Veido ir žandikaulių chirurgija – svarbi medicininės pagalbos dalis Pereiti į pagrindinį turinį

Veido ir žandikaulių chirurgija – svarbi medicininės pagalbos dalis

2016-02-29 13:12 kauno.diena.lt inf.
Veido ir žandikaulių chirurgijos skyriuje teikiamos ne tik suplanuotos diagnostinės paslaugos.
Veido ir žandikaulių chirurgijos skyriuje teikiamos ne tik suplanuotos diagnostinės paslaugos. / Vytauto Liaudanskio nuotr.

Klaipėdos universitetinės ligoninės Veido ir žandikaulių chirurgijos skyriuje daugiau nei dešimtmetį teikiamos diagnostikos ir gydymo paslaugos pacientams, kuriuos vargina burnos ertmės, veido ir kaklo patologijos. Kasmet iš visos Vakarų Lietuvos į šį skyrių kreipiasi daugiau nei tūkstantis pacientų, kuriems pagalbą suteikia įvairių specialybių specialistai, pasitelkiantys modernią įrangą, ilgametę patirtį ir sukauptas žinias.

Rūpinasi visu regionu

Klaipėdos universitetinės ligoninės Veido ir žandikaulių chirurgijos skyriaus vedėjas, veido žandikaulių chirurgas med. dr. Laimis Dubosas prisiminė, kad ligoninėje savarankiškas Veido ir žandikaulių chirurgijos skyrius veikia nuo 2004 metų. Šiais metais jam sukaks 12 metų. Iki to laiko ligoninėje veikė Veido ir žandikaulių ligų poskyris.

Iki skyriaus įkūrimo buvo gydoma apie 400 pacientų. Pirmaisiais metais – apie 800, o dabar – per 1 100 pacientų. Panašus skaičius, kuris nemažėja, išsilaiko jau kurį laiką.

Visoje Lietuvoje yra tik trys tokio pobūdžio veido ir žandikaulių chirurgijos skyriai. Jie veikia Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje. Uostamiestyje įsikūrusiam tenka rūpintis visu Vakarų Lietuvos regionu.

Ir psichologinė problema

Veido ir žandikaulių chirurgija – medicinos šaka, apimanti įgimtas ir įgytas viso veido ir dalies kaklo patologijas.

Tai yra įgimtos veido anomalijos, pavyzdžiui, nesuaugusi lūpa, gomurys, „pridėtinės“ ausys, taip pat sutrikęs sukandimas, netaisyklingai dygstantys dantys, įvairios veido ir burnos ertmės traumos, tarp kurių – apatinio ir viršutinio žandikaulių, akiduobių ir kitų veido kaulų lūžiai, veido ir burnos organų žaizdos, uždegiminės veido ir kaklo audinių ligos, galvos ir kaklo srities audinių onkologinės ligos ir taip toliau.

Įgimtos veido anatomijos yra labai specifinės psichosocialiniu požiūriu, kadangi paciento negalia dažniausiai gerai matoma aplinkiniams, į ją ne visada adekvačiai reaguojama.

Sumažėjo traukų skaičius

Per metus skyriuje gydoma 1 200–1 300 pacientų iš visos Lietuvos. Apie 70–80 proc. pacientų atliekamos įvairios apimties operacijos.

Prieš 10 metų pusė skyriaus pacientų būdavo nukentėję dėl traumų. Šiuo metu tokių pacientų skaičius siekia apie 25 proc.

Akcentuojama, kad tai lemia ir demografinė šalies padėtis. Lietuvoje mažėjant gyventojų, proporcingai traukiasi ir sužeidimų skaičius.

Jaunų žmonių mažėja, todėl būna bangos: vasarą, kai visi grįžta, ir tada, kai būna visų emigrantų atostogos. Tada fiksuojamas traumų protrūkis.

Šalina ir protinius dantis

Kiti pacientai gydomi dėl uždegiminių ar onkologinių susirgimų. Per metus skyriuje gydoma apie 260 pacientų dėl izoliuotų ir kombinuotų veido traumų. Pavyzdžiui, per metus buvo atlikta per 200 įvairios apimties chirurginių intervencijų.

Nesant pirminės dantų ligų profilaktikos ir visiems prieinamo gydymo, o kartais ir dėl gydytojų profesinės kvalifikacijos stokos, pacientai su uždegiminėmis burnos, veido ir kaklo ligomis sudaro apie 30 proc. visų pacientų.

Pernai dėl uždegiminių ligų gydyta apie 500 pacientų. Dėl išplitusių veido ir kaklo pūlinių ir pūlynų operuota apie 150 pacientų. Daugumai kitų atliktos mažesnės apimties chirurginės intervencijos.

Per metus daugiau nei 230 pacientų pašalinami neišdygę tretieji krūminiai, vadinamieji protiniai dantys. LDuboso teigimu, pacientų, kuriuos kamuoja įvairios su protiniais dantimis susijusios problemos, ligoninėje niekada netrūksta.

Veido ir žandikaulių chirurgijos skyriuje gydomi tie Vakarų Lietuvos gyventojai, kuriems ambulatoriškai šalinant dantis galėtų kilti daug problemų.

Šalinami tie dantys, kurie niekada neišdygs dėl anatominių kliūčių – pačių dantų, jų padėties, pozicijos.

Daugėja onkologinių susirgimų

Vertinant besikreipiančius pacientus ryškėja tendencija, jog Lietuvai senstant atsiranda ligų, kurių iki šiol taip dažnai nepasitaikydavo. Vis dažniau žmonės kreipiasi dėl onkologinių susirgimų. Jie sudaro apie 15 proc. besikreipiančiųjų į skyrių.

Per metus skyriuje gydoma apie 100 pacientų, sergančių burnos veido ir kaklo sričių onkologinėmis ligomis. Po operacijos pacientų tolesnio gydymo taktika aptariama multidisciplininėje komisijoje, dalyvaujant gydytojams onkologams, sudaromas tolesnis individualus paciento onkologinės ligos gydymo planas.

Pagal poreikį pacientai tolesniam gydymui nukreipiami pas gydytojus onkologus chemoterapeutus ar onkologus radioterapeutus.

Teigiama, kad onkologinių pacientų skaičius stabiliai auga. Tai lemia keletas priežasčių: pagerėjo diagnostika, patys žmonės anksčiau kreipiasi.

Tokie pacientai Klaipėdos universitetinėje ligoninėje modernia įranga ištiriami maždaug per savaitę, jiems nustatoma diagnozė ir paskiriamas gydymas.

Ligoninėje organizuojamas komandinis darbas. Dirbantys kitų specialybių gydytojai padeda diagnozuoti įvairius veido, burnos ertmės organų ir kaklo susirgimus.

Nuo 2003 metų ligoninėje atliekamos veido, burnos ertmės organų ir kaklo išplėstinės radikalios piktybinių navikų operacijos, kaukolės pamato navikų šalinimas.

Didžioji jų dalis – pirmosios ir kartais vienintelės Vakarų Lietuvoje. Kasmet šių operacijų skaičius didėja.

Priima ir savaitgaliais

Klaipėdos universitetinėje ligonėje veido ir žandikaulių susirgimų kamuojami gyventojai laukiami visą parą ir septynias dienas per savaites.

Skyriuje teikiamos ne tik suplanuotos diagnostinės paslaugos, čia susirgimai gydomi ir skubia tvarka. Tokių smarkiai padaugėja savaitgaliais.

Tada gyventojai pagaliau atranda laiko sveikatai arba po savaitės atsiranda dar ir nepakeliamas dantų ar pūlinio skausmas. Neretai sulaukiama pacientų ir iš kitų ligoninių.

„Ligoninės priėmimo skyrius dirba visą parą, todėl žmonės čia ir atvyksta. Visus, kurie negali išsižioti, karščiuoja ar nenuryja, privalomai guldome ir tada aiškinamės, kas nutiko“, – paaiškino L.Dubosas.

Savaitgaliais tokių asmenų problemų atskleidžiama įvairių – nuo netinkamo dantų augimo iki uždegimų bei sąnarių patologijų ar traumų.

Kelia kvalifikaciją

Šiuo metu skyriuje naudojama moderniausia įranga, galima atlikti įvairius tyrimus nuo pirminių iki itin išsamių. Įranga nuolat modernizuojama ir atnaujinama.

Visi skyriaus darbuotojai priklauso Lietuvos veido žandikaulio chirurgų draugijai bei Europos veido ir žandikaulių ligų chirurgų draugijai.

Tai atveria kelius susipažinti su naujausia medicinine informacija bei kelti kvalifikaciją ir tobulėti.

Pacientai su veido ir kaklo srities susirgimais konsultuojami ambulatoriniame konsultaciniame skyriuje. Konsultacijai būtina išankstinė registracija telefonu ar internetu.

Esant reikalui, pacientai gydomi Klaipėdos universitetinės ligoninės Veido ir žandikaulių chirurgijos skyriuje.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų