją gaivins „mojavų“ giesmės ir tranki gegužinė

2010-05-21 00:54
Tradiciją gaivins „mojavų“ giesmės ir tranki gegužinė
Tradiciją gaivins „mojavų“ giesmės ir tranki gegužinė / Klaipėdos etnokultūros centro nuotr.

Klaipėdos etnokultūros centre penktadienį aidės gražiausios ir skambiausios giesmės Marijai – „mojavos“, o Meno kiemą drebins tranki gegužinė.

Gegužinių pamaldų  tradicijos Europoje žinomos tik nuo XIX a. vidurio. Lietuvą jos pasiekė dar vėliau. Kai popiežius šių pamaldų dalyviams suteikė visuotinius atlaidus, giesmės Marijai gegužę ėmė sklisti iš visų Lietuvos kaimų.  Jau temstant, nudirbus visus ūkio darbus, žmonės rinkdavosi trobose ir giedodavo už širdies griebiančias giesmes, melsdavosi. Atgiedojus maldas prasidėdavo tikros linksmybės, neretai trukdavusios iki paryčių. Rateliai, šokiai, dainos, vingrios armonikų  melodijos itin traukė jaunimą. Sunku dabar įsivaizduoti, kad prieš gerą šimtmetį gegužinės buvo bene svarbiausias jaunimo pasilinksminimas.  Rengti „mojavą“ savo namuose šeimininkams būdavo didelė garbė.  Todėl itin kruopščiai jie stengdavosi išdabinti namų aplinką – Marijos paveikslus išpuošdavo kaip tik įmanoma gražiau, apkaišydavo alyvomis, pelargonijomis, kiemą prismaigstydavo sulapojusių berželių, iš pataisų, bruknių lapelių pripindavo vainikų. Kiekviena giedotoja laikė pareiga  eidama į „mojavas“ atsinešti savo darželyje užaugintų žydinčių gėlių.  

Susipažinti su tradicinių mojavų skambesiu, o gal ir atsiminti jaunystės laikų „mojavas“ bei kartu giedoti kviečia kunigas Saulius Stumbra bei Lietuvos veterinarijos akademijos folkloro ansamblis „Kupolė“ (vad. A.Bernatonis) – dažnas folkloro festivalio „Parbėg laivelis“ bei kitų Etnokultūros centro renginių dalyvis. „Kupolė“ yra  paruošusi daugiau nei 20 koncertinių programų lietuvių kalendorinių ir šeimos švenčių, darbo, papročių bei kitomis temomis. Didelio populiarumo sulaukė ansamblio atliekamos Lietuvos partizanų dainos apie pokario kruvinus įvykius Dzūkijoje. „Kupolė“ gieda senąsias Kalnų bei kitas tradiciniuose liaudies giedojimuose skambėjusias ir skambančias giesmes.

Kaip aiškino etnologė Irena Armonienė, „mojavos“ prasmė – pasimelsti, tačiau čia nuo seno svarbi būdavo ir proga jaunimui pasilinksminti bei  pabendrauti smagioje gegužinėje. Su Etnokultūros centro folkloro ansambliu „Kuršių ainiai“ (vad. J.Vozgirdienė ir  A.Vozgirdas) gegužinės gera nuotaika garantuota, belieka tik sulaukti gausaus būrio tradicinių linksmybių gerbėjų.

„Mojavos“ giesmėmis renginys prasidės 18 val. Etnokultūros centro salėje (Daržų g. 10), o vėliau persikels į kiemą, kur vyks smagi gegužinė.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų